Funkce částečně autonomní jízdy zvyšují komfort na dosud nevídanou úroveň. Ukázkovým příkladem této progresivní techniky je nový Touareg1): Řidič SUV vyšší třídy je na své přání cíleně podporován asistenčními systémy při řízení, akceleraci a brzdění. Díky fúzi různých systémů zvládne Touareg při aktivovaném „asistentu pro jízdu v dopravní koloně“ částečně autonomní jízdu v nepříjemných situacích s častým popojížděním.
Asistent pro jízdu v dopravní koloně funguje následovně: Kombinací kamerového asistenta pro jízdu v jízdním pruhu „Lane Assist“ a adaptivního tempomatu „ACC“, pracujícího s radarovým senzorem, bylo možné realizovat „asistenta pro jízdu v dopravní koloně“. Oba systémy musejí být aktivovány, aby měl řidič k dispozici rozšířenou funkci částečně autonomní jízdy. Řidič může „asistenta pro jízdu v dopravní koloně“ zapínat a vypínat společně s „funkcí adaptivního řízení vozidla v jízdním pruhu“. „Adaptivní řízení vozidla v jízdním pruhu“ je doplňkovou funkcí systému „Lane Assist“, která udržuje vozidlo uprostřed jízdního pruhu, a tím podporuje řidiče při řízení.
Například v dopravní koloně nebo při průjezdu zúženým úsekem kvůli stavebním činnostem následuje Volkswagen Touareg vpředu jedoucí vozidla ve svém jízdním pruhu. V závislosti na plynulosti dopravy dokáže přitom zpomalovat až do úplného zastavení a – během definované doby stání – se automaticky znovu rozjet.
ACC, Lane Assist, funkce adaptivního řízení vozidla v jízdním pruhu a asistent pro jízdu v dopravní koloně jsou asistenční funkce, které řidiče podporují v rámci svých systémových limitů. Řidič proto nese veškerou odpovědnost i při částečně automatizované jízdě. Na činnost asistenčních funkcí musí dohlížet a ponechat ruce na volantu. Kromě toho musí být řidič připraven kdykoli v případě potřeby zasáhnout do řízení.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?