Cadillac Escalade je obrovské americké SUV, které nabízí zhruba stejně komfortní cestování jako parník. Od tohoto luxusního obýváku na kolech, kterým rappeři často zdůrazňují svůj nevkus a bohatství, by sportovní výkony očekával málokdo, přesto dokázal překvapit.
Pokud na závodní dráze postavíte vedle sebe tohle monstrózní SUV a sportovní Chevrolet Camaro ZL1 1LE, jen blázen by si vsadil na něj vsadil. Vždyť sportovní Camaro nabízí výkon 650 koní a točivý moment 881 Nm, což jsou skutečně působivé hodnoty, se kterými by měl Cadillaca hravě strčit do kapsy.
Sluší se ale poznamenat, že tohle není obyčejný Escalade. Jedná se totiž o upravený model Hennessey HPE800, který díky upravenému přeplňování pomocí kompresoru generuje výkon 805 koní a točivý moment těžko uvěřitelných 1,121 Nm. To jsou těžko uvěřitelná čísla i na podobně velký stroj.
Brutálnost jeho výkonu se dala odhadovat již během zahřívání pneumatik, ovšem nejspíš ani tohle nepřipravilo řidiče Camara na to, co bude následovat. Okamžitě po odmávnutí závodu se totiž obtloustlý Esclade vyhoupl do čela závodu, které si pevně držel až do cíle. Chevrolet se na něj sice pomalu dotahoval, ovšem proti téhle kupě koní a Newtonmetrů neměl nejmenší šanci.
Zajímavé by ovšem bylo sledovat, jak by se závod odvíjel, kdyby byly dlouhé rovinky proloženy pár zatáčkami. Cadillac by se totiž se svou vysokou stavbou a vysokou světlou výškou při těchto rychlostech nejspíše převrátil při prvním výraznějším natočení volantu.
Mezi prémiovými sedany nižší střední třídy máte stále poměrně široký výběr. Pravděpodobně vás jako první napadne německá trojice v podobě BMW řady 3, Mercedes-Benz třídy C a Audi A4. Jsou to skvělá auta, která nabídnou velmi dobré zpracování, technologie i komfort, ale u běžných motorizací často postrádají jednu důležitou věc – emoce. Pokud ale hledáte auto, které nebude jen perfektním dopravním prostředkem, ale při každém nastartování vám vykouzlí úsměv na tváři, možná by vás měla zajímat Alfa Romeo Giulia.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.