Katalyzátory se do automobilů montují již od sedmdesátých let a jejich hlavním úkolem je eliminovat výrazné množství škodlivých látek, které produkují spalovací motory. Lidé se však často katalyzátorů zbavují, přičemž nejčastějším důvodem bývá snaha dosáhnout vyššího výkonu. Jaká jsou ale pro a proti takového jednání?
V dnešní době, kdy se ekologii věnuje stále větší pozornost, je téma spjaté s odstraněném katalyzátorů aktuálnější než kdy dříve. Pozornost mu věnoval i web CarFromJapan, který se znovu snaží upozornit na pozitiva i negativa spjatá s tímto zásahem do výfukového systému. Proč se tedy lidé odhodlávají k jejich demontáži?
Nejčastějším argumentem je omezování výkonu, a snaha vydolovat z motoru dalších pár koní navíc. Katalyzátor, jakožto další věc ve výfukovém prostředí, totiž zpomaluje odchod výfukových zplodin a omezuje tak maximální množství koní, které by byl jinak motor schopný poskytnout.
Dalším důvodem je pak snaha ušetřit za opravy. Katalyzátory totiž nejsou nesmrtelné a je normální, že se jednoho dne buď ucpou, poškodí nebo z jiného důvodu přestanou plnit svou úlohu. Jejich výměna však bývá poměrně drahá a tak se lidé rozhodnou buď pro levnější náhražky, nebo úplné odstranění.
Ve většině případů je však nejčastějším důvodem právě honba za vyšším výkonem. Základním principem je totiž fakt, že motor dokáže nasát více vzduchu, pokud je schopen zbavit se výfukových zplodin v kratším časovém úseku. A více vzduchu znamená schopnost spalovat více paliva efektivněji a výsledkem je drobný nárůst výkonu.
Proces jménem "Straight Piping"
Odstraňování katalyzátorů bývá často spojeno s modifikací celého výfukového systému, která se označuje jako straight pipe. Spolu s katalyzátorem se tak odstraní rezonátor a tlumiče, díky čemuž mohou výfukové plyny odcházet rychleji bez jakýchkoliv překážek. Výsledný nárůst výkonu samozřejmě závisí na tom, jak moc byl výkon motoru "překážkami" ve standardním výfukovém systému omezován. Také ale záleží i na kvalitě systému a odvedené práce.
Je potřeba ale zmínit, že lidé by do sériového výfukového systému vozidla nijak zasahovat neměli. Zlepšit jeho funkci je možní i vícero způsoby, než jen demontáží komponent, které chrání naše společné ovzduší.
Problémy spojené s odstraněním katalyzátoru
Odstraněním katalyzátoru se tedy dá získat trocha výkonu k dobru, nabízí se ale otázka, jestli to za to stojí. Bez katalyzátoru, případně s jinak výrazně upraveným výfukovým systémem, totiž přichází i několik problémů:
Znečišťování ovzduší: Katalyzátory jsou konstruovány k odstranění škodlivých látek z výfukových zplodin, přičemž některé jich dokáží odstranit až 90 /. Pokud je ale katalyzátor odstraněn, dostávají se tyto látky do vzduchu a následně je dýcháme všichni.
Porušení zákona: Pokud z auta odstraníme katalyzátor a nenainstalujeme nový / adekvátní náhradu, vystavujeme se riziku. Zákony totiž stanovují emisní limity pro každé vozidlo, ve kterých se vůz musí pohybovat. V Česku na ně dohlížejí na stanicích STK, kde nemusí vůz následně projít prohlídkou. Na STK navíc mohou řidiče posílat i příslušníci policie.
Větší problém by ale mohl nastat v okolních zemích, kde jsou k majitelům upravených aut podstatně tvrdší. V některých evropských zemích může být vůz zabaven, odvezen na zkoumání a v případě zjištění odstranění katalyzátoru se jeho majitel vystavuje riziku pořádné pokuty.
Otravný zvuk: Pokud se rozhodnete odstranit katalyzátor, měli byste rovnou počítat i s nárůstem hluku. Ještě horší je to v momentě, kdy se rozhodnete pro "Straight pipe." Na kratších cestách můžete dravější zvuk při vyšších otáčkách ocenit, na delších cestách je však více než pravděpodobné, že vás z něj začne bolet hlava.
Vyšší spotřeba paliva: Pokud odstraníte katalyzátor, budete muset nově získané koně patřičně krmit. K jak velkému nárůstu výkonu či spotřeby dojde vám nejspíš nikdo neřekne, spíše ale pocítíte vyšší výdaje, než rychlejší akceleraci.
Finální rozhodnutí je samozřejmě na každém z nás, ale mnohdy by neškodilo chovat se méně sobecky a uvědomit si, že škodlivé látky vypouštěné do ovzduší výrazně modifikovaným výfukovým systémem mohou některým lidem způsobovat zdravotní potíže. Jistě, odstranění filtru pevných částic je podstatně větší katastrofa, ovšem i tak by bylo vhodné brát ohledy na okolí a udržovat svůj vůz celkově v kondici, díky čemuž se vyhnete i oplétačkám se zákonem.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.