Katalyzátory se do automobilů montují již od sedmdesátých let a jejich hlavním úkolem je eliminovat výrazné množství škodlivých látek, které produkují spalovací motory. Lidé se však často katalyzátorů zbavují, přičemž nejčastějším důvodem bývá snaha dosáhnout vyššího výkonu. Jaká jsou ale pro a proti takového jednání?
V dnešní době, kdy se ekologii věnuje stále větší pozornost, je téma spjaté s odstraněném katalyzátorů aktuálnější než kdy dříve. Pozornost mu věnoval i web CarFromJapan, který se znovu snaží upozornit na pozitiva i negativa spjatá s tímto zásahem do výfukového systému. Proč se tedy lidé odhodlávají k jejich demontáži?
Nejčastějším argumentem je omezování výkonu, a snaha vydolovat z motoru dalších pár koní navíc. Katalyzátor, jakožto další věc ve výfukovém prostředí, totiž zpomaluje odchod výfukových zplodin a omezuje tak maximální množství koní, které by byl jinak motor schopný poskytnout.
Dalším důvodem je pak snaha ušetřit za opravy. Katalyzátory totiž nejsou nesmrtelné a je normální, že se jednoho dne buď ucpou, poškodí nebo z jiného důvodu přestanou plnit svou úlohu. Jejich výměna však bývá poměrně drahá a tak se lidé rozhodnou buď pro levnější náhražky, nebo úplné odstranění.
Ve většině případů je však nejčastějším důvodem právě honba za vyšším výkonem. Základním principem je totiž fakt, že motor dokáže nasát více vzduchu, pokud je schopen zbavit se výfukových zplodin v kratším časovém úseku. A více vzduchu znamená schopnost spalovat více paliva efektivněji a výsledkem je drobný nárůst výkonu.
Proces jménem "Straight Piping"
Odstraňování katalyzátorů bývá často spojeno s modifikací celého výfukového systému, která se označuje jako straight pipe. Spolu s katalyzátorem se tak odstraní rezonátor a tlumiče, díky čemuž mohou výfukové plyny odcházet rychleji bez jakýchkoliv překážek. Výsledný nárůst výkonu samozřejmě závisí na tom, jak moc byl výkon motoru "překážkami" ve standardním výfukovém systému omezován. Také ale záleží i na kvalitě systému a odvedené práce.
Je potřeba ale zmínit, že lidé by do sériového výfukového systému vozidla nijak zasahovat neměli. Zlepšit jeho funkci je možní i vícero způsoby, než jen demontáží komponent, které chrání naše společné ovzduší.
Problémy spojené s odstraněním katalyzátoru
Odstraněním katalyzátoru se tedy dá získat trocha výkonu k dobru, nabízí se ale otázka, jestli to za to stojí. Bez katalyzátoru, případně s jinak výrazně upraveným výfukovým systémem, totiž přichází i několik problémů:
Znečišťování ovzduší: Katalyzátory jsou konstruovány k odstranění škodlivých látek z výfukových zplodin, přičemž některé jich dokáží odstranit až 90 /. Pokud je ale katalyzátor odstraněn, dostávají se tyto látky do vzduchu a následně je dýcháme všichni.
Porušení zákona: Pokud z auta odstraníme katalyzátor a nenainstalujeme nový / adekvátní náhradu, vystavujeme se riziku. Zákony totiž stanovují emisní limity pro každé vozidlo, ve kterých se vůz musí pohybovat. V Česku na ně dohlížejí na stanicích STK, kde nemusí vůz následně projít prohlídkou. Na STK navíc mohou řidiče posílat i příslušníci policie.
Větší problém by ale mohl nastat v okolních zemích, kde jsou k majitelům upravených aut podstatně tvrdší. V některých evropských zemích může být vůz zabaven, odvezen na zkoumání a v případě zjištění odstranění katalyzátoru se jeho majitel vystavuje riziku pořádné pokuty.
Otravný zvuk: Pokud se rozhodnete odstranit katalyzátor, měli byste rovnou počítat i s nárůstem hluku. Ještě horší je to v momentě, kdy se rozhodnete pro "Straight pipe." Na kratších cestách můžete dravější zvuk při vyšších otáčkách ocenit, na delších cestách je však více než pravděpodobné, že vás z něj začne bolet hlava.
Vyšší spotřeba paliva: Pokud odstraníte katalyzátor, budete muset nově získané koně patřičně krmit. K jak velkému nárůstu výkonu či spotřeby dojde vám nejspíš nikdo neřekne, spíše ale pocítíte vyšší výdaje, než rychlejší akceleraci.
Finální rozhodnutí je samozřejmě na každém z nás, ale mnohdy by neškodilo chovat se méně sobecky a uvědomit si, že škodlivé látky vypouštěné do ovzduší výrazně modifikovaným výfukovým systémem mohou některým lidem způsobovat zdravotní potíže. Jistě, odstranění filtru pevných částic je podstatně větší katastrofa, ovšem i tak by bylo vhodné brát ohledy na okolí a udržovat svůj vůz celkově v kondici, díky čemuž se vyhnete i oplétačkám se zákonem.
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.