Ačkoliv jsou pneumatiky jedinou spojnicí mezi autem a silnicí, většina řidičů o nich moc nepřemýšlí. Většina z nás věnuje pozornost pneumatikám jen na začátku letní či zimní sezóny, někteří pak až v momentě, kdy je pneumatiky opouští. Tradiční výrobce Goodyear se však na pneumatiky podíval trochu jinak a přišel s konceptem, jehož vize jsou skutečně převratné.
O pneumatikách bez vzduchu, které by zvyšovaly komfort a netrpěly problémy s proražením, už jsme psali. GoodYear pak tuto technologii ještě povýšil o schopnost zlepšovat ovzduší, generovat elektrickou energii a ještě komunikovat s ostatními vozy nebo součástmi silniční infrastruktury.
Jak může pneumatika zlepšovat kvalitu vzduchu? V současném konvenčním pojetí těžko, ovšem koncept pneumatik GoodYear Oxygen sází na speciální koncepci, ve které je boční stěna "bezvzduchové" pneumatiky vyplněna mechem, který absorbuje vodu ze silnice a sám od sebe čistí vzduch během jízdy.
Voda ze silnice, případně alespoň atmosférická vlhkost, se k mechu dostává speciální otevřenou stěnou pneumatiky, což zabraňuje předčasnému úhynu mechu. Mech pak během jízdy provádí klasickou fotosyntézu, během které pohlcuje CO2 a do vzduchu uvolňuje kyslík.
Společnost GoodYear uvádí, že město velikosti Paříže, kde se pohybuje cca 2,5 milionu automobilů, by při plošném používání pneumatik Oxygene dokázalo ročně eliminovat okolo 4000 tun CO2 a zároveň vyrobit okolo 3000 tun kyslíku. Vzhledem k tomu, že podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) žije 80 % lidí v prostředí se špatným kyslíkem, by tato revoluce ve světě pneumatik byla více než přínosnou.
Pneumatiky Oxygene navíc nezatěžují prostředí ani při výrobě nebo na konci životnosti. Vyrábí se totiž z recyklovaných starých pneumatik, které jsou rozemlety na prášek. Z onoho prášku pak na 3D tiskárnách vznikají pneumatiky nové, které se mohou pochlubit nízkou hmotností a vysokou odolností.
Během fotosyntézy navíc pneumatiky dokáží generovat energii, která se ukládá a následně napájí vnitřní senzory, či vnější ukazatele. Jako příklad lze uvést svítící pruh po obvodě pneumatiky nebo umělou inteligenci, která vyhodnocuje jízdní podmínky. Pneumatiky navíc disponují technologiemi V2V a V2X, díky čemuž dokáží komunikovat s ostatními automobily a varovat je tak třeba na změnu směru nebo jiné manévry.
Kromě své vize budoucnosti však GoodYear představil i pneumatiky reálné a prozatím praktičtější. Konkrétně se bavíme o prototypu gumy s označením EfficientGrip, která byla navržena speciálně pro elektromobily. Ty jsou totiž těžší a disponují vyšším točivým momentem, což u klasických pneumatik vede k rychlejšímu opotřebení - a to až o 30 %.
Aby tomu výrobce zabránil, postavil novou pneumatiku ze silnějších materiálů. Nové gumy tak dokáží lépe vzdorovat nadváze elektromobilů, lépe přenášejí točivý moment na silnice a mají nižší valivý i aerodynamický odpor, čímž nepatrně prodlužují dojezd elektromobilu.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.