O tom, že na některých trzích jsou Dacie nabízené s logem Renaultu jste asi slyšeli. Dokonce asi víte, že různě po světě je nabídka motorových variant výrazně pestřejší než u nás. Přesto dokáží Francouzi vždy nějak překvapit, jako třeba na autosalonu v Sao Paulu.
Dacie u nás všeobecně platí za víceméně vstupní bránu do světa nových automobilů, většinu z nich tak nejčastěji potkáte na plechových kolech a mnohdy i s nelakovanými prvky karosérie. Že i rumunské vozy mohou vypadat pořádně k světu dokazuje Renault již řadu let na autosalonech v Jižní Americe. Loni v Buenos Aires odhalil stylový pickup Duster Oroch a v Evropě tolik žádaný ostrý hatchback Sandero RS. Letos v Sao Paulu se za hlavní taháky expozice francouzské automobilky dají považovat vyšperkovaný Duster Extreme a sportovní Sandero RS Grand Prix.
Prvně jmenované SUV zaujme dobrodružným vzhledem, který reprezentují vyšší světlá výška, terénní kola i pneumatiky a robustní přední nárazník s navijákem. Na střeše je přídavná světelná LED rampa a unikátní střešní nosič, vzadu čekají nový nárazník a upravená optika světel. Uvnitř nechybí červené akcenty. Pod kapotou najdeme dvoulitrový zážehový čtyřválec v kombinaci s pohonem všech kol, plány na výrobu ale Renault nemá. Sportovní hatchback s dvoulitrovým čtyřválcem o výkonu 110 kW (150 k) se pyšní především novým zbarvením v kombinaci černé a zlaté, odkazující na monopost formule 1. Mírně upraveny byly také oba nárazníky a boční prahy. Kabina zůstala v podstatě sériová, opět se však chlubí specifickým barevným schématem.
Na stánku automobilky ale tyto dva koncepty nebyly osamoceny. Ze sériových novinek lze vyzdvihnout především Captur, který je však dvojčetem i v Rusku prodávané verze s písmenkem K a prodlouženým rozvorem. V Brazílii bude v nabídce s 1.6 SCe a manuální či bezestupňovou automatickou převodovkou X-Tronic, respektive zážehovým dvoulitrem s automatickou převodovkou. Novinkou je rovněž kapesní crossover Kwid, jenž se v Jižní Americe uvedl showcarem Outsider. Ten v kontrastu k oranžové barvě přidal ochranné plasty kolem karosérie s decentním zeleným proužkem a velká litá kola. Uvnitř čeká kombinace černé s oranžovými akcenty, sériové vozidlo pak oproti indickému dvojčeti dostalo nový přístrojový panel a přepracovanou středovou konzoli se sedmipalcovým dotykovým displejem. Paletu SUV pak doplnil také nový Koleos, v Brazílii dostupný s 2.5litrovým zážehovým čtyřválcem a pohonem všech kol.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.