Postapokalyptický svět z filmů Mad Max fascinoval miliony lidí po celém světě, z nichž někteří se dokonce odvážili i ke stavbě repliky některého z šíleně upravených automobilů. Nejčastějším základem pro tyto projekty se stávají vozy z osmdesátých let, ovšem někteří se nezaleknou ani automobilů modernějších. Jako je například Ford Focus.
Právě Ford Focus v úpravě Mad Max se totiž nedávno objevil na americkém inzertním webu Craigslist, kde jej prodává hrdý autor z Michiganu. Za svůj výtvor kombinující moderní hatchback s osmdesátkovými vizemi postypokalyptického světa si žádá 5000 dolarů, tedy cca 110 830 Kč. V ceně je však zahrnuta celá řada "zajímavých úprav."
Kde jinde začít, než u obrovského (falešného) kompresoru, který po vzoru filmového Fordu Falcon vyčnívá z kapoty. Pro lepší dojem je na kompresoru dokonce i nasazen řemen, který však končí jen v kapotě. Po stranách nechybí falešné otvory pro odvod teplého vzduchu, přední nárazník dostal stylové "zuby" a nechybí mu ani podsvícení.
Celá přední část vozu je osazena několika přídavnými světlomety, ze které by se nemusel stydět ani extrémně upravený off-road. Co však na první pohled vidět není, je tradiční modrý maják, který by měl podle filmového vzoru umístěn za čelním sklem. Jeho instalace by však zřejmě pro majitele byla už příliš "ilegální."
Správnému automobilu z postapokalyptické budoucnosti samozřejmě nesmí chybět ani patřičná výzbroj. Tu v tomto případě představuje imitace rakety země-vzduch umístěná na střešní zahrádce, které dělá společnost replika kulometu M2 Browning. Z karoserie navíc na několika místech vyčnívají repliky kotoučů cirkulárky a na šroubech kol jsou nasazeny imitace bodců. Úsměvné přitom je, že majitel vozu s ním pravidelně jezdil do svého zaměstnání na letišti Detroit Metropolitan Airport. A to i s veškerou touto výzbrojí.
A jako by to nestačilo, tento magnet na policejní kontroly dostal ještě řadu méně nápadných vylepšení. Například v držáku nápojů je umístěn granát, což muselo všem policistům přidávat na klidu. Zřejmě tím nejhorším je však plně funkční plamenomet umístěný na kufru.
Propanový plamenomet umístěný v místě držáku SPZ je totiž schopen vyšlehnout až 1.2 metrů dlouhé plameny, které z tohohle auta dělají skutečný "Hot-hatch," jak poznamenávají na The Drive. Podle samotného majitele je plamenomet skvělý pro přípravu marshmallow nebo pro vyděšení lidí, kteří se vám příliš lepí na paty.
Kromě výrazných úprav exteriéru však vůz zůstal v sériovém stavu, takže jak sám autor přiznává „Není příliš rychlý." Navzdory této nedokonalosti však vůz vzbuzuje obrovský rozruch a často se dostává do hledáčků fotoaparátů. Jeho postapokalyptický vzhled a falešná výzbroj zkrátka vzbuzují obrovskou pozornost.
Vůz má ovšem najeto úctyhodných 280 000 mil, tedy cca 450 616 kilometrů - to vše s původním motorem a převodovkou. I kdyby byl vůz perfektně udržovaný (o čemž pochybujeme), za podobnou sumu se dají sehnat výrazně zajímavější automobily, ve kterých vás nebude zastavovat každý policista, kterého potkáte.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?