Centrální zamykání aut, které dnes všichni považují za samozřejmost, představila německá skupina Kiekert již v roce 1974. Za 45 let prošly zámkové systémy rozsáhlým vývojem. Zámky mají stále víc bezpečnostních prvků, aby ochránily posádku v autě, ale i chodce při nehodách. ČTK to řekl výrobní ředitel společnosti Kiekert Petr Kuchyňa.
"Zámek musí umožnit pohodlný vstup a výstup do vozidla, zabránit otevření dveří při případné kolizi a po havárii také zajistit možnost opuštění vozidla i přístupu záchranných složek do automobilu," řekl Kuchyňa.
V současnosti jsou proto kliky se zámkem propojené bovdeny, díky nimž se nezablokuje otevírací mechanismus. Novinkou je elektronický zámek E-latch, který bovdeny již nepotřebuje, otevře dveře pomocí signálu z mikrospínače. Auta již mají běžně dětské pojistky, mechanické jsou nahrazovány elektrickými. Pojistku aktivuje řidič, řekl Kuchyňa.
Nové zámky mají takzvaný systém Active Inertia, který zabrání neúmyslnému otevření dveří při nehodě. "Systém během nárazu rozpojí zámek od vnější kliky dveří. Díky této inovaci došlo k výraznému snížení hmotnosti zamykacích systémů, což napomáhá ke snižování emisí. Zároveň jsme redukovali počty dílů," řekl Kuchyňa.
Zdokonalením bezpečnosti provozu je také aktivní zámek přední kapoty s instalovanou pyropatronou. V případě srážky s chodcem pyropatrona vystřelí kapotu o několik centimetrů nad motor a zmírní zranění dopadajícího chodce, který by jinak spadl plnou vahou na kovové motorové díly. "Další inovací je pak umísťování kamer a senzorů, které brání v otevření dveří, pokud se blíží jiné vozidlo či cyklista," řekl Kuchyňa.
Nová auta se již také automaticky zamykají při rychlosti nad 20 kilometrů v hodině, funkce double lock umožní, že se dveře nedají po zamčení otevřít ani zevnitř. "Zloději tedy nepomůže rozbití okénka. U dodávek je zámek navíc chráněn plechovým krytem, který zamezuje jeho neoprávněnému odemknutí," řekl Kuchyňa.
Inovace ovšem zvyšují náklady na výrobu. Samotný zámek má stále více funkcí, skládá se z více dílů a vyžaduje mnohem větší přesnost komponentů i přesnost při výrobě.
"Abychom byli schopni vyhovět stále rostoucím požadavkům na kvalitu a udržet náklady na odpovídající úrovni, musíme kromě našich výrobků neustále inovovat také celý výrobní proces. Zaměstnanci jsou odměňováni za každý podaný zlepšovací návrh a dostávají podíl z úspor. Ve výrobě je také stále více plně automatických stanic a robotů, které nahrazují rutinní a obtížnou lidskou práci," řekl Kuchyňa.
Německá skupina Kiekert postavila závod v Přelouči v roce 1993. V továrně aktuálně pracuje kolem 2900 lidí. Ročně vyrobí 47 milionů zámků. Zámky se montují do aut mnoha světových automobilek. Koncern Kiekert drží asi třicetiprocentní podíl na světovém trhu. "Budoucnost bude také patřit automobilům, které budou samy otevírat cestujícím dveře, aniž by někdo musel tahat za kliku dveří," dodal Kuchyňa.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.