Zhruba v polovině minulého roku oznámil Elon Musk, šéf automobilky Tesla, vznik čtyř nových závodů Gigafactory, z nichž jeden má být i v Evropě. Díky obrovským zásobám lithia v Česku se vyrojila celá řada spekulací, podle kterých mohla vyrůst nová Gigafactory právě u nás, ovšem poslední zprávy tyto naděje celkem razantně boří.
Informace o stavbě čtyř nových závodů Gigafactory se sice objevují již od začátku minulého roku, ovšem teprve před dvěma týdne Elon Musk potvrdil, že jeden z asijských závodů vyroste v Šanghaji. A před pár hodinami pak dodal, kde vyroste ten druhý. A v Česku to evidentně nebude.
Musk je velice známý svou aktivní komunikací na Twitteru, kde se nebojí odhalit ani novinky, ke kterým by se lidé jinak neměli šanci dostat. Když mu tedy přišla otázka, zda souhlasí, že: „Německo je první volbou pro stavbu Gigafactory v Evropě," během pár hodin odpověděl: „Německo je vedoucí volbou v Evropě. Pravděpodobně na Německo-francouzských hranicích, poblíž států Beneluxu."
Tato volba dává dokonalý smysl, neboť Tesla už v Německu svou pobočku má. Ve městě Pruem, zhruba 30 kilometrů od Belgie, totiž sídlí oddělení Grohamm Engineering, které se specializuje na vývoj systémů automatizované výroby. Právě tato společnost spadající pod Teslu, respektive toto oddělení, má hrát velký podíl na zvýšení produkce Tesly Model 3.
Tesla navíc není jediná, kdo chce postavit obří závod na výrobu baterií v Německu. Agentura Reuters nedávno zveřejnila informace o jednáních mezi čínskou společností Contemporary Amperex Technology (CATL) a zástupci německé spolkové země Durynsko, jejichž cílem by mělo být zahájení výstavby velkého závodu na výrobu baterií pro elektromobily. CATL, stejně jako LG Chem a Samsung, totiž chystá spolupráci v Volkswagenem na dodávce baterií v hodnotě 25 miliard dolarů.
Německo a Šanghaj však nejsou jediná místa, kde mají Gigafactory vyrůst. Podle dřívějších vyjádření společnosti by se mělo pracovat na vhodném umístění ještě alespoň jednoho závodu na baterie. Do té doby však bude Tesla odebírat obrovské množství akumulátorů od jednotlivých výrobců.
Germany is a leading choice for Europe. Perhaps on the German-French border makes sense, near the Benelux countries
— Elon Musk (@elonmusk) 19. června 2018
Úsměvné přitom je, že první závod Tesly tohoto druhu, nevadská Gigafactory 1, stále není dokončená. NA to se ale pracuje a to i díky obrovské investici přes 3 miliardy dolarů, za kterou stojí Panasonic. Tesla však věří, že produkce Gigafactory bude taká, že v budoucnosti zásadním způsobem sníží ceny elektromobilů.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?