Systém ukotvení bezpečnostních sedaček ISOFIX byl vyvinut v roce 1997 díky spolupráci společností Volkswagen a Britax, celosvětového výrobce bezpečnostních autosedaček pro děti. Jako standardní vybavení se však začal objevovat později.
Práce na systému ISOFIX vlastně začaly mnohem dříve, ovšem až v roce 1997 začala produkce výrobků kompatibilních s tímto systémem. Samotný systém byl registrován u Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) pod číslem 13216 až v roce 1999.
Později byl systém ještě upraven a jeho druhá část byla registrována v roce 2004. Jedním z prvních vozů, který byl tímto systémem vybaven, byl Volkswagen Golf IV. Během několika málo let se ale systém ISOFIX stal standardní výbavou všech nově vyráběných automobilů.
V čem jsou jeho hlavní výhody? Především v jednoduchosti jeho instalace a pevném spojení s vozem. Ačkoliv jsou bezpečnostní sedačky jištěné pomocí pásu poměrně bezpečné, během mnoha výzkumů se zjistilo, že jen cca 30% rodičů je schopných sedačku pásem správně ukotvit. Tím tak značně snižují bezpečnost svého dítěte, aniž by o tom věděli.
Oproti tomu systém ISOFIX zvládne správně použít přes 90% rodičů hned při prvním pokusu. Celý proces instalace je totiž velice jednoduchý, sedačku stačí pouze zacvaknout do dvou připravených kotvících bodů a zajistit jistícím popruhem či jistící nohou. O správnosti ukotvení sedačky se dokonce můžete ujistit pomocí speciálních ukazatelů. Celá operace je navíc velice rychlá.
Samozřejmě i sedačky ISOFIX mají své nevýhody. Mnoho rodičů od jejich nákupu odrazuje vyšší cena a vyšší váha. Pokud autosedačku používáte ve více vozech, může nastat i problém s nekompatibilitou. Systém má také váhové omezení, kdy sedačka spolu s dítětem nesmí přesáhnout váhu 33 kilogramů.
Co se ale bezpečnosti týče, systém ISOFIX je tím nejlepším způsobem, jak dětem na cestách zajistit bezpečí.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?