Organizace Global NCAP již podrobila nárazovým testům řadu automobilů, které jsou určeny pro rozvojové trhy. Všem je vcelku jasné, že u těchto automobilů musí automobilka šetřit a tak nenabízejí takové standardy, na jaké jsme zvyklí v Evropě. Crash-test Nissanu NP300 Hardbody však přinesl výsledky, které každého šokovaly. Kromě nulového počtu hvězdiček si totiž vůz vysloužil i nula bodů za ochranu posádky. A to už je hodně zlé.
Organizace Global NCAP před pár dny zveřejnila výsledky crash-testů několika automobilů, které jsou v nabídce na afrických (ale i dalších rozvojových) trzích. To ostatně zdůrazňuje i hashtag #SaferCarsForAfrica v rohu každého videa. Jak se ovšem ukázalo, jeden z testovaných vozů je na tom s bezpečností hodně špatně.
Kromě výše zmíněného Nissanu NP300 Hardbody se v testu objevila i Toyota Yaris, Hyundai i20 nebo Kia Picanto. Kromě Nissanu si ale všechny modely odnesly uspokojivé tříhvězdičkové hodnocení. Nissan však v testu naprosto tragicky pohořel.
Vysvětlení může skýtat například skutečné stáří vozu. Model NP300 Hardbody je totiž modernizovaná varianta Nissanu Frontier z roku 1997, která dostala líbivější vzhled a možná i nějakou novější výbavu. Její technika, zvláště co se bezpečnosti týče, se však evidentně nijak výrazně nezlepšila.
Po videu z čelního nárazu při rychlosti 64 km/h si nejspíš každý dokáže udělat obrázek sám, ovšem podívejme se ještě, jaké je shrnutí Global NCAP:
„Nissan NP300 Hardbody dosáhl varovného hodnocení 0 hvězd za chabou ochranu dospělé posádky a zejména pak hlavy a hrudníku řidiče při nárazu v rychlosti 64 km/h," uvádí zpráva Global NCAP. „Konstrukce vozu se během nárazu zhroutila a byla vyhodnocena jako nestabilní. Sloupek řízení se během nárazu nezhroutil a pronikl do prostoru posádky, kde způsobil další ohrožení řidiče, neboť vyrazil přímo proti jeho hrudníku."
„Tento výsledek ukazuje velké riziko zranění řidiče, ačkoliv byl model vybaven dokonce dvěma předními airbagy. Vysoké riziko život-ohrožujícího zranění řidičova hrudníku či hlavy vedlo k nulovému hodnocení pro bezpečnost posádky. Dokonce i přes airbag totiž řidičův hrudník a hlava vykazovaly silné biomechanické poškození."
„Bezpečnost našich zákazníků je naší nejvyšší prioritou," komentoval výsledky pro Times SA tiskový mluvčí Nissan South Africa. „Všechny naše vozy splňují nebo dokonce převyšují požadavky na bezpečnost ve všech zemích, ve kterých jsou prodávány.
I přes toto tvrzení je však z videa jasné, že označení Hardbody, které by se dalo přeložit jako tvrdá karoserie / kabina, je v tomto případě v naprostém rozporu s výsledky testu. V Evropě ani jinde na západě by se podobný model již na trh bezesporu nedostal, neboť i bytelné vozy, kterým schází jen asistenční systémy a prvky pasivní ochrany, mnohdy končí s třemi hvězdičkami.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.