BMW Vision iNEXT: Mnichovští odhalili základní stavební kámen své budoucnosti

Antonín Marek / AutoRoad.cz, 17. září 2018, 11:48 Google+

Na výroční konferenci BMW AG v květnu 2018 Harald Krüger, Předseda představenstva BMW Group, popsal iNEXT slovy: „Projekt iNEXT bude naším stavebním kamenem pro budoucnost, z nějž bude celá naše společnost a všechny její značky profitovat.“

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
BMW Vision iNEXT

BMW Vision iNEXT | foto: BMW

Sdílejte článek

iNEXT je odpovědí na otázku, která provází BMW Group každý den: „Jak budeme cestovat v budoucnosti?“ iNEXT jednoznačně vychází z myšlenek, které poprvé formoval „project i“ v roce 2007, z nějž se v roce 2013 vyvinulo BMW i3 a i8. Již nyní BMW z tohoto projektu těží, protože má více než desetileté zkušenosti s elektromobilitou, a to jak z výroby malé série tohoto typu automobilů, tak z jejich produkce ve velkém měřítku. Technika modelů BMW i prochází neustálým zdokonalováním a současně se rozšiřuje do elektrifikovaných modelů značek BMW a MINI. Dalším krokem vývoje je integrace strategických inovací v oblastech autonomní jízdy, konektivity, elektrického pohonu a služeb (označovaných zkratkou ACES).

Design je vizuálním vyjádřením inovací a současně je odpovědí na otázku na to, jak bude radost z jízdy vypadat v budoucnu. Automobil, který dnes známe jako BMW iNEXT, vstoupí na trh v roce 2021.

BMW Vision iNEXT. 
„BMW Vision iNEXT představuje novou éru čisté radosti z jízdy,“ řekl Harald Krüger. „Jen potrhuje skutečnost, že Německo bude mít v utváření budoucí mobility hlavní slovo.“

V novém koncepčním voze se propojují vlastnosti jako vysoce automatizovaná jízda a připojení, čímž vzniká relevantní odpověď na otázku: „Jak má vypadat automobil, který již nebude muset řídit člověk, ale měl by být stále velmi emotivní?“ Hlavním motorem bude, více než v minulosti, člověk, se všemi jeho emocemi a touhami.

Sériová verze BMW iNEXT, které se bude od roku 2021 vyrábět v Dingolfingu, bude mít roli nového technologického lídra. Na silnice přinese jako první a v jednom paketu strategické inovace BMW Group („D+ACES“).

Do budoucnosti mířící vizionářský koncept BMW Vision iNEXT je hmatatelnou ukázkou toho, jak by mohlo BMW iNEXT vypadat. „Individuální mobilita je na prahu významných změn,“ vysvětluje Klaus Fröhlich, člen představenstva BMW AG odpovědný za vývoj. „Možnosti, které přinese autonomní jízda a neustále se rozšiřující svět konektivity, zajistí celou řadu nových zkušeností a způsobů, jak absolvovat konkrétní cestu. S ohledem na tyto skutečnosti jsme navrhli elektrický koncept BMW Vison iNEXT jako mobilní prostředí, které zlepšuje kvalitu života a bude „Oblíbeným místem“, němž může být posádka ve svém vlastním světě a relaxovat. Nicméně veškeré úsilí BMW se zaměřuje na lidi, jejich budoucí potřeby a touhy týkající se osobní dopravy.“

Adrian van Hooydonk, Senior Vice President BMW Group Design, shrnuje kreativní přístup ke tvorbě konceptu: „BMW i je navrženo, aby vytvářelo kreativní a průkopnické myšlenky, které transformuje způsobem, jímž my uvažujeme o individuální dopravě. BMW Vision iNEXT je dalším velkým krokem na naší cestě k transformaci, ukazující, jak inteligentnější automobily usnadňují a zkrášlují naše životy.“

