Současné muscle cars s karosérií kupé, v užším slova smyslu tedy Dodge Challenger, Ford Mustang a Chevrolet Camaro, se až donedávna vyznačovaly pohonem zadních kol a motory s nejméně šesti válci. Druhou premisu „zabil“ příchod aktuálních generací Mustangu a Camara s přeplňovanými čtyřválci a nyní končí i ta první. Dodge Challenger totiž dostal pohon všech kol.
Prodeje Dodge Challenger za soupeři od Fordu a Chevroletu malinko zaostávají, na čemž má jistě podíl i stáří vozu s beranem na kapotě. Zvýšit atraktivitu by tak měl pohon všech kol, který se u muscle kupé objevuje vůbec poprvé. Premiéru mezi soudobými muscle cars ale tak úplně nemá, najdeme jej totiž v nabídce Dodge Charger, od nějž nakonec řešení pro kupé pochází. Znamená to, že při běžných podmínkách je výkon posílán na zadní nápravu, při ztrátě přilnavosti ale elektronika dokáže bleskově připojit i přední nápravu. Především v zimě by to mohlo znamenat velice zajímavou porci zábavy na zasněženém parkovišti.
V útrobách Challengeru GT AWD pracuje 3.6litrový šestiválec Pentastar o výkonu 227 kW (309 k) při 6350 ot./min s točivým momentem 363 Nm při 4800 ot./min. Čtyřkolka exkluzivně spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou, která nově dostala řazení pomocí pádel pod volantem a specifický režim Sport. Ten zrychluje změnu jednotlivých stupňů a posouvá otáčky o něco výše, čímž se zlepšuje dynamika kupé. Zajímavostí je úplně vypínatelná kontrola stability. Tlačítkem Super Track Pak řidič aktivuje systém launch control a též Dodge Performance Pages. Na 8,4palcové obrazovce multimediálního systému se tak zobrazují důležitá jízdní data.
S pohonem obou náprav jsou dále spojeny celoroční pneumatiky na 19palcových litých kolech, mlhovky, decentní zadní spoiler, zadní parkovací senzory a couvací kamery. Uvnitř nechybí čalounění kůží Nappa, vyhřívání a ventilace předních sedadel, vyhřívaný volant, audio Alpine se šesti reproduktory nebo již zmíněný systém UConnect s 8,4palcovou obrazovkou, Apple CarPlay i Android Auto. Za příplatek 995 dolarů (cca 25 000 korun) je dodáván balíček GT Interior se sportovními sedadly v kombinaci Alcantary a kůže Nappa, sportovním volantem nebo rádiem Alpine s devíti reproduktory. Cena samotného vozu je 33 395 dolarů (cca 839 000 korun), výroba začne příští rok v lednu a první zákazníci jej dostanou v prvním čtvrtletí roku 2017.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.