Už jen necelý měsíc dělí fanoušky rychlých kol od startu XIX. Admiral rally Vyškov, která se v termínu 10. – 11. září uskuteční jako součást Mistrovství ČR ve sprintrally, Mistrovství ČR v rally historických automobilů a Poháru ČR v rally. O blížícím se datu konání soutěže snad nejlépe hovoří rozrůstající se seznam přihlášených posádek, jenž se pomalu začíná plnit zajímavými jmény. Příznivce rally sportu jistě potěší, že kromě českých posádek startovní pole okoření i několik soutěžících ze sousedních států. Přilákat na soutěž zajímavou zahraniční posádku s atraktivní soutěžní technikou je sice rok od roku složitější, letošní snažení vyškovských organizátorů však v tomto ohledu slaví první úspěch.
Prvním z pozvaných, který účast na Admiral rally potvrdil, je objev posledních dvou sezón slovenského mistrovství – 32letý Jaroslav Melichárek, jenž na vyškovské soutěži startoval i v loňském roce. Tehdy ještě s produkčním mitsubishi závod dokončil na devatenáctém místě absolutně a s českým spolujezdcem Richardem Lasevičem si domů odvezli poháry za druhé místo v trofeji pořadatelů, určené pro zahraniční posádky. Vozový park týmu Melico však na konci loňské sezóny prošel razantní obměnou. Produkční Lancer deváté evoluce nahradil špičkový speciál Mitsubishi Lancer WRC 05, jenž ve svých nejlepších letech brázdil tratě světových soutěží pod vedením takových hvězd, jakými jsou létající Ital Gianluigi Galli či asfaltový mág Franzouz Gilles Panizzi. Tento vůz Jaroslava Melichárka předurčoval zapojit se v nové sezóně do bojů o příčky nejvyšší.
Bylo jasné, že pro posádku, zvyklou závodit s vozem skupiny N, nebude přechod do plnokrevného „wéercéčka“ ničím jednoduchým. Nádherný vůz z dílen britského týmu MML Sports si však pod vedením Melichárka s Lasevičem v žádném případě ostudu neudělal. Po osmi odjetých podnicích letošního mistrovství Slovenska patří sympatické posádce druhé místo v tabulce těsně za zády slovenského multišampióna Jozefa Béreše mladšího.Účast Melichárka s Lasevičem na Admiral rally je prakticky jistá. Svou přihlášku již podali a hodlají vyškovskou soutěž pojmout jako ideální test před dalším podnikem slovenského seriálu, který se uskuteční v Košicích. Jejich Lancer WRC tak čeká první ostré porovnání s konkurenty z České republiky. Z pravidelných účastníků sprintového mistrovství by měli vůz specifikace WRC přivézt Jan Štěpánek (Škoda Octavia WRC) a Milan Pantálek (Škoda Fabia WRC), o startu ve Vyškově dále uvažují i Jaromír Tomaštík (Subaru Impreza WRC) a Igor Drotár (Škoda Fabia WRC). A pokud všechny záměry vyjdou rovněž loňskému vítězi Romanu Odložilíkovi, měl by s „wéercéčkem“ vyrazit také on…
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.