Německá firma Klassen vyvinula obrněnou SUV limuzínu z Mercedesu-AMG G63. Vůz je chráněn třídou B6 / B7 a jeho délka dosahuje téměř 5,8 metrů.
Sériový Mercedes-AMG G63 byl prodloužen na délku 5776 mm a jeho rozbor činí 3856 mm. Klassen je tedy o více než metr delší oproti standardnímu Mercedesu třídy G, které samo o sobě není zrovna malé auto.
Klassen G63 je poháněn motorem V8 bi-turbo 3,982 cm³ o výkonu 430 kW (585 koní) a točivém momentu 850 N.m. Přes automatickou převodovku jsou poháněna všechna čtyři kola. Informace o maximální rychlosti či zrychlení z 0 na 100 km/h nejsou udávány. Můžeme připomenout, že značně lehčí Mercedes-AMG G63 umí 0-100 km/h za 4,5 sekundy a dosahuje nejvýše rychlosti 220 km/h. Klassen udává jen spotřebu, která je údajně 13,1 litrů na 100 km (299 g CO₂ na 1 km).
Prodloužené G63 obdrželo pancéřování podle normy B6/B7 (karosérie/sklo). V prvním případě G63 odolává střelbě z AK-47, ve druhém případě z útočných pušek s náboji NATO 7,62 × 51 mm s tepelně zpevněným jádrem. Cena pancéřované SUV limuzíny závisí na doplňkové výbavě. Pokud se zákazník nechá utrhnout ze řetězu, může se dostat až k ceně okolo 1 milionu Euro (24,6 milionů Kč).
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?