Jak fungují benzínky? Jejich tajemství se ukrývá pod zemí

mao / AutoRoad.cz, 3. března 2018, 10:20 Google+

Pro většinu z nás znamená návštěva čerpací stanice pouze vložení pistole do nádrže, chvilku čekání a poté placení. Vlastně se jedná nezajímavý stereotyp, během kterého si většina z nás ani nevšimne, co všechno se kolem nás děje a jaká technologie je uložena pod našima nohama. A to je docela škoda

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Úchvatné bezpečnostní technologie čerpacích stanic

Úchvatné bezpečnostní technologie čerpacích stanic | foto: youtube.com

Sdílejte článek

Benzín či nafta proudí do nádrží našich automobilů z ohromných podzemních nádrží, které jsou zakopány v okolí čerpací stanice. O jejich doplňování se pak starají tankery, které jsou opět vybaveny neméně zajímavou technikou a technologií. Věděli jste například, že přečerpávací hadice jsou konstruovány tak, že jakékoliv "rozlité" palivo stejně nakonec skončí v nádrži?

To je však jen začátek ohromující bezpečnostní techniky, jejíž zbytek se ukrývá pod zemí. Aby například nedocházelo k přeplnění nádrže, je každá z nich vybavena speciálním plovákem, který v případě naplnění zabrání přítoku dalšího paliva. Další jednoduchou ale praktickou technikou je obyčejná kulička ve ventilačním zařízení, která zabraňuje úniku výparů a současně brání přelití nádrže. Samozřejmostí je pak i senzor určený přímo k hlídání výšky hladiny paliva. Všechny tři bezpečnostní opatření pak fungují nezávisle na sobě a každé z nich dokáže zabránit přeplnění nádrže a únikům paliva.

Jakmile je nádrž plná, je potřeba zajistit, aby se z ní palivo neztrácelo. K tomu mají provozovatelé čerpacích stanic řadu dalších bezpečnostních opatření. Hlavním nepřítelem nádrží je koroze, proto nese většina nádrží speciální antikorozní lak, případně jsou přímo vyráběny z odolných materiálů, jako je například laminát. Některé nádrže však používají i pokročilou technologii katodové ochrany, která pomocí elektrochemickému principu brání vzniku koroze a jejímu šíření.

Zajištění bezpečnosti nádrží čerpacích stanic však musí počítat i s neočekávaným, proto je každá nádrž vybavena systémy, které dokáží dokáží pomocí různých senzorů rozpoznat úniky paliva či narušení konstrukce nádrže. Pomocí srovnávání paliva vyslaného ke stojanu a paliva zbývajícího v nádrži tak dokáží senzory rozpoznat i minimální úniky.

Další senzory pak kontrolují tlak v hadicích přivádějící benzín z nádrže ke stojanům. Jakmile tlak v hadici poklesne, jednoduché čidlo umístěné na pružině překoná odpor paliva a spustí poplach. Řada moderních nádrží je také vybavena dvěma stěnami, přičemž prostor mezi vnitřní a vnější stěnou je vyplněn speciální kapalinou. Pokud její tlak z důvodu narušení stěn naroste nebo naopak poklesne, nádrž opět samostatně spustí poplach.

Úchvatné bezpečnostní technologie čerpacích stanic | zdroj: youtube.com

Vlastně je tedy úchvatné, kolika propracovanými bezpečnostními systémy čerpací stanice disponují, aniž bychom o tom věděli. Pokud tedy máte obavy z katastrofických filmových scénářů, buďte si jisti, že na většinu možností už bezpečnostní technici během navrhování nových stanic mysleli.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Jak fungují benzínky? Jejich tajemství se ukrývá pod zemí

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Peugeot Rifter

TEST: Peugeot Rifter 1,2 PureTech - Stačí přeplňovaný tříválec na velké rodinné auto?

GAZ 24

Spěcháte s nábytkem? K mání je unikátní závodní Volga kombi

Lynk & Co 01

Jak budeme v Evropě nakupovat čínská auta? Podle Geely v kavárnách

Honda Civic Type R

Honda Civic Type R do terénu? Atraktivní přestavbu OveRland ukázali Britové

BMW 2002

BMW ztratilo unikátní koncept ze 70. let. V Mnichově si ale uměli poradit

Baojun RS-5

Tuning po čínsku? Nejbrutálnější SUV světa je zběsilé, rychlé už moc ne

reklama
reklama

Doporučujeme

Volvo 1800 S

Volvo vystavilo ikonické kupé 1800 S, vozil se v něm James Bond i jeho protivník

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Utajovaný hybridní supersport Ferrari ujížděl motorce, tentokrát předvedl brutální akceleraci

  2. Škoda Superb Scout: Vlajková loď poprvé i v dobrodružném kabátu

  3. Škoda Superb na první video-ukázce: Poprvé se dočkáme i robustnější varianty Scout!

  4. Tuning po čínsku? Nejbrutálnější SUV světa je zběsilé, rychlé už moc ne

  5. Klíč k dámské ložnici. Jak auta pomáhají na seznamkách a které zmínit nesmíte?

  6. BMW ztratilo unikátní koncept ze 70. let. V Mnichově si ale uměli poradit

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud