Pařížský autosalon se nezadržitelně blíží a jednotlivé automobilky začínají odhalovat své trumfy. Jedno z největších lákadel přiveze do francouzské metropole Honda. Ve světové premiéře odhalí desátou generaci Civicu s karosérií hatchback, dočkáme se ale i dalších překvapení.
Deváté vydání Civicu mělo v omlazené podobě premiéru teprve před dvěma lety, shodou okolností právě v Paříži. Konkurence ale nespí (důkazem budiž například nový Hyundai i30), takže i Japonci museli přispěchat s desátým pokračováním svého bestselleru. To se představilo už loni, jako tříprostorový sedan ale zamíří pouze do USA a vybraných světových destinací. Český trh tento typ karosérie nejspíše mine. Hatchback má na starém kontinentu mnohem delší tradici, není se tak co divit, že poprvé bude vůz odhalen právě ve městě nad Seinou.
Možná se divíte, jak můžeme hovořit o světové premiéře, když Honda hatchback odhalila už koncem srpna pro severoamerický trh. Jeho výstavní premiéra nás ale teprve čeká, proto i tisková zpráva Japonců hovoří o vůbec prvním představení. Vzhled zatím naznačuje pouze teaser, oproti severoamerické specifikaci ale dostaneme maximálně jinou optiku světel a nabídku kol, respektive laků. V interiéru se objeví upravený přístrojový štít a jiné menu multimediálního systému. Více změn se dá čekat pod kapotou, kam zamíří například moderní turbodiesel. Společnost na stánku Hondy bude hatchbacku překvapivě dělat i sedan, pro vybrané evropské trhy vyráběný v turecké Gebzé. To pětidvířko bude pro celý svět vyjíždět z britského Swindonu a na trhu se objeví na začátku příštího roku.
Vedle Civicu bude novinkou jaké Jazz Spotlight Edition, což je další vývojový stupeň prototypu Jazz Keenlight z letošní Ženevy. Zajímavá má být tato verze především pro milovníky módy, těšit se tak můžeme na řadu prvků v bronzové barvě. Mezi ně spadají přední mřížka, kryty zrcátek grafika na bocích vozu, dekorační lišta pátých dveří, 15palcová litá kola a dekorační plochy na volantu, respektive středové konzole.
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.
Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.
Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout?
Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.
Toyota udělala revoluční krok. Její nejprodávanější SUV RAV4 bude od modelového roku 2026 k mání výhradně jako hybrid nebo plug-in hybrid. Bez čistě benzínové varianty tak míří ke stovkám tisíc Američanů, kteří si změny ani nemusí všimnout – a přesto začnou jezdit čistěji.
Čínská technologická značka Xiaomi oficiálně představila svůj druhý elektromobil – sportovní SUV YU7. S dojezdem přes 830 kilometrů, výkonem až 681 koní a vzhledem evokujícím Ferrari Purosangue má YU7 ambici stát se vážnou konkurencí Tesly Model Y – alespoň na domácím trhu.
Toyota odhalila šestou generaci svého úspěšného SUV RAV4. Vizuálně navazuje na dosavadní model, ale uvnitř přináší výrazné technologické novinky. Hybrid i plug-in hybrid slibují vyšší výkon, inteligentní využití energie podle trasy v navigaci a posun k softwarově definovanému vozu.