Škoda Fabia patří již od první generace k nejpopulárnějším automobilům své třídy nejen v Česku, ale i v zahraničí. Její popularita jí však zaručuje i pozornost motoristických novinářů z celého světa, kteří neváhají najezdit tisíce kilometrů, jen aby odhalili, zda je Fabia skutečně tak dobrá, jak automobilka slibuje.
Jak náročné testy Fabia podstupuje ukázal i německý motoristický magazín Auto Bild, který dostal od mladoboleslavské automobilky Fabii Combi k dlouhodobému testu, který se protáhl na 2 roky. Za tu dobu stihla Fabia projet téměř celou Evropu, za jejím volantem se vystřídalo přes 40 řidičů a na tachometru naskočilo 106 000 kilometrů.
Jak byli redaktoři s Fabií spokojeni nevíme, ovšem jistě se to brzy dočteme v jejich magazínu. Pro nás je však zajímavější, že po skončení testu putovala prémiově vybavená před-faceliftová Fabia s 1.2 litrovým čtyřválcovým motorem TSI spojeným s automatickou převodovkou DSG zpět do Mladé Boleslavi, kde se do ní pustila parta techniků.
Ti rozebrali testovanou Fabii do posledního šroubku, neboť všechny komponenty následně podstoupí prohlídku v DEKRA, tedy evropském automobilovém inspekčním středisku sídlícím v Berlíně. Rozborce Fabie byl přítomen i člověk z Auto Bildu, který měl dohlédnout, že všechny součástky budou pocházet z rozebrané Fabie. Kromě toho navíc došlo i na vyskládání všech součástek z automobilu na bílé plátno s bílým pozadím, díky čemuž došlo k vytvoření velmi působivé fotky.
Podle Motor1 měla škoda uvést, že rozebraná Fabia Combi poté zamíří i se všemi součástkami zpět do Německa, kde bude darována odborné škole. Studenti tak dostanou možnost celý automobil znovu složit a poté ho budou moci využívat ke studijním účelům.
Samotný model Škoda Fabia se dočkal začátkem roku drobného omlazení, které si odbylo svou premiéru na ženevském autosalonu. Úpravy jsou však jen drobnějšího ražení a nejvíce se projevily na nové masce se stylovými světlomety. Drobné změny se pak udály v nabídce motorů, příslušenství a vnitřní výbavy, která nyní nabídne například 2 USB porty pro zadní cestující nebo praktickou svítilnu v kufru.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?