Exteriér –moderní elegance, vyjádřená sebejistotou. 
Zvětšená velikost a proporce moderních vozů BMW SAV dodávají BMW Vision iNEXT autoritativní postoj. Automobil dává neustále svůj průkopnický charakter najevo jednoznačně tvarovanými plochami a povrchy. Celkový výraz posiluje nejen působivé barevné provedení, ale také promyšlené detaily. Barva Liquid Greyrose Copper mění směrem dozadu svůj odstín až k tmavě fialové, a tím vytváří působivou dynamickou eleganci i v situaci, kdy vůz stojí na místě.

img-responsive

BMW Vision iNEXT | foto: BMW

Velké, vzájemně spojené ledvinky tvořící masku chladiče, ikonická grafika bočního prosklení a modré akcenty v přední části, na bocích a na zádi jasně ukazují designérský styl BMW i, který byl patrný také na designérské studii BMW i Vision Dynamics představené v roce 2017. Po odemknutí vozu se rozsvítí na voze modré detaily, které zvýrazní linie karoserie. Skleněné povrchy, jako například boční okna nebo světlomety, jsou hladce integrovány do celkového designu a působí jako propracované prvky vsazené přímo do těla karoserie. 

Maska chladiče ve tvaru ledvinek a „čtyřoký“vzhled potvrzují identitu. 
Uprostřed přední části jsou svisle umístěné ledvinky tvořící masku chladiče. A jako u všech elektřinou poháněných vozidel jsou plné, protože není potřeba chladicí vzduch, který jimi v konvenčních vozech prochází. Ledvinky jsou navržené jako „inteligentní panel“ s mnoha senzory. Jejich struktura s povrchem vyrobeným 3D tiskem strhává pozornost na technologie pod jejím povrchem. Super tenké světlomety jsou součástí moderní interpretace pro BMW typických dvou párů světlometů. Čelní sklo přechází plynule až do panoramatické střechy, což automobil opticky odlehčuje a zajišťuje, že inovativně navržený interiér je zvenku lépe viditelný.

Moderní vzhled s proti sobě otevíranými dveřmi.
Při pohledu z boku vypadá BMW Vision iNEXT svojí svalnatostí a robustností jako moderní SAV od BMW. Praktická dvouprostorová karoserie s dlouhou linií střechy slibuje značný vnitřní prostor. Dlouhý rozvor náprav spolu s krátkými převisy dodávají profilu vozu dynamický výraz, povrchy s jasně tvarovanými plochami vytvářejí dojem vyrýsovaných svalů. Zdůrazněné tvary blatníků z celku nepřehlédnutelně vystupují zásluhou jednoznačně vedených linií. Velká 24“ kola mají aerodynamicky řešený design, který zaujme jak svými tvary, tak účinností. Tvary automobilu jsou velmi hladké i zásluhou absence zpětných zrcátek, které nahradily kamery, stejně jako osvětlených, na dotyk citlivých ploch, jež mají funkci vnějších klik. Zajímavým prvkem konceptu jsou proti sobě otevírané dveře bez středového B-sloupku. Po otevření zajistí nerušený výhled do celého vnitřního prostoru a také na povrchy vyrobené z uhlíkových kompozitů. Černé obklady spodních částí dveří dodávají automobilu styl SAV, modrý proužek poukazuje na elektrický pohon.

img-responsive

BMW Vision iNEXT | foto: BMW

Horizontální uspořádání linií a povrchů na zádi vytváří rozkročený a dynamický postoj. Tenká a výrazná zadní světla jsou dlouhá a protažená až blízko ke středu vozu. Vzduch proudící kolem zadní části prochází střešním spoilerem a ve spodní části je ovlivňován osvětlením zvýrazněným difuzorem. To jsou prvky zlepšující aerodynamiku vozu.

