Předválečné i poválečné Československo bylo v celém světě známé svým vojenským průmyslem. Ten sice na určitou dobu utichl, ovšem v posledních letech jsme svědky jeho opětovného vzestupu. Jedním z mnoha důkazů může být i vozidlo Perun, které svými parametry opět vzbudilo pozornost i mezi zahraničními armádami.
Můžeme být pyšní na to, že se nám, Čechům, čas od času podaří něco unikátního. Vždyť o nejrůznějších modelech Tatry světového významu píšeme opravdu často. Mezi vozidly vojenského významu to byla například Tatra 815 SOT. Perun od SVOS Přelouč je sice menší, plnit by však měl stejný účel.
Nároky na takové vozidlo jsou ale vysoké. Slouží totiž nejen pro přepravu (až) pěti lidí, ale funguje i jako logistická základna pro veškerý potřebný materiál, kterým jsou především zásoby munice, paliva a výzbroje. Vozidlo určené pro speciální jednotky musí být také vybaveno dostatečnou balistickou ochranou, což Perun splňuje nejlépe v porovnání s vozidly stejné kategorie. Vybaveno je těžkým kulometem ráže 12,7 mm, lehkým kulometem ovládaným ze sedačky spolujezdce a prostředky pro zadýmení. Díky tomu mohou malé týmy speciálních sil podnikat operace v hloubce nepřítele.
O pohon se stará motor o výkonu 240 kW spřažený s šestistupňovou automatickou převodovkou. Vozidlo o váze 13 tun! dokáže rozpohybovat na rychlost až 110 km/h. Automobil navíc disponuje takovým typem podvozku, který umožňuje řidiči řízení obou náprav, což umožňuje automobilu dokonalé manévrování.
Perun 4x4 byl objednán ministerstvem obrany v březnu minulého roku v počtu 4 kusů, které měly být předány 601. skupině speciálních sil v Prostějově v březnu 2018. Podle ředitele firmy Jaroslava Černého plánovala SVOS do konce roku 2017 vyrobit ještě verze Perun se zakrytou pancéřovou kabinou a také větší provedení s pohonem 6x6. Vzhledem k rozjednaným objednávkám ze strany zahraničních klientů se odhaduje, že bude firma nakonec produkovat až sto vozidel ročně.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?