Finská společnost Canatu byla dosud pro většinu z nás naprosto neznámou, ovšem to by se mohlo v blízké budoucnosti změnit. Na akci Automotive Brand Contest 2018 totiž představila zcela převratnou technologii 3D Touch Surface, která ji kromě vítězství v kategorii "Concept Cars" zajistila i celosvětovou pozornost. Tahle novinka by totiž mohla podstatně zvýšit bezpečnost na silnicích i komfort během ovládání vozu.
Přelomový 3D Touch Surface, který je součástí podstatně rozsáhlejší vize s názvem "3D Touch Cockpit," je vůbec prvním 3D dotykovým povrchem, který kombinuje unikátní vzhled s novým konceptem používání, který je zajištěn pomocí speciálních Canatu CNB folií a senzorů.
3D Touch Surface, který byl vyvinut ve spolupráci s Continental AG, kombinuje aktivní haptickou zpětnou vazbu s různými "topografickými prvky," díky kterým se můžete lépe orientovat jen dotyky prstů. Nové ovládací prvky tak bude možné ovládat prakticky poslepu, čímž se minimalizuje rozptylování řidiče. Ve srovnání s tradičními displeji by navíc mělo dojít i k nárůstu uživatelské přívětivosti celého systému.
Canatu navíc dodává, že jejich technologie otvírá zcela nové možnosti designerské svobody. Výrobci by tak mohli začít umisťovat displeje a dotykové plochy prakticky kamkoliv. Například i boční obložení dveří by mohlo být ve skutečnosti ovládacím prvkem, který by se ale aktivoval jen v okamžiku, kdy by ho posádka vozu potřebovala.
Koncept 3D Tocuh Cockpit interiéru spoléhá především na průhledné 3D dotykové senzory, které mohou být umístěn pod displeje, plasty, sklo, kůži nebo textilní látky.
Canatu navíc dodává, že může vytvořit lehké 3D ovládací prvky například pro ovládání oken, zrcátek či sedaček. Stejně tak má být možné vyrobit malá 3D tlačítka pro volant, drobné dotykové 3D ovládací prvky okolo displejů nebo minimalistické a málo rozptylující displeje, které mohou zůstat většinu času skryty a objevují se až v případě potřeby.
Ostatně bohaté možnosti využití prezentovala společnost Canatu i v několika svých videích, kde jsou její 3D dotykové displeje prezentovány i přímo během používání.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.