Benzín či nafta proudí do nádrží našich automobilů z ohromných podzemních nádrží, které jsou zakopány v okolí čerpací stanice. O jejich doplňování se pak starají tankery, které jsou opět vybaveny neméně zajímavou technikou a technologií. Věděli jste například, že přečerpávací hadice jsou konstruovány tak, že jakékoliv "rozlité" palivo stejně nakonec skončí v nádrži?
To je však jen začátek ohromující bezpečnostní techniky, jejíž zbytek se ukrývá pod zemí. Aby například nedocházelo k přeplnění nádrže, je každá z nich vybavena speciálním plovákem, který v případě naplnění zabrání přítoku dalšího paliva. Další jednoduchou ale praktickou technikou je obyčejná kulička ve ventilačním zařízení, která zabraňuje úniku výparů a současně brání přelití nádrže. Samozřejmostí je pak i senzor určený přímo k hlídání výšky hladiny paliva. Všechny tři bezpečnostní opatření pak fungují nezávisle na sobě a každé z nich dokáže zabránit přeplnění nádrže a únikům paliva.
Jakmile je nádrž plná, je potřeba zajistit, aby se z ní palivo neztrácelo. K tomu mají provozovatelé čerpacích stanic řadu dalších bezpečnostních opatření. Hlavním nepřítelem nádrží je koroze, proto nese většina nádrží speciální antikorozní lak, případně jsou přímo vyráběny z odolných materiálů, jako je například laminát. Některé nádrže však používají i pokročilou technologii katodové ochrany, která pomocí elektrochemickému principu brání vzniku koroze a jejímu šíření.
Zajištění bezpečnosti nádrží čerpacích stanic však musí počítat i s neočekávaným, proto je každá nádrž vybavena systémy, které dokáží dokáží pomocí různých senzorů rozpoznat úniky paliva či narušení konstrukce nádrže. Pomocí srovnávání paliva vyslaného ke stojanu a paliva zbývajícího v nádrži tak dokáží senzory rozpoznat i minimální úniky.
Další senzory pak kontrolují tlak v hadicích přivádějící benzín z nádrže ke stojanům. Jakmile tlak v hadici poklesne, jednoduché čidlo umístěné na pružině překoná odpor paliva a spustí poplach. Řada moderních nádrží je také vybavena dvěma stěnami, přičemž prostor mezi vnitřní a vnější stěnou je vyplněn speciální kapalinou. Pokud její tlak z důvodu narušení stěn naroste nebo naopak poklesne, nádrž opět samostatně spustí poplach.
Vlastně je tedy úchvatné, kolika propracovanými bezpečnostními systémy čerpací stanice disponují, aniž bychom o tom věděli. Pokud tedy máte obavy z katastrofických filmových scénářů, buďte si jisti, že na většinu možností už bezpečnostní technici během navrhování nových stanic mysleli.