BRNO, ZÁVOD 125ccm; Český závodník Jakub Kornfeil obsadil v nedělní Velké ceně České republiky silničních motocyklů v kubatuře do 125 ccm výtečnou pátou pozici a může se radovat z nejlepšího výsledku v kariéře. Vítězem se stal suverénní Nicolas Terol ze Španělska.
Start závodu nejslabší kubatury byl o devět minut odložen, protože všechny týmy musely kvůli dešti přezouvat pneumatiky. Nizozemec Jasper Iwema nestihl se svými mechaniky připravit svůj stroj v předepsaném čase, takže vyjel na trať z boxů jako poslední.
Iwema proto odstartoval až za českým jezdcem Ladislavem Chmelíkem, který sice neuspěl v sobotní kvalifikaci, ale díky výjimce mohl nastoupit. Sedmnáctiletý talent stejně jako Andrea Toušková přesáhli 107 procentní hranici času nejrychlejšího v kvalifikaci Brita Bradleyho Smithe. Chmelík však narozdíl od své krajanky požádal ředitelství Velké ceny o výjimku, kterou nakonec dostal. Jenže v průběhu závodu zajel do boxů a odstoupil.
Čeští fanoušci se nejvíce soustředili na výkon Jakuba Kornfeila, který čtrnáctým nejlepším časem v kvalifikaci naznačil, že míří hodně vysoko. Rodák z Kyjova v závodě tyto předpoklady vyplnil, když se už po prvním kole posunul o pět pozic dopředu a postupně se propracoval až na pátou příčku a potřetí v sezoně se vešel mezi elitní patnáctku. Dosud nejlépe si vedl při Velké ceně Španělska na začátku sezony. Nyní si za svůj výkon připíše do hodnocení seriálu mistrovství světa 11 bodů.
Kornfeil za sebou nechal i dosavadního suveréna letošní sezony Marka