Segment výkonných SUV byl dlouhou dobu hřištěm pouze prémiových automobilek, to se však s příchodem Volkswagenu T-Roc R mění. Pod kapotou kompaktního crossoveru se totiž nachází osvědčená technika Golfu R, který mezi hot-hatchy patří k tomu nejlepšími. A T-Rock R nemá o nic menší ambice.
Jak už jsme výše naznačili, nový T-Roc R je vlastně jakýmsi Golfem R na steroidech, který se ze segmentu hothatchů přesunul mezi kompaktní crossovery. Pod kapotou tak najdeme dobře známý 2.0 litrový benzínový přeplňovaný motor TSI o výkonu 200 koní s točivým momentem 400 Nm.
Ten spolupracuje se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG, která posílá výkon skrze systém 4Motion na všechna čtyři kola. Výsledkem jsou tak na kompaktní SUV více než příjemná čísla: akcelerace z 0 na 100 km/h za 4.9 sekundy a maximální rychlost 250 km/h.
S ovladatelností pomohou brzdy pocházející z Golfu R Performance Package, standardně snížený podvozek a progresivní řízení. A pokud si řidiči troufnou na ostrou jízdu bez elektronických pomocníků, umožní jim Volkswagen údajně zcela vypnout systém kontroly trakce a užívat si tak potenciál vozu naplno.
Po stránce vzhledu nečekejme žádná velká překvapení. T-Roc R by měl působit agresivněji a dominantněji, k čemuž mu má dopomoci nový body-kit. Ten přináší například unikátní masku chladiče, výraznější nárazníky, větší přívody vzduchu vpředu a vzadu výraznou čtveřici koncovek výfukového systému Akrapovic. K dalším designovým drobnostem by měly patřit třeba chromované kryty zrcátek, chromované střešní nosiče nebo tmavá střecha.
V podbězích budou standardně ukryta 18-palcová kola Spielberg, komu by to však nestačilo, ten si bude moci připlatit za 19-palcová kola Pretoria obutá do pneumatik o rozměru 235/40 R19. V nabídce bude také možnost připlatit za nižší a tužší podvozek, který by měl ještě zlepšit ovladatelnost vozu.
V kabině nebude chybět sportovně střižený sportovní volant se zploštěnou spodní stranou a pádly řazení, tmavá stropnice nebo nerezové pedály. T-Roc R by měl také nabídnout unikátní ambientní osvětlení, sportovně střižené sedačky a prémiové čalounění. Vyloučené nejsou ani doplňky z karbonu nebo čalounění kůží Nappa.
Vůz na obrázcích je sice zatím označován pouze jako „před-produkční" model, už na první pohled je však jasné, že finální podoba se příliš lišit nebude. Každopádně pokud byste první ostré SUV Volkswagen chtěli vidět naživo, nezbývá než vyrazit začátkem příštího měsíce na Autosalon v Ženevě, kde bude mít svou oficiální premiéru.
Největším trendem za posledních 10 let jsou jednoznačně vozy typu SUV. Lidé je mají rádi pro svou robustní karoserii, zvýšení podvozek a dostatek prostoru, jenže mají i nějaká negativa. Proti klasickým kombíkům mívají horší jízdní vlastnosti a také vyšší spotřebu. Vezmeme-li z obou světů to dobré, vznikne zvýšený kombík s pohonem 4x4 a přesně takové auto máme v dnešní recenzi.
Ford Mustang je už desítky let ikonou, kterou pozná asi každý. Tentokrát se podíváme na ojetý kus z roku 2022, který nabízí to nejlepší z klasického amerického receptu - karoserii typu kupé, atmosférický pětilitrový osmiválec, manuální převodovku a v tomto případě i sportovní sedadla Recaro. Je to lepší volba než posledně testovaný kabriolet s automatem?