Interiér – Mé oblíbené místo. 
Řidiči BMW Vision iNEXT mohou volit mezi tím, zda řídí sami (režim „Boost“), nebo je veze vozidlo (režim „Ease“). „Boost“ využívá elektrický pohon k dynamické a téměř tiché jízdě s nulovými emisemi. Režim „Ease“ zajistí, že automobil posádce nabídne celou řadu různých aktivit. BMW Vision iNEXT dokáže být místem pro relaxaci, ale také interaktivním nebo zábavným partnerem. Možnosti se přizpůsobí požadavkům posádky. Kabina připomíná komfortní a moderní obytný prostor s nábytkem na kolech.

Uvolňující atmosféra interiéru. 
Velká panoramatická prosklená střecha zaplavuje vnitřní prostor světlem a vytváří také příjemnou a přátelskou atmosféru. Dvojice samostatných sedadel a jednodílná zadní lavice vytvářejí prostor pro čtyři osoby. Zřetelných je pouze několik jednoduchých linií, které nechají vyniknout kvalitě a barvám použitých materiálů. Dojem značné kvality a současně nábytkářský styl vytvářejí vybrané látky společně se dřevem. Ve vnitřním prostoru se nejčastěji kombinují nafialovělá, hnědá a béžová, které doplňují detaily v bronzovém provedení. V zadní části je použito asymetrické rozdělení vnitřního prostoru s důmyslně navrženým žakárovým vzorem a jemnými barvami. Na stranách zadní sedadlo plynule přechází do bočních ploch vnitřního prostoru. Přední a zadní část interiéru je vzájemně asymetricky rozdělena jak na podlaze, tak v bočních plochách.

img-responsive

BMW Vision iNEXT | foto: BMW

Režimy „Boost“ a „Ease“ mění prostředí uvnitř vozu. 
Místo řidiče je v prostorném interiéru jasně rozpoznatelné podle dvojice velkých barevných displejů a volantu. Nízká palubní deska s béžovým látkovým čalouněním vhodně ladí s dřevěnými výplněmi, stejně jako s dřevěnou podlahou. Společně vytvářejí uvolňující vnitřní prostor. V režimu „Boost“ jsou volant a displeje nasměrovány k řidiči. Po aktivaci režimu „Ease“ se prostředí kolem řidiče změní: volant se mírně odsune a vytvoří otevřenější prostor před řidičem. Zobrazení na displejích změní podobu z informací zaměřených především na jízdu na režim „objevování“, který řidiči a spolujezdcům nabízí různá místa a akce probíhající v okolí, jež by je mohly zajímat. Hlavové opěrky lze v tomto režimu sklopit dozadu, což usnadní komunikaci mezi cestujícími v první a druhé řadě.

Středová konzola připomíná kus kvalitního nábytku. 
Středová konzola mezi předními sedadly má všechny znaky kvalitního kusu nábytku. Vypadá jako stolek s povrchem z matného dřeva s otevřenými póry, který pokračuje k cestujícím ve druhé řadě. Pod dřevěným panelem je umístěna osvětlená vrstva z krystalického skla, která je usazena v bronzovém rámečku. Světlo dopadající na krystaly se nepravidelně odráží, rozděluje se a oživuje vnitřní prostor nepravidelnými odlesky.

Vítající zadní prostor. 
Zadní prostor na první pohled působí jako moderní a špičkově vybavené prostředí. Rozměrné jednodílné zadní sedadlo vytváří vzadu charakter útulného salónku, který cestující doslova vyzývá, aby zde zůstali co nejdéle. Ručně tkaná látka se žakárovým vzorem je použita na celé ploše sedadla a plynule navazuje na boční panely. Postupně mění svoji barvu z petrolejové na bílou a vnitřnímu prostoru dodává značně moderní charakter.

