Evropská komise chce, aby se v blízkých letech staly standardem systémy, které jsou schopny reagovat na blížící se kolizi. Po povinném zavedení ABS a ESP má jít o další krok k vyšší bezpečnosti na silnicích.
Samočinnými systémy pro zabránění nehodě je v současné době vybaven je zlomek prodaných vozů, ačkoliv je takový systém v nabídce přibližně pětiny modelů, zejména však těch dražších. Jedním z mala doslova lidových vozů, ve kterých je možné takový systém získat, je Škoda Citigo a její sourozenci - VW Up a Seat Mii.
Přednárazové systémy vždy nějakým způsobem snímají prostor před vozidlem. Technologií je více, avšak účel je stejný - zjistit předmět nacházející se před vozem a vypočítat pravděpodobnost nárazu. Je-li pravděpodobnost příliš vysoká, vůz se na nehodu připraví - zejména výrazně zvýší účinek brzd, do kterých poté stačí jen "ťuknout", aby se aktivoval jejich plný účinek. Vozy vybavené adaptivními podvozky obvykle zapnou sportovní režim, který umožní lépe vykonat úhybný manévr. Některé pokročilejší systémy dovedou v případě, že je kolize již nevyhnutelná, aktivovat brzdy samočinně a tím alespoň zmírnit následky nehody.
Evropská komise by ráda, aby se tyto systémy staly u nových vozů v dohledné době povinností. Nejprve se tak má stát u užitkových vozů. Všechny modely představené po listopadu 2013 mají být vybaveny systémem, který nemusí umět sám brzdit, musí však umět připravit vůz na blížící se náraz.
V brzké době by se však mohly stát obětí podobného nařízení i osobní vozy. Evropská komise však zatím váhá, uznává totiž, že by mohlo dojít k poměrně podstatnému zvýšení ceny vozů.
Zároveň však euroúředníci tvrdí, že plošným zavedením systému by mohla nehodovost poklesnout až o čtvrtinu.
Svůj pohled na tento systém mění také organizace Euro NCAP. Od rok 2014 se má totiž opět změnit metodika a vůz, který nemá standardně vybaven přednárazovým systémem, již nebude moci dostat všech pět hvězdiček.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.