Pokud dnes chcete dynamičtější Ladu, půjdete pravděpodobně pro Kalinu nebo Grantu Sport. Ještě je tu tedy Kalina NFR s výkonem 100 kW (136 k), která je aktuálně nejrychlejším modelem značky, ta se ale dostane do rukou jen několik vyvolených. Nejzajímavějším příslibem tak pro sportovní nadšence nová dvojice Vesta a XRAY Sport, zatím prezentovaná v koncepční podobě.
V útrobách Kaliny i Granty Sport najdete zážehovou šestnáctistovku o výkonu 87 kW (118 k), což jsou hodnoty prakticky každého průměrného evropského, korejského nebo japonského vozu srovnatelné velikosti. I přes poladěný podvozek, zajímavý vzhled a silnější brzdy tak o sportování nemůže být příliš řeč. Nové koncepty Vesta a XRAY Sport jsou na tom o hodně lépe. V jejich útrobách pracuje zážehová osmnáctistovka o výkonu až 110 kW (150 k), především ale Lada při jejich vývoji využila know-how ze závodů WTCC. Oba modely se tak chlubí výrazně přepracovaným podvozkem, silnějšími brzdami (i vzadu najdeme kotouče) a specifickými 18palcovými koly. Ano, hodnot v Evropě běžně nabízených ostrých modelů nižší střední třídy ani jeden nedosahuje, oproti minulosti je to ale i tak zásadní pokrok.
Tím spíše, když obě auta vypadají opravdu velice dobře. Svůj podíl na tom jistě má šedý lak karosérie v kombinaci s červenými detaily, zdůrazňující třeba boční prolisy (styl podobným závodním vozům WTCC) nebo oba nárazníky. A právě nárazníky jsou také jednou z největších vizuálních změn obou vozů. Vpředu je do něj zakomponován decentní splitter, vzadu potom difuzor se dvěma koncovkami výfuku. Víko kufru u obou aut zdobí malý spoiler, o litých kolech s hodně zajímavým designem již byla řeč.
Kabina je typická anatomickými sedadly, potaženými kombinaci látky, kůže a červené Alcantary. Červený odstín je v interiéru přítomen i na prošívání volantu, řadící páky či sedaček, v kapličce přístrojů nebo je do něj zabarveno podsvícení v oblasti nohou řidiče i spolujezdce. Strop je naopak čalouněn výhradně černou tkaninou, sportovní styl dotvářejí nové prahové lišty. Ve výrobě se oba sportovně laděné modely objeví pravděpodobně příští rok, přijít by mohly i do Evropy.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?