Shy Tech: Inovativní technologie integrovaná tak, že je připravena, ale není vidět. 
Kromě volantu a displejů před řidičem nejsou v BMW Vison iNEXT k vidění žádné další displeje nebo ovladače. Aby si zadní prostor zachoval charakter obývacího pokoje a posádku nijak nerušil, jsou prvky inteligentních technologií skryté. Pouze když jsou ovladače potřeba, objeví se a lze je používat. V budoucnu by proto mohlo být možné obsluhovat různé funkce prostřednictvím dotyku na dřevěné nebo látkové povrchy. Displeje by již nemusely být potřeba, protože projekční technologie může z každého povrchu vytvořit interaktivní displej. BMW Vision iNEXT ukazuje tři různé vizionářské aplikace přístupu „Shy Tech“ v podobě Inteligentního osobního asistenta, inteligentních materiálů a inteligentního osvětlení.

img-responsive

BMW Vision iNEXT | foto: BMW

Inteligentní osobní asistentse aktivuje po vyslovení „Hej BMW“. BMW Vision iNEXt se stává integrální částí digitálního světa svých majitelů a je automaticky propojeno s BMW Connected, chytrými zařízeními majitele a chytrou domácí sítí. Umožní například zavřít okna v domě prostřednictvím hlasového povelu.

Inteligentní materiály.Při jízdě v režimu „Boost“ se kontrolní displej obsluhuje standardním způsobem pomocí dotyku. V režimu „Ease“ ale ovládací funkci převezme dřevěný dotykový povrch konzoly umístěné mezi předními sedadly. Obsluha je podobně přirozená a snadná, jako v případě známého ovladače iDrive. Ruka je jednoduše položena na dřevěném povrchu a pohyby prstů vytvářejí konkrétní příkazy. Přirozenost celému tomuto procesu dodává specificky navržené osvětlení, které pohyby prstů na dřevěném povrchu následují a přirozeně je doplňují. Podobná funkčnost je integrována také do žakárového čalounění v zadní části, kde se posádka dotýká pouze povrchu látky a osvětlení dotyky prstů následuje. 

Inteligentní osvětlení.Pro obsluhu zábavního systému i různých funkcí se budou stále více propojovat digitální a analogové světly. Stále rozšířenější bude vizuální projekce informací na různé povrchy, což může být technologie, která v dlouhodobém horizontu postupně nahradí displeje. Technologie inteligentního osvětlení konceptu BMW Vision iNEXT se vydává právě tímto směrem a kombinuje lampičky pro čtení s projektory. Tím například umožňuje tištěný text doplnit obrázky, pohyblivým obsahem nebo interaktivními grafikami. Vždy s možností dotykové obsluhy. 

Symbol nové éry. 
BMW Vision iNEXT ukazuje možnosti autonomního řízení, které však není z tak vzdálené budoucnosti, jak by se mohlo zdát. Je ukázkou nové svěží energie a současně ukazuje zaměření BMW na budoucnost individuální mobility. V roce 2021 dostane Radost z jízdy novou tvář v podobě sériového modelu BMW iNEXT, které na silnice vůbec poprvé přinese v jednom automobilu propojené inovace z různých oblastí („D+ACES“).

BMW Vision iNEXT World Flight. 
Dvě společnosti, jedna mise. Mnichov, New York, San Francisco a Peking: čtyři města na třech kontinentech během pěti dnů. BMW Group spojila síly s Lufthansa Cargo a BMW Vision iNEXT představila jako součást unikátní prezentace nazvané BMW Vision iNEXT World Flight.

Nejnovější koncepční vůz BMW Group – BMW Vision iNEXT – se více než 300 novinářům z různých koutů světa představil v útrobách nejhospodárnějšího nákladního letadla své třídy, Boeingu 777F z flotily společnosti Lufthansa Cargo.

Lufthansa Cargo a tým BMW Group velmi intenzivně pracovaly na tom, aby se toto netradiční představení nového vozu a jeho technologií stalo z představ skutečností.

Pozvaní hosté si nejen mohli prohlédnout samotný průkopnický koncepční vůz, ale současně jim byla poodkryta také budoucnost BMW Group. To vše v uzavřeném prostoru speciálně navrženém pro tuto příležitost.

Uvnitř nákladního Boeingu vznikla multimediální show, působící takřka na všechny smysly. Při její přípravě bylo použito 7,5 kilometru kabelů, 78 000 LED ve 165 LED video modulech a deset 13 000 ANSI projektorech. Přípravu realizovalo více než 120 specialistů z různých oborů od Lufthansa Cargo a BMW Group.

Pevný základ, na němž se BMW Vision iNEXT představilo, si vyžádal přibližně 30 tun konstrukčního materiálu použitého uvnitř letounu. Skutečnou výzvou nebylo pouze vytvořit vhodnou platformu pro samotnou prezentaci, ale celá konstrukce musela být připravena také na vzlet a přistání.

Protože celá akce probíhala v rychlém sledu, bylo třeba zajistit rychlé „přepnutí“ platformy uvnitř 777F z prezentačního uspořádání na letové. První hosté jsou očekáváni osm hodin po přistání letadla. A pouhé čtyři hodiny dělí posledního hosta a start Boeingu na další destinaci podle itineráře. Tato akce, náročná především z pohledu technologií a logistiky, nezaměnitelným stylem podtrhuje technologie a charakter předváděného koncepčního vozu.

img-responsive

BMW Vision iNEXT | foto: BMW

„Vizionářské produkty vyžadují vizionářské prezentace. Jsme potěšeni, že jsme mohli tuto výjimečnou světovou premiéru ve spojení s BMW pomoci realizovat,“ řekl Peter Gerber, Výkonný ředitel a Předseda představenstva Lufthansa Cargo AG.

„iNEXT je naší ukázkou mobility budoucnosti, je proto nasnadě, že náš koncepční vůz BMW Vision iNEXT musí být prezentován globálně a ve zcela specifickém a neotřelém stylu,“ řekl Klaus Fröhlich, člen představenstva BMW AG odpovědný za vývoj. „World Flight je přesně tím způsobem, kterým jsme chtěli rozjet komunikaci průkopnického produktu.“

Po vzoru vnitřního prostoru nákladního Boeingu 777F společnosti Lufthansa Cargo se změnil také jeho exteriér, který dostal specifický vzhled. BMW Vision iNEXT World Flight odstartoval 9. září z Mnichova a po New Yorku, San Franciscu a Pekingu se 14. září vrátil na své domácí letiště ve Frankfurtu.

iNEXT –nový milník. 
Flexibilita je tajemstvím úspěchu. Před deseti lety BMW Group uvedla „project i“, který byl součástí strategie NUMBER ONE a ihned se stal průkopníkem v oblasti elektrické mobility.

BMW Vision iNEXT | zdroj: youtube.com

V současnosti jsou vozy se spalovacími motory a plug-in hybridními pohony postaveny na stejném technickém základě. Jedním z úspěchů vývoje, který se představil v roce 2009 v project i, byla flexibilní výroba přizpůsobená poptávce.

Projekt BMW iNEXT má značný význam pro vývoj nářadí a komponentů pro budoucnost. Nová architektura pro pohon předních, všech nebo zadních kol plus nejmodernější továrny umožňují, že BMW Group může rychle měnit poměr výroby jednotlivých druhů pohonu. V roce 2025 bude BMW Group nabízet 25 modelů s elektrifikovaným pohonem, z nichž bude 12 čistých elektromobilů.

2019: Elektrické MINI.
V červenci roku 2017 MINI oznámilo, že v 3dveřové karoserii uvede na trh plně elektrický model. Výroba elektrického MINI začne v roce 2019 a zákazníci budou moci vybírat ze tří druhů pohonu: ze spalovacího motoru, plug-in hybridního modelu a čistě elektrického pohonu. Elektrický pohon budoucího elektrického MINI bude vznikat v továrnách BMW Group v Dingolfingu a Landshutu, což jsou ve výrobní síti kompetenční centra pro elektrickou mobilitu. Hnací soustava se do vozidel integruje v britské továrně BMW Group v Oxfordu, protože právě zde vzniká nejvíce 3dveřových MINI.

2020: Sériová podoba BMW Concept iX3.
Studie BMW Concept iX3 představená v Pekingu na Auto China 2018 je pohledem do budoucnosti: bude prvním modelem Sports Activity Vehicle od BMW s čistě elektrickým pohonem, a to bez kompromisů v oblastech praktičnosti a komfortu.

Jednou z inovací BMW Concept iX3 bude fakt, že přijde na trh s pátou generací technologie BMW eDrive. Hlavní předností této technologie elektrického pohonu budoucnosti je propojení elektromotoru, převodovky a výkonové elektroniky do jednoho samostatného komponentu. Pátá generace elektrické hnací soustavy navíc přinese také výkonnější sadu baterií.

zdroj: youtube.com

Nový paket technologií zajistí značný pokrok v oblasti výkonu, dojezdu, hmotnosti, zástavbových rozměrů a možností přizpůsobení konkrétní aplikaci. Svoji premiéru bude mít v čistě elektrickém voze SAV.

Modulární konstrukce této technologie umožňuje, aby se flexibilně přizpůsobila požadovanému výkonu a dostupnému prostoru. Další významnou vlastností je fakt, že elektromotor nepotřebuje žádné vzácné kovy, což znamená, že BMW není závislé na jejich dostupnosti.

Hlavní technické údaje BMW Concept iX3 jsou následující: elektromotor disponuje výkonem 200 kW/272 k a dojezd činí v cyklu WLTP více než 400 kilometrů.

Vytisknout

Diskuze: BMW Vision iNEXT: Mnichovští odhalili základní stavební kámen své budoucnosti

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Cupra Formentor VZ

TEST: Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310k – sportovní SUV, které dá stovku pod 5 vteřin

Ilustrační foto

Zelená karta v mobilu. Vystačíte s ní v zahraničí?

citroën berlingo

Akční ceny u nového Citroënu Berlingo - je k mání s benzínem, dieselem i elektromotorem

volkswagen caddy

TEST Volkswagen Caddy 2.0 TDI Life – rodinný univerzál s kompromisy

Citroen C4 X

TEST: Citroen C4 X 1.5 BlueHDI 130 Shine – moderně vypadající retro za skvělou cenu

For Caravan

Na karavany a lodě? Již tento víkend v PVA EXPO PRAHA

Volkswagen Polo

TEST: Volkswagen Polo 1,0 TSI – stačí základní motor s 5 stupňovým manuálem?

peugeot 408

Test Peugeot 408 Hybrid 225 e-EAT8 GT: sázka na styl a hi-tech pohon

Ilustrační foto

Toyota znovu nejlepší ze všech. A nejde o výrobu, bezpečnost ani emise

Cupra Leon Sportstourer

TEST: Cupra Leon SP 2.0 TDI – vymírající druh se skvělou spotřebou

Ilustrační foto

Výše stravného je k smíchu, změny cestovních náhrad

on-line prodej

Máte ho doma? Tahle auta se prodávají nejrychleji

První snímky nového Volva XC90 - vše pro nízký odpor vzduchu

Volvo má nový způsob značení některých svých vozů

MG5 Electric

TEST: MG5 Electric Excite – kombík na baterky do milionu, jde o dobrou volbu?

MG4 XPOWER

MG4 XPOWER: za bezkonkurenční cenu nabízí 435 koní a "stovku" za 3,8 s

reklama

Doporučujeme

Škoda Hispano-Suiza

Zajímá vás historie motorismu v Česku a Československu? Víme, kam za ní vyrazit

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Zelená karta v mobilu. Vystačíte s ní v zahraničí?

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud