Kdysi slavná italská Lancia se dnes krčí ve stínu své bývalé slávy a v její nabídce se nachází pouze jediný model, který navíc směřuje jen na domácí trh. Milovníci téhle emocemi nabité ale problémové automobilky se však nemusí bát zániku tradic, neboť legendární Stratos ožil v podobě nové limitované edice. Jen už to není Lancia.
New Stratos, jak se model jmenuje, se poprvé objevil již v roce 2010, nicméně tehdy se mluvilo o jediném vyrobeném kusu. Nejnovější zprávy však hovoří o limitované produkci až 25 kusů, za kterou budou stát společnosti Manifattura Automobili Torino (MAT) a New Stratos Gbr.
Tím však přísun dobrých zpráv nekončí. Kromě klasického New Stratoss by se měla objevit ještě "terénní" verze Safari vhodná pro náročnější rally a také vůz odpovídající specifikaci závodů GT. Technické údaje drží autoři vozu pod pokličkou, nicméně podle jejich slov bychom se měli dočkat výkonu přes 550 koní a speciálně naladěného podvozku, který má nabízet jedinečné zážitky z jízd na úzkých a zakroucených silnicích.
Podoba exteriéru s originální Lancií Stratos je hned na první pohled nepřehlédnutelná, ovšem jistá podoba by se měla dát najít i v interiéru, který je střižen naprosto jednoduše a účelně Na závodnické kořeny vozu pak upozorní například speciální kapsy na helmy ve dveřích.
Co se týče samotné konstrukce, New Stratos byl postaven v roce 2010 postaven na šasi Ferrari F430 Scudeia, od kterého si vypůjčil řadu komponentů včetně 4.3 litrového atmosfericky plněného motoru V8. Ten však prošel několika úpravami, díky čemuž se jeho výkon zvýšil na 570 koní a 568 Nm točivého momentu.
Plány na výrobu vozu v roce 2010 však zkomplikovalo samotné Ferrari, kterému se příliš nelíbil úmysl využívat šasi a komponenty modelu F430 pro stavbu New Stratosu. Krátce na to pak od projektu ustoupilo i designerské studio Pininnfarina, které odmítalo jít proti zákazu od Ferrari.
Teď je však situace jiná a Stratos by měl být hotovou věcí. Na tvář nových modelů a jejich technickou specifikaci si však budeme muset počkat až do autosalonu v Ženevě, kde budou všechny nové modely prezentovány. V článku tak byly použity snímky alespoň modelu New Stratos z roku 2010.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.