V posledních letech se výrobci automobilů překonávají a dokonce i z menších pohonných jednotek se jim daří dostávat občas až neuvěřitelný výkon. Napadlo vás ale někdy, jak vlastně vypadá největší motor světa, jaký je jeho výkon a kde nalézá své uplatnění?
Pátrání po největším a současně nejvýkonnějším motoru světa nás zavede do Finska, kde sídlí společnost Wärtsilä. Ta se zaměřuje na výrobu, dodání či zprostředkování vybavení a služeb pro námořní i energetické trhy. Jednou z jejích nejsilnějších karet jsou pak stavby jedněch z nejsofistikovanějších, největších a současně nejvýkonnějších námořních motorů na světě.
Zhruba tak se dá označit naftový motor Wärtsilä-Sulzer RTA96-C, poprvé usazený na loď v roce 2006, který si dodnes drží statut největšího a zřejmě i nejvýkonnějšího naftového motoru na světě. Dlouhou dobu se navíc jednalo dokonce i o nejefektivnější naftový motor světa, ovšem o toto postavení ho nakonec připravil jiný motor jeho mateřské společnosti.
Wärtsilä-Sulzer RTA96-C byl navržen jako nízko-otáčkový dvoutaktní turbo-dieselový motor spalující těžký ropný olej. Ve svém největším provedení má motor 14 válců, je 13.5 metru vysoký, 26.59 metru dlouhý a jeho váha se pohybuje okolo 2 300 tun. Jeho výkon však dosahuje 80 080 kW (cca 108 878 koní) a točivý moment je neskutečných 7 603 850 Nm při 102 otáčkách za minutu.
Pokud jste si všimli, úmyslně jsme psali „v největším provedení," neboť motor může mít od 6 do 14 válců. Jeho vrtání je 960 mm a zdvih 2 500 mm. Každý válec má objem 1810 litrů. Výkon na válec se pohybuje okolo 5 720 kW, takže i v nejmenším šestiválcovém provedení má motor výkon okolo 46 662 koní.
Ačkoliv je motor jen dvoutaktní a spektrum využitelných otáček se pohybuje od 22 po 102, rozhodně má co nabídnout. Díky využití technologie Common rail, která vstřikuje do válců palivo pod tlakem, se podařilo výrazně zvýšit ekonomičnost provozu. Každý válec by měl během cyklu dostat cca jen 200 ml nafty. Až do představení motoru Wärtsilä 31 se tak jednalo o jeden z nejefektivnějších motorů světa.
Provoz tohoto motoru ale ani tak není žádná sranda. Podle informací Jalopniku si během hodiny provozu vyžádá 39 barelů paliva a jeho provoz stojí minimálně 34 dolarů za minutu, tedy cca 783 Kč.
A kde tohle monstrum našlo využití? Vůbec první motor tohoto typu byl v roce 2006 usazen do kontejnerové nákladní lodi Emma Maersk, která měří úctyhodných 396.2 metru a dokáže pojmout až 11 000 velkých 20-stopových kontejnerů. Díky výkonnému motoru dokáže tato loď vyvinout rychlost až 31 uzlů (57.4 km/h). Například přeprava zboží mezi Čínou a Los Angeles se tak díky těmto motorům zkrátila až o 4 dny.
Čtyři dny jsou v námořní dopravě zatraceně hodně času a pokud připočteme i úsporu na palivu, nelze se divit, že oceány celého světa křižuje již několik desítek lodí s těmito motory a výroba dalších je v plánu.
Peugeot se vrací do boje! Tým Peugeot TotalEnergies vstupuje do své třetí sezóny FIA WEC a hned na úvod ho čeká výzva v podobě maratonu 1812 km Kataru.
BMW Group posouvá hranice elektromobility a na Tech Days v Landshutu odhaluje detaily nové generace elektrického pohonu. Inovativní 800voltová technologie slibuje rychlejší nabíjení a vyšší efektivitu, přičemž bude součástí všech modelů připravované řady Neue Klasse. První vozy s revolučním pohonem zamíří do výroby ještě letos v maďarském Debrecínu.
V rámci aktuálního trendu oživování retro ikon se na scénu vrací Yugo, bývalý balkánský bestseller, který si vysloužil kultovní status, ale také označení "nejhorší auto na světě". Nyní se objevily první náčrty nového modelu, který by měl spatřit světlo světa v roce 2027. Tento malý vůz s klasickým spalovacím motorem slibuje návrat legendy.
BMW posouvá hranice elektromobility a dokazuje, že extrémní výkon nemusí znamenat nekontrolovatelnou sílu. Na Auto Shanghai představí koncept „Vision Driving Experience“, který ukáže, jak lze obrovský výkon zkrotit pro maximální jízdní dynamiku.
Kia odhalila první snímky svého nového elektromobilu EV4, který přichází jako součást rozšiřujícího se portfolia značky. Tento model je postaven na pokročilé platformě E-GM a 400voltové architektuře, což by mu mělo zajistit dojezd přes 600 km na jedno nabití. Cena modelu se očekává od 40 000 eur (cca 1 milion korun).
Tesla model Y Juniper byla představena teprve nedávno. Už se ale našla společnost, která si ji vzala do parády a přetvořila ji v tento vytuněný klenot. Jde o společnost CarLab(Hong Kong)Detailing & Customization. Jak se vám líbí?
Porsche čelí oslabujícím prodejům a podnikání v Číně, což vedlo k zahájení programu úspor a investic. Firma zároveň oznámila snížení počtu pracovních míst v regionu Stuttgart jako součást své restrukturalizace. Informoval o tom web Auto motor und sport.
Terramar je zcela novým modelem samostatné automobilky Cupra, která za poslední roky výrazně získává na popularitě. Jedná se o SUV s lehce rozdvojenou osobností – snaží se být ekologicky šetrné a zároveň se tváří jako maniak, který v zatáčkách natrhne zadek kde komu. Odvaha mu obzvláště v této fialové metalíze nechybí, nicméně jak obstojí v naší recenzi ? Vyplatil se risk a nebo jde o propadák?
VW představuje nový malý elektromobil ID.1, který nahrazuje model E-Up. S cenovkou kolem 20 000 eur (kolem 510.000 Kč - pozn. redakce) přináší revoluci v cenově dostupné elektromobilitě. Web Auto motor und sport zveřejnil první informace o jeho technologii, designu a plánovaném uvedení na trh.
Naše dlouhodobá recenze pokračuje s hlavní jízdní sekcí. Auto jsme pořádně protáhli v různých prostředích, kde se nová hybridní DS 4 ukázala jako překvapivě všestranné auto. Není však vše zalité sluncem a nějaká ta ale se přeci jen našla. To, že má hezkou spotřebu ve městě či na okresce asi tušíte, ale co na dálnici?
Ferrari v úterý odhalilo své rekordní výsledky, kdy čistý zisk za loňský rok vzrostl na více než 1,5 miliardy eur, čímž si automobilka opět potvrdila svou silnou pozici na trhu.
K povinnému ručení se dnes dozvíte, co všechno ovlivňuje výši pojistného, zda vám může pojišťovna jednostranně zvýšit pojistné či zda budete platit újmu v plné výši v případě nehody bez povinného ručení.