Pokud jste si mysleli, že v dnešním přetechnizovaném světě plném kamer, alarmů a bezpečnostních systémů už se o svůj automobil nemusíte bát, musíme vás zklamat. Po dlouhých letech, kdy čísla statistik pomalu klesala, se opět krádeže automobilů dostávají na vzestup.
Obrovské problémy s krádežemi automobilů přicházejí například z britských ostrovů, kde minulý rok zaznamenali policisté nárůst až 57 % oproti roku předchozímu. Podle britského statistického úřadu (Office of National Statistics / ONS) bylo za minulý rok ukradeno zhruba 89.000 automobilů.
Děsivé však je, že zhruba do poloviny automobilů se zloději dostali prostým otevřením dveří - ještě v roce 2006 se přitom zloději dostali takto jednoduše pouze do 13 % automobilů. Na vině přitom není zapomnětlivost majitelů, ale rozšíření tzv. bezklíčového odemykání / startování automobilů.
Zloději jsou totiž velmi kreativní a tuto komfortní součást vybavení, která se v posledních letech dostává do stále více automobilů, se naučili rychle zneužívat. Stačí tak mít klíče od auta pohozené někde v domě a zloději pomocí zařízení na zesílení signálu snadno dostanou klíč virtuálně až k automobilu, takže si pohodlně odemknou a nastartují.
Simon Williams, tiskový mluvčí pojišťovny RAC, uvedl ke statistikám následující: „Po desetiletích, kdy automobilová kriminalita upadala, nám čísla ukazují, že se tento trend obrací. Nárůst sice není rovnoměrný po celé zemi, ovšem skutečnost, že v porovnání s rokem 2016 bylo okradeno o 32 000 lidí více, je prostě šokující."
„Nárůst by mohl být alespoň částečně spojen s narůstajícím počtem kriminálníků zběhlých v elektronice a digitálních technologiích, kteří se snaží najít slabiny v bezpečnostních systémech - jakkoliv se automobilky snaží těmto problémům předcházet a zajišťovat své vozidla maximální úrovní zabezpečení."
Tento nárůst sice může znít trochu děsivě, nicméně organizace CSEW, která sleduje kriminalitu v Anglii a Walesu, upozorňuje, že tento nárůst je v porovnání s policejními záznamy téměř marginální. Oproti prosince roku 1995 totiž kriminalita spojená s krádežemi automobilů poklesla celkově o 78 procent.
Simon Williams navíc upozorňuje, že ani majitelé automobilů s bezklíčovým odemykáním / startování, nejsou zcela bezbranní. Podle jeho slov je účinnou prevencí parkovat automobil na dobře osvětlených místech, zabezpečit ho proti odcizení mechaniky (třeba tyčí na volant) a investice do speciálních "kapes/přihrádek,"které signál vysílaný klíčem blokují.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).