Při představování nového Volva V40 jsme slíbili, že dodáme informace o inovativním airbagu pro chodce po dodání přesnějších informací. Ty jsou tu, takže můžeme sliby plnit.
Ochrana chodců se stává poměrně žhavým tématem. Například metodika EuroNCAP ji přikládá stále vyšší význam. Řešení však není snadné, neboť stvoření dostatečně měkké karoserie naráží na možnosti zástavby stále náročnější techniky motoru.
Objevily se pokusy s kapotou, která se při nárazu přizvedne a ponechá tak mezi poměrně měkkým plechem a tvrdým blokem motoru větší prostor. Volvo tuto technologii ještě dále zdokonaluje inovativním airbagem pro chodce.
Airbag pro chodce není možné nafouknout jako nějaký velký polštář. Řidič musí mít i po takovéto nehodě alespoň nějakou možnost vidět to, co se děje před ním. Proto má airbag tvar písmene U. Rozvinutí airbagu je reakcí na signál, který přichází ze senzorů na hraně kapoty.
Mimo samotného airbagu se Volvo snaží srážkám s chodci vůbec předejít. Má proto systém sledování prostoru před vozem s detekcí chodců, který umí v případě nouze vozidlo i zastavit a zabránit tak nehodě. Je to možné do rychlosti kolem 35 km/h. Ve vyšších rychlostech se vůz pokusí alespoň o maximální zmírnění následků nehody, avšak pravděpodobně ji nezabrání zcela.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?