Subaru Tecnica International je automobilovým fanouškům známá hlavně pro legendární Imprezu WRX STI. Na nadcházejícím Tokijském autosalonu však STI ukáže nové modely s ikonickým logem na přídi, jeden z nich však bude crossover.
Subaru Tecnica International není uplným nováčkem na poli crossoverů, na domácím trhu už jednou vznikla limitovaná edice Foresteru v režii STI. Se vzrůstající popularitou SUV a crossoverů po celém světě se však pravděpodobně dočkáme nových verzí s červeným logem i na dalších marketech.
Na Tokijském autosalonu se 11. ledna představí dvě nové Subaru v úpravě STI. Jedním bude hatchback Impreza STI, s decentním body kitem a dalšími úpravami pro lepší aerodynamiku. Změn se dočkala maska, s ikonickým červeným logem a střecha je provedena v kontrastující černé barvě. Vzadu se ukáže nový nárazník s dvojitým, uprostřed umístěným výfukem. Obrázky interiéru Subaru nedodalo, má však být vyveden v blíže neurčeném Bordeaux.
Především se ale konstruktéři z high-performance divize Subaru vyřádili na zcela novém crossoveru Forester páté generace, který byl sám představen teprve nedávno. Oproti sérii nabídne Forester STI rychlejší masku chladiče s logem STI, agresivnější nárazníky na obou koncích, výrazné práhy a exkluzivní šedou barvu Fighter Grey. Vůz stojí na unikátních 19" hliníkových discích, které ukrývají brzdy Brembo s šestipístovými třmeny vepředu.
O úpravaách pod kapotou moc nepadlo, Subaru však uvedlo že vůz dispomnuje upravenou pohonnou jednotkou e-Boxer. Ta nabízí v sériovém provedení dvoulitrový čtyřválec spolu s malým elektrickým motorem o výkonu 12 koní, s kombinovaným výkonem systému 143 koní. V STI verzi se snad tedy dočkáme alespoň výraznějšího navýšení výkonu.
Pozitivnější zprávou může být, že Subaru chystá také speciální edici WRX STI, která zřejmě vyjede s přídomkem S209. Ta by měla nabídnout agresivnější vzhled a především výrazně upravenou techniku. Subaru už dříve nabídlo vozy ze série S na domovském japonském trhu a vždy šlo o značný update oproti běžným verzím. Nové S209 se dočká premiéry na autosalonu v Detroitu a Subaru již slíbilo, že se vůz podívá i mimo japonský trh.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.