Americké automobily z konce čtyřicátých a začátku padesátých let jsou unikátem ve světě automobilového průmyslu. Země tehdy zažívala obrovský průmyslový rozkvět a automobilky si tak mohly vytvářet vozy, jejichž opulentnost a krása si získaly srdce milionů řidičů. V dnešní době se však jedná o sběratelské skvosty, které jen málokdo vytáhne z garáže kvůli jízdě se surfem na pláž. Jeden z nadšenců se však rozhodl, že právě kvůli něčemu takovému si postaví svůj vlastní "unikát".
Automobily z kategorie "Surf Wagon" jsou v některých částech USA velice populární, ovšem sehnat klasické kombi z přelomu čtyřicátých a padesátých let, které má ty fantasticky tvary a dřevěné panely na boku karoserie, je stále těžší - a to jak na hledání, tak finančně. Jeden milovník surfování a klasických automobilů z Havajských ostrovů se proto rozhodl, že si podobný vůz postaví svépomocí.
Základem pro stavbu vozu, který majitel v současnosti nabízí na prodejním portálu craiglist, se stal novější kombík značky Mercury, přesný model však prodávající neuvádí. Podle vnitřního uspořádání a pohledu pod kapotu, kde se ukrývá 3.8 litrová V6, však někteří odhadují, že se jedná o Mercury Sable Vagon, jehož produkce byla ukončena v roce 1995.
Přední část vozu pak byla vcelku profesionálně modifikována do podoby automobilů značky Ford z 50. let, včetně komplikované chromované masky, stylových světlometů a sošky uprostřed kapoty. Je však škoda, že tvůrce vozu neměl dostatek času nebo financí, aby kulaté tvary přenesl i dál za přední blatníky.
Místo toho se další úpravy objevují až úplně vzadu, kde jsou umístěna titěrná světla, masivní nárazník a chromované koncovky výfuku. Kdyby si dal tvůrce víc práce, mohl celý projekt to vypadat zajímavě, takhle ho nejlépe vystihuje označení frankensteinovo monstrum.
Dost zvláštní je i zpracování interiéru, kde se kombinují světle modré plasty, čalounění tmavě modrou kůží, dřevěné obložení a některé ovládací prvky ze starých Fordů, jako je například masivní emblém nalepený na volantu.
Ten nejen že vypadá jako pěst na oko, ale také by se mohl stát potencionálně nebezpečným, pokud je pod ním funkční airbag. Místo zadních sedaček pak byla instalována dřevěná podlaha, která však mezi všudypřítomnými plasty ztrácí na své honosnosti.
Kromě zvláštních a netradičních úprav se však prý jedná o plně funkční automobil, se kterým jeho majitel jezdí každý den. I proto si svůj vůz cení na 17500 dolarů (cca 372 600 Kč), je však otázkou, kdo mu za vůz tyto finance zaplatí.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?