Mnoho řidičů, a bohužel i některé pneuservisy, stále zastávají myšlenku, že v horku je třeba v pneumatikách významně upustit vzduch, aby nedošlo k nadměrnému zvýšení tlaku a následnému defektu. Jde o zbytečně rozšířený mýtus, který nemá s realitou nic společného. Jediným ukazatelem nahuštění by stále měl být výhradně údaj předepsaný výrobcem vozu.
Teploty v současných dnech vysoce překračují 30 stupňů Celsia, proto se někteří řidiči obávají defektu pneumatiky zaviněného příliš vysokým tlakem. Zcela zbytečně, protože letní pneumatiky homologované pro provoz v EU jsou na takové teploty připraveny.
„Pokud na boku pneumatiky vidíte písmeno E, jde o homologovanou pneumatiku pro provoz v Evropské unii. To znamená i Španělsko, Řecko nebo Itálii, kde jsou extrémní výkyvy teplot mnohem častější a žádný řidič zde vzduch z bezpečnostních důvodů neupouští,“ vysvětluje ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.
Horko samotné může za absolutní minimum defektů, a to v drtivé většině případů, kdy se navíc jedná o nekvalitní pláště čínské produkce nebo pneumatiky zakoupené „z druhé ruky“ a s nejasnou historií. I tak mnohem častěji stojí za defektem takové pneumatiky průpich ostrým předmětem, necitlivé najetí na obrubník, nebo nečekaný výmol na silnici.
Správný tlak v pneumatikách není žádná věda
Jediný správný údaj o tlaku v pneumatikách je ten udávaný výrobcem auta. Najdete ho v návodu k obsluze vozu, často také na sloupku dveří u řidiče, na pojistkové skříňce nebo na vnitřní straně krytu palivové nádrže. Nejčastěji se udávají dvě hodnoty – pro standardní jízdní podmínky a pro případ velkého zatížení vozu. V tomto rozmezí je nutné tlak v pneumatikách udržovat.
„Někteří řidiči upouští tlak i proto, aby zvýšili styčnou plochu pneumatiky s vozovkou. Ať už kvůli zvýšení přilnavosti, tak kvůli lepší průchodnosti terénem – v obou případech jde o neopodstatněný a riskantní krok. Dochází totiž k uzavírání vzorku a pneumatika přestává fungovat na 100 % například při odvodu vody nebo při brždění,“ dodává za Pneumatiky.cz Schwangmaier.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?