Pokud dnes chcete dynamičtější Ladu, půjdete pravděpodobně pro Kalinu nebo Grantu Sport. Ještě je tu tedy Kalina NFR s výkonem 100 kW (136 k), která je aktuálně nejrychlejším modelem značky, ta se ale dostane do rukou jen několik vyvolených. Nejzajímavějším příslibem tak pro sportovní nadšence nová dvojice Vesta a XRAY Sport, zatím prezentovaná v koncepční podobě.
V útrobách Kaliny i Granty Sport najdete zážehovou šestnáctistovku o výkonu 87 kW (118 k), což jsou hodnoty prakticky každého průměrného evropského, korejského nebo japonského vozu srovnatelné velikosti. I přes poladěný podvozek, zajímavý vzhled a silnější brzdy tak o sportování nemůže být příliš řeč. Nové koncepty Vesta a XRAY Sport jsou na tom o hodně lépe. V jejich útrobách pracuje zážehová osmnáctistovka o výkonu až 110 kW (150 k), především ale Lada při jejich vývoji využila know-how ze závodů WTCC. Oba modely se tak chlubí výrazně přepracovaným podvozkem, silnějšími brzdami (i vzadu najdeme kotouče) a specifickými 18palcovými koly. Ano, hodnot v Evropě běžně nabízených ostrých modelů nižší střední třídy ani jeden nedosahuje, oproti minulosti je to ale i tak zásadní pokrok.
Tím spíše, když obě auta vypadají opravdu velice dobře. Svůj podíl na tom jistě má šedý lak karosérie v kombinaci s červenými detaily, zdůrazňující třeba boční prolisy (styl podobným závodním vozům WTCC) nebo oba nárazníky. A právě nárazníky jsou také jednou z největších vizuálních změn obou vozů. Vpředu je do něj zakomponován decentní splitter, vzadu potom difuzor se dvěma koncovkami výfuku. Víko kufru u obou aut zdobí malý spoiler, o litých kolech s hodně zajímavým designem již byla řeč.
Kabina je typická anatomickými sedadly, potaženými kombinaci látky, kůže a červené Alcantary. Červený odstín je v interiéru přítomen i na prošívání volantu, řadící páky či sedaček, v kapličce přístrojů nebo je do něj zabarveno podsvícení v oblasti nohou řidiče i spolujezdce. Strop je naopak čalouněn výhradně černou tkaninou, sportovní styl dotvářejí nové prahové lišty. Ve výrobě se oba sportovně laděné modely objeví pravděpodobně příští rok, přijít by mohly i do Evropy.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.