Přesně před dvaceti lety představil Renault poprvé MPV se jménem Scénic. Prostorný model si od té chvíle našel velké množství spokojených zákazníků, jejichž řady by francouzská automobilka ráda rozšířila představením čtvrté generace. Bude to mít ale hodně těžké, protože po vozu většího Espacu se Scénic začíná přiklánět ke kategorii crossoverů.
Základní proporce karosérie vycházejí z konceptu R-Space, který měl na ženevském autosalonu premiéru před pěti lety. To je sice dlouhá doba, přesto působí novinka stále hodně atraktivně. Svůj podíl na tom jistě mají 20palcová kola, jež budou standardem napříč výbavovými liniemi. Po vzoru Capturu nabídne Scénic dvoubarevné lakování karosérie s černou nebo stříbrnou střechou a prohnutou spodní část dveří kolem boční otěrové lišty. Z profilu jistě dále zaujme zlomená spodní linie bočních oken nebo přechod E-sloupku ve střešní spoiler.
Přední část nemá diody denního svícení ve tvaru hokejek jako Talisman nebo nový Mégane, světla LED Pure Vision ale za příplatek dostanete. Maska chladiče ze všeho nejvíc opět připomíná Captur, její chromované prvky ladí s se zahnutou linkou kolem mlhových světlometů. Vzadu na první pohled nemile překvapí malé okno, což je trochu daň za mohutnější vzhled. Světla by možná ráda zasahovala až do středu karosérie jako u jiných modelů značky, jejich tvarování je nicméně konvenční.
Že se Scénic více přiblížil světu crossoverů dokazuje světlá výška 170 milimetrů, znamenající mezigenerační nárůst o celých 40 milimetrů. I v dalších oblastech se nováček zvětšoval. Délka je tak 4406 milimetrů (+ 40 milimetrů), šířka 1865 milimetrů (+ 20 milimetrů), výška 1653 milimetrů (+ 13 milimetrů) a rozvor náprav potom 2734 milimetrů (+ 32 milimetrů). Rozchod kol je vpředu 1594 milimetrů a vzadu 1583 milimetrů, to znamená rozšíření o 49, respektive 36 milimetrů.
Rozměrové porovnání s konkurencí
Renault Scénic Citroën C4 Picasso Ford C-Max VW Golf Sportsvan Délka: 4406 mm 4428 mm 4379 mm 4434 mm Šířka: 1865 mm 1826 mm 1828 mm 1807 mm Výška: 1653 mm 1610 mm 1610 mm 1578 mm Rovzor: 2734 mm 2785 mm 2648 mm 2685 mm Kufr: 572 l 537/1709 l 471/1723 l 500/1520 lDo interiéru se při těchto rozměrech poskládá pět cestujících a až 572 litrů jejich zavazadel. Jednotlivé odkládací prostory pak přidávají dalších 63 litrů prostoru, a to včetně praktické posuvného boxu mezi předními sedadly o objemu 13 litrů a velké schránky před spolujezdcem o objemu 11,5 litru. Zadní sedadla jsou sklopná v poměru 60/40, a to přes multimediální systém nebo tlačítka v zavazadlovém prostoru. Složit se dá i sedadlo spolujezdce. Praktickým prvkem jsou výklopné stolečky v zadní části předních sedadel, pro cestující ve druhé řadě sedadel jsou dále připraveny dva USB porty a stínítka proti slunci.
Palubní desku determinuje především multimediální systém R-Link 2 s úhlopříčkou 7 nebo 8,7 palců a ovládáním, které je totožné jako u chytrých telefonů nebo tabletů. Prsty tak lze jednotlivé informace přiblížit nebo oddálit. Součástí infotainmentu je i hlasové ovládání, navigace TomTom nebo propojení s chytrým telefonem. Ve vyšších výbavových verzích narazíte na audiosystím Bose s 11 reproduktory a prostorovým zvukem, panoramatickou střechu nebo barevný head up displej. Podobně jako u všech moderních Renaultů, nebude ani Scénicu chybět volič Multi-Sense s režimy Neutral, Sport, Comfort, Perso a Eco. Jejich prostřednictvím se nastavují nejen mechanické části auta, ale i ambientní osvětlení v jedné z pěti barev.
Pod kapotou budou dva benzínové a hned šest naftových motorů. Natural budou spalovat jednotky TCe o výkonu 115 nebo 130 koní s manuální šestistupňovou převodovkou, diesel budou vyžadovat motory dCi o výkonu 95, 110, 130 nebo 160 koní. První tři mají standardně manuální šestikvalt, nejsilnější provedení je vybaveno šestistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou. Provedení s výkonem 110 koní má za příplatek sedmistupňový dvouspojkový automat EDC. Do konce roku 2016 přijede provedení Hybrid Assist se 110koňovým dCi, šestistupňovou manuální převodovkou, elektrickým generátorem a 48V baterií. Cílem této verze je nabídnout nízkou spotřebu a lepší úroveň akcelerace při menších rychlostech.
Ve standardní výbavě všech Scéniců najdeme systém nouzového brzdění s detekcí chodců. Mimo něj se u vybraných výbavových linií objeví udržování v jízdním pruhu, detekce únavy řidiče, adaptivní tempomat, sledování mrtvého úhlu, varování při vybočení z jízdního pruhu, čtení dopravních značek nebo samočinný parkovací asistent. Do prodeje zamíří Renault Scénic čtvrté generace před koncem roku, v létě se můžeme těšit na sedmimístné provedení Grand.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?