Ano, to že se dají automobily "hacknout", již nějakou dobu víme. Jsou známé nejrůznější zlodějské techniky, ve kterých se "útočník" pokouší zachytit, zkopírovat či prodloužit signál mezi klíčkem a automobilem. Automobilky se v takových případech snaží své vozy maximálně chránit, tentokrát ale víme o nové hrozbě, kterou navíc zatím nikdo nebere vážně.
Na celý problém přišel Holandský designér elektroniky Tom Wimmenhove, který objevil zranitelnost v systémech klíčenek vozidel značky Subaru. Zneužitím této zranitelnosti dokáže zloděj klíčenku "naklonovat" a získat tak do vozidla přístup. Ve světě automobilového průmyslu se ale nejedná o nic nového, a podobných přešlapů se dopustila již nejedna automobilová firma. Zarážející je ale fakt, že zatímco ostatní automobilky na takové upozornění vždy nějakým způsobem reagovaly, Subaru tuto hrozbu zatím nevnímá nikterak vážně a na problém zatím nebyla vydána žádná "záplata."
Problém se s největší pravděpodobností týká modelů Forester, Impreza, Legacy a Outback vyrobených mezi lety 2005 a 2010. Tyto klíčenky odesílají kód, který si automobil vyloží jako signál k odemčení dveří. Tyto kódy se určitým způsobem mění tak, aby bylo potencionálním zlodějům zabráněno v opětovném použití kódu, který by se jim případně podařilo zachytit. V uvedených modelech Subaru se ale nachází chyba, díky které stačí zlodějům zachycení jediného datového paketu z právě použité klíčenky, aby útočník dokázal za použití Wimmenhova kódu predikovat další kódy k odemčení vozidla.
K demonstraci přitom Wimmenhovovi stačí pouze mobilní telefon se spouštěným skriptem, Wi-Fi, TV kartou a anténou. Software běží na minipočítači Raspberry Pi, které spolu s potřebným vybavením stojí pouze pár stokorun. Po informování automobilky Subaru navíc funkční kód i ostatní instrukce umístil na internet, takže se můžeme pouze domnívat, jak dlouho bude trvat, než se tyto informace dostanou do špatných rukou.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?