Sedmým místem v kategorii GT2 skončila kvalifikace na víkendový závod 24h Spa Francorchamps pro posádku Tomáš Enge, Jarek Janiš, Tim Mullen a Jonny Kane z týmu Scuderia Ecosse.
Členové kvartetu se shodují v tom, že pro tak dlouhý boj není startovní pozice to nejdůležitější k zítřejšímu startu se dívají s optimismem. Ten pramení ze spokojenosti s nastavením jejich Ferrari 430 GT2.
Scuderia Ecosse je jedním ze šťastných týmů, kterým bylo přiděleno zázemí ve zcela nových boxech vybudovaných především pro závody formule 1. Program slavného závodu začala již ve středu, kdy Chris Niarchos a Tim Mullen přivezli obě stájová Ferrari do centra Spa na tradiční předstartovní přehlídku. Zde se setkali s ostatními členy týmu, aby se všichni zúčastnili autogramiády na hlavním náměstí. Poté, co rozdali několik stovek podpisů, zamířili piloti do kasina na povinnou rozpravu jezdců.
Tým rozšířil posádku vozu se startovním číslem 62 o dalšího jezdce. Jonny Kane doplní Tima Mullena ze Severního Irska a českou dvojici Tomáš Enge, Jarek Janiš, čímž mají ještě vzrůst šance posádky na špičkový výsledek. Pro Jonnyho je Spa prvním startem s vozem Ferrari GT, velice zkušený jezdec se ale rychle dostal do tempa.
Tim Mullen obsadil s Ferrari se startovním číslem 62 sedmé místo díky času 2:23.483 minuty a těsně jej následoval Andrew Kirkaldy s vozem číslo 63 (2:23.729 min).
Stewart Roden, šéf týmu: “Při závodě na 24 hodin není nutné, abyste startovali z pole position. To jsme se naučili v průběhu několika minulých let. Není potřeba zrušit vůz kvůli jednomu jedinému rychlému kolu, když chcete závodit 24 hodin! Využili jsme kvalifikace pro práci na závodním nastavení aut, zkoušení nových pneumatik a k tomu, aby všech sedm jezdců strávilo ve voze dostatek času. Před závodem jsem plný optimismu, takže si počkejme a uvidíme, co máme před sebou.”
Tomáš Enge: „Sedmé místo, které za naši posádku zajel Tim Mullen, není pro závod na čtyřiadvacet hodin rozhodující. Ve volných trénincích se nám podařilo naše Ferrari 430 GT2 správně nastavit pro podmínky víkendového maratonu, stejně tak máme jasno ohledně výběru a použití pneumatik. To je pro nás důležitější než pozice na startu. Můžeme skončit v první hodině stejně jako vyhrát.“
Jarek Janiš: „Všechno šlo hladce, jen v kvalifikaci měli kolegové smůlu v podmínkách na trati. Ale to je malá věc. Hlavně že auta fungují bezvadně. Na závod se moc těším, mám ho moc rád. Vzpomínám na rok 2003, když jsme s Robertem Perglem a Yannickem Schroederem ve Ferrari 360 Modena byli třetí v kategorii N-GT. Bylo by pěkné takový výsledek zopakovat. Důležité bude jet svižně a zároveň opatrně, protože je to opravdový vytrvalostní závod, nikoli sprint. Proti ostatním podnikům FIA GT je zde jiné hodnocení, dá se získat mnohem více bodů, a to je pro naši strategii rozhodující. Přeji si, ať neprší. Kdykoli jsem byl ve Spa, vždy přišel déšť. Ovšem předpověď není na mé straně…“
Tim Mullen: “Z výsledku kvalifikace jsem trochu zklamaný. I když jsem samozřejmě věděl, že nebudeme bojovat o pole position, myslel jsem si, že bychom mohli atakovat třetí nebo čtvrté místo. Ani jednou jsem ale na nových pneumatikách neměl na trati ideální podmínky pro zajetí rychlého kola. Pokud nebude mít AF Corse v průběhu závodu problémy, bude to těžký soupeř, ale my máme šanci porazit všechny ostatní.”
Andrew Kirkaldy: “Měl jsem smůlu na příliš velký provoz v obou případech, kdy jsem nasadil nové pneumatiky. Ale tak to prostě je, když se téměř padesát aut snaží zajet rychlé kolo na okruhu podstatně kratším, než je Le Mans. Rozdíl v rychlosti vozů GT3 vše poněkud komplikuje, ale nevadí. Při takovém závodě není příliš důležité, z jaké pozice odstartujete.”
Harmonogram 24h Spa Sobota 28. 7. 9.45 – 10.05 warm up 16.00 start závodu - SOUHRN ODVYSÍLÁ TV DSF V NEDĚLI OD 18.30 BPA
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.