Systém ukotvení bezpečnostních sedaček ISOFIX byl vyvinut v roce 1997 díky spolupráci společností Volkswagen a Britax, celosvětového výrobce bezpečnostních autosedaček pro děti. Jako standardní vybavení se však začal objevovat později.
Práce na systému ISOFIX vlastně začaly mnohem dříve, ovšem až v roce 1997 začala produkce výrobků kompatibilních s tímto systémem. Samotný systém byl registrován u Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) pod číslem 13216 až v roce 1999.
Později byl systém ještě upraven a jeho druhá část byla registrována v roce 2004. Jedním z prvních vozů, který byl tímto systémem vybaven, byl Volkswagen Golf IV. Během několika málo let se ale systém ISOFIX stal standardní výbavou všech nově vyráběných automobilů.
V čem jsou jeho hlavní výhody? Především v jednoduchosti jeho instalace a pevném spojení s vozem. Ačkoliv jsou bezpečnostní sedačky jištěné pomocí pásu poměrně bezpečné, během mnoha výzkumů se zjistilo, že jen cca 30% rodičů je schopných sedačku pásem správně ukotvit. Tím tak značně snižují bezpečnost svého dítěte, aniž by o tom věděli.
Oproti tomu systém ISOFIX zvládne správně použít přes 90% rodičů hned při prvním pokusu. Celý proces instalace je totiž velice jednoduchý, sedačku stačí pouze zacvaknout do dvou připravených kotvících bodů a zajistit jistícím popruhem či jistící nohou. O správnosti ukotvení sedačky se dokonce můžete ujistit pomocí speciálních ukazatelů. Celá operace je navíc velice rychlá.
Samozřejmě i sedačky ISOFIX mají své nevýhody. Mnoho rodičů od jejich nákupu odrazuje vyšší cena a vyšší váha. Pokud autosedačku používáte ve více vozech, může nastat i problém s nekompatibilitou. Systém má také váhové omezení, kdy sedačka spolu s dítětem nesmí přesáhnout váhu 33 kilogramů.
Co se ale bezpečnosti týče, systém ISOFIX je tím nejlepším způsobem, jak dětem na cestách zajistit bezpečí.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.