SPA - ZÁVOD: Obrovská smůla potkala českou stáj Škoda Charouz Racing System – Lola/Judd ve čtvrtém závodu šampionátu Le Mans Series. V Belgickém Spa Francorchamps její naděje totiž hned po startu zhatil Francouz Jonathan Cochet.
nájezdu do zatáčky La Source narazil zezadu do loly v barvách české trikolory se Stefanem Muckem za volantem. Německý pilot přitom startovat ze třetího místa, jako nejrychlejší pilot vozů s benzinovými motory. Následující pouť vozu byla velmi těžká, na jejím konci jsou ovšem další body.
Záď prototypu byla značně poškozena, především praskly obě pneumatiky. Mladý Berlíňan se nedal a pomalu se ploužil k mechaniků, Bohužel měl před sebou celý, velmi dlouhý okruh. Jakmile do depa dorazil, začal koncert zručných rukou. Za necelou půlhodinu byla lola v pořádku a Mücke začal stíhací jízdu. Zakončil ji jako 25. absolutně 7. v kategorii LMP1.
Mücke i jeho dvacetiletý kolega dovedli velkou práci. Zajížděli velmi rychlá, stabilní kola. Patří jim nejlepší čas mezi vozy s benzinovými agregáty. Závod byl opět plný dramat. Jeho průběh komplikovaly dešťové přeháňky, pětkrát musel na trať zpomalovací vůz. Jednou bohužel kvůli vážné havárii Jarka Janiše s vozem týmu Spyker Squadron. Kvůli prasklé pneumatice boural v zatáčce Eau Rouge.
Do konce šampionátu zbývají dva závody, nejbližší je 1000 km Silverstone 16. září.
Stefan Mücke: „Velká škoda pro náš tým. O naši rychlosti i vytrvalosti nikdo nemůže pochybovat, ale co je nám to platné, když se nezaviněně propadneme na samý konec. Ránu jsem samozřejmě nečekal. Ani jsem netušil, kdo mi ji dal. Když bylo po incidentu, řekl jsem si žádný problém, objedu kolo k mechanikům ke kontrole pojedeme dál, jenž brzy jsem zjistil, že tak snadné to nebude. Jízda na zadních ráfcích byla docela obtížná a hlavně velmi pomalá. Po opravě jsem vůz pár kol zkoušel, jestli je ok. Naštěstí byl, takže na střídačku s Honzou jsme se snažili zajet co nejlépe alespoň zbytek 1000 kilometrů.“
Jan Charouz: „Jsem pochopitelně naštvaný. Taková příhoda nemůže závodníka potěšit. Mrzí mě to mimořádně, protože naše rychlost i výdrž jsou opravdu mimořádné, měli jsme nejméně na druhé místo a možná i na vítězství. Peugeot, který vyhrál, měl totiž potíže a nebyl zdaleka tak rychlý jako v předchozích závodech. Ale nechejme kdyby. Zkrátka jsme si vybrali smůlu a já doufám, že příště bude vše veselejší.“
Antonín Charouz: „Máme za sebou smolný víkend jako dlouho nepamatuji. Nejprve Vašek Pech havaroval s Mitsubishi Lancer Evo 9 v Prachaticích, pak jsem já boural na oleji vyteklém z rozbitého motoru mého kolegy Václav Nimč v Piešťanech, k tomu rána zezadu do našeho vozu ve Spa a bourající Jarek tamtéž. Hlavně, že se nikdo vážně nezranil. Škody na technice jsou ovšem značné. Opět mě potěšilo, že Stefan s Honzou jen potvrdili kvality své i našeho týmu, proti nečekanému úderu zezadu nemá nikdo šanci.“
Výsledky, 1000km Spa 1. Lamy, Sarrazin (Peugeot 908 HDi) 143 kol za 5:47:47,313 2. Collard, Bouillon (Pescarolo Judd) -2 kola 3. Erdos, Newton (MG Lola EX264 AER) -3 kola 4. Primat, Tinseau (Pesarolo Judd) -5 kol 5. Amaral, De Castro, Burgeno (Lola B05/40 AER) -6 kol 6. Ortelli, Ayari (Saleen S7R) -6 kol 7. Lienhard, Theys, Van de Poele (Lola B05/40 Judd) -7 kol 8. Bouchut, Gardel, Gollin (Aston Martin DBR9) -7 kol 9. Policand, Goueslard, Alphand (Corvette C6-R) -9 kol 10. A. Garcia, Ch. Fittipaldi (Aston Martin DBR9) -9 kol. 25. 7. v LM P1 Mücke, Charouz (Lola B07/17 Judd) -18 kol Startovalo 50 vozů
Průběžné pořadí Le Mans Series po 4. z 6 závodů 1. Peugeot Total st. č. 8 -26 bodů 2. Pescarolo Sport st.č. 16 - 20 3. Pescarolo Sport st.č. 17 - 14 4. Rollcentre Racing stč. 18 - 13 5. Peugeot Total st. č. 7 - 10 6. Škoda Charouz Racing System – Lola/Judd st.č 15 - 10 BPA
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?