V dnešní době už jsou přepravy nákladů o hmotnosti několika desítek tun a délce pár desítek metrů po silnicích poměrně běžnou záležitostí, dokážete si však představit transport nákladu o hmotnosti cca 820 tun a délce 97 metrů? S podobně extrémním nákladem se totiž před pár dny museli popasovat v Kanadě a vznikla z toho skutečně impozantní show.
Jak přepravovat extrémně těžký náklad po kolejích nám v sedmdesátých letech ukázali českoslovenští inženýři v Mostě, kde přesunuli kostel vážící 12 000 tun o 841 metrů. Poslední dobou však vzrůstá potřeba přepravovat extrémně těžká průmyslová břemena po silnicích, v čemž jsou naopak mistři na druhé straně oceánu.
V tomto konkrétním případě jde o přepravu ohromné destilační kolony s názvem „Propylene-Propane Splitter" (Propylen-propanový oddělovač), jejímž cílem má být výroba plastů z propanu. Destilační kolona má být součástí kanadského průmyslového komplexu Heartland Petrochemical Complex, jak s odkazem na Inter Pipeline uvádí Jalopnik. Účelem tohoto komplexu pak bude přeměna lokálně získaného laciného propanu na 525 000 tun polypropylenu ročně.
Součástí zakázky, jejíž rozpočet se pohybuje okolo 3.5 miliardy dolarů, byl i tento kolosální „oddělovač," jehož stavbou byla pověřena společnost Darco Industries v Edmontonu. Ta stavbou tohoto kolosu, vyrobeného převážně z uhlíkaté oceli, strávila prakticky celý minulý rok, ovšem nyní přišla další výzva: přeprava do 30 mil (cca 48 km) vzdáleného průmyslového komplexu.
Přepravou byla pověřena společnost Mammoet, která se na podobně extrémní transporty specializuje. Ta k přepravě vyčlenila hned osm dieselových tahačů, pravděpodobně Western Star 4900, jak uvádí web Jalopnik. Jejich konfiguraci sice neznáme, mohou však být osazeny pohonem všech kol a jejich výkony se pohybují od 350 po 600 koní a točivý moment od cca 1 695 po 2 780 Nm.
Polovina tahačů náklad táhla, zatímco druhá ho zezadu tlačila. Samotná nádrž pak byla umístěna na dvou speciálních vlecích určených k přepravě enormních nákladů, pravděpodobně vyrobených německou společnosti Scheuerle, které umožňují například natáčení většiny náprav.
Podle komentářem umístěného pod videem na YouTube kanále ViralHog začala přeprava v neděli večer a trvat by měla čtyři dny. Kanadská televizní stanice CBS pak zveřejnila detaily celé trasy a citovala představitele oblasti Alberta, podle kterých se jedná o nejtěžší náklad, jaký byl kdy po místních silnicích a dálnicích přepravován.
Celá kolona, včetně všech vozidel, měřila na délku téměř 180 metrů, na šířku cca 9,5 metru a na výšku 12.8 metru. Během jízdy tak zabírala oba jízdní pruhy a na dálnici zasahovala dokonce i do pruhu odstavného. Celková hmotnost celého transportu se odhaduje na téměř 900 tun. Pro srovnání, socha svobody váží cca 205 tun.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).