Většina asistenčních systémů usnadňuje řidičům řízení v každodenním provozu a nabízí maximální možný komfort. Existují však také systémy, které se aktivují až ve výjimečných situacích. Mohou přitom poskytovat ochranu jak cestujícím, tak i ostatním účastníkům silničního provozu.
Mezi tyto systémy patří druhá generace asistenta pro stav nouze „Emergency Assist“. Tento asistent využívá funkce systémů „Lane Assist“ (asistent pro jízdu v jízdním pruhu), „ACC“ (adaptivní tempomat), „Side Assist“ (asistent pro změnu jízdního pruhu) a „Park Assist“ (automatizované řízení pro zaparkování vozidla) a v rámci svých systémových limitů je schopen vozidlo v případě nouze bezpečně zastavit.
Konkrétně to znamená, že „Emergency Assist“ sleduje aktivity řidiče (ovládání pedálů plynu a brzdy i volantu) a pomáhá v rámci systémových limitů předcházet nehodám, nebo alespoň minimalizovat následky kolize. Pokud řidič neprojevuje aktivitu, je vyzván akustickými a vizuálními signály k tomu, aby se začal věnovat řízení, což je ještě umocněno náhlým a krátkým, nekomfortním přibrzděním. Pokud řidič nereaguje, začne systém vozidlo plynule zpomalovat až do úplného zastavení a upozorní ostatní účastníky silničního provozu zapnutím výstražných ukazatelů. Adaptivní tempomat ACC přitom udržuje bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla, asistent pro jízdu v jízdním pruhu Lane Assist udržuje vozidlo ve svém jízdním pruhu. Stojící vozidlo je následně zabezpečeno automatickou aktivací elektronicky řízené parkovací brzdy.
Asistent pro stav nouze, „Emergency Assist“, pro vozy Volkswagen získal ocenění „Německá cena za mobilitu 2017“. Stefan Gies, vedoucí vývoje podvozků značky Volkswagen, při převzetí ocenění prohlásil: „Emergency Assist je důležitým příspěvkem ke snižování počtu nehod. Neustálým zdokonalováním našich asistenčních systémů se nám daří určovat směr vývoje k mobilitě budoucnosti. Toto ocenění je uznáním kompetencí a mimořádného úsilí našeho vývojového týmu.“
Nejnovější generace systému Emergency Assist nabízí další zvýšení bezpečnosti. Pokud řidič nereaguje na signály, začne asistent vozidlo v rámci svých systémových limitů nejen brzdit, ale také řídit. Umožní-li to dopravní situace, přejede vozidlo do jízdního pruhu zcela vpravo. Kromě již zmíněných akustických i vizuálních upozornění a náhlého přibrzdění přitáhne předpínač bezpečnostní pás. Toto opatření slouží rovněž k upozornění řidiče a navíc zajistí jeho tělo v bezpečné poloze.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?