Tradiční americká automobilka Ford před časem šokovala svět svým rozhodnutím zbavit se na svém domovském trhu většiny malých osobních automobilů. S novým patentem však přichází šok další a většina z nás jen očekává, co se z něj nakonec vyklube.
Americká automobilka Ford si u amerického patentového úřadu nedávno zažádala o registraci vynálezu, který je sice neobvyklý, ale zatraceně nápaditý. Ostatně to prozrazuje už jeho název „Automobil s integrovaným elektrickým motocyklem.
K dispozici zatím máme velice jednoduchý nákres, který za sebou nechává více otázek než odpovědí. Redaktoři z webu Jalopnik se však do patentu hlouběji ponořili a zjistili, že motocykl by měl být ukryt mezi sedačkou řidiče a spolujezdce, přičemž část palubní desky vozidla by současně měla být přístrojovým štítem motocyklu po jeho oddělení.
Jakkoliv se tento nápad může zdát zprvu šíleným, jeho opodstatnění je zřejmé. Vzhledem k velkému humbuku kolem škodlivosti zplodin automobilů se spalovacím motorem se do budoucnosti počítá, že řada měst svá centra pro tyto vozy uzavře.
Integrovaný elektrický motocykl, který by vás dopravil ze záchytného parkoviště až do vašeho cíle bez zbytečné dopravy a emisí, se tak zdá být geniálním řešením. Motocykl navíc snadno zaparkujete a v případě průtrže mračen se rychle ukryjete do svého tradičního automobilu.
Divíte se, že něco takového ještě nikdy nikoho nenapadlo? Ale napadlo! Ve společnosti Honda totiž před pár dekádami vznikl skůtr zvaný Motocompo, který se dal jednoduše složit a uložit do kufru automobilu - jednoduché, prosté a praktické, ovšem masivního rozšíření se Motocompo bohužel nedočkalo.
Mnohem slavnější ekvivalent této úpravy bychom však nalezli ve filmovém průmyslu, konkrétně ve filmu Temný rytíř, kde Batman opouští silně poškozený Batmobil na motocyklu, který je de facto tvořen částí samotného vozu - viz video.
Mějme však na paměti, že automobilka Ford si zatím pouze zažádala o patent. Takových žádostí přitom úřady od automobilek dostávají pravidelně desítky, stovky a možná i tisíce. Na jejich realizaci je však potřeba si počkat řadu let a některé navíc zůstanou navždy jen na papíru.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.