Elektromobily jsou v očích mnohých spásou pro životní prostřední, nicméně řada odborníků opakovaně upozorňuje na skutečnost, že velké procento elektrické energie není získáváno zrovna ekologickou cestou. Tyto zdroje by však v budoucnosti mohly nahradit stavby jako je například tato experimentální čínská dálnice se zabudovanými solárními panely.
Čína se v posledních letech stává jedním z největších trhů s automobily na světě. Je to ale opět Čína, která tlačí na snižování emisí a zvyšování podílu automobilů s hybridním nebo elektrickým pohonem. Tyto automobily však potřebují ke svému provozu poměrně velké množství energie, kterou navíc dokáži čerpat pouze při zaparkování. To by se ale brzy mělo změnit.
Zásadní podíl by na tom měla mít společnost Qilu Transportation Development Group, která pokryla asi kilometrový úsek dálnice poblíž města Ťi-nan solárními panely. Ty jsou ukryty pod odolnou vrstvou, která odolá každodennímu přívalu 45 000 automobilů a přesto propustí dost světla, aby panely vygenerovaly energii pro světla u dálnice a 800 domů v přilehlé oblasti.
Tím všakambice společnosti Qilu Transportation ani zdaleka nekončí. V blízké budoucnosti elektrického a autonomního cestování by se měla silnice povýšit na "chytrou". Kromě aktuálního sledování dopravy a poskytování různých údajů by navíc silnice měla být schopna nabíjet elektromobily bezdrátově za jízdy.
Solární panely pod dvěma ze tří dálničních pruhů jsou pokryty speciálním materiálem, který kromě ochranné funkce plní hned několik dalších důležitých rolí. Jsou v něm totiž ukryty senzory, díky kterým lze monitorovat teplotu povrchu, hustotu dopravy nebo váhu jednotlivých vozidel. V průhledné vrstvě je navíc umístěna i indukční cívka, která by kromě bezdrátového nabíjení elektromobilů měla umožnit rozpustit sníh pokrývající silnici.
Časový rozvrh plného zprovoznění silnice je zatím nejasný, nicméně zástupci společnosti o svém produktu nepochybují. „Z pohledu technologií není bezdrátové nabíjení problém," pronesl Zhou Yong - generální manažer společnosti Qilu Transportation. „Elektromobily, které je možné nabíjet bezdrátově, však ještě nejsou na našich silnicích tolik běžné.
Navíc je potřeba testovaný pruh dálnice prodloužit, aby bylo možné ověřit, jak moc a jak rychle probíhá u elektromobilů bezdrátové nabíjení. Problémem by také mohla být cena, neboť v současnosti vychází metr čtvereční na 1 112 dolarů (cca 22 735 Kč). Cílem je však srazit cenu alespoň na 477 dolarů (cca 9752 Kč), což by mělo usnadnit masový přechod na tento typ povrchu.
Společnost také mimo jiné uvádí, že na vývoji už v současnosti spolupracuje s domácími výrobci automobilů a jejich technologiemi. O koho jde však společnost neprozradila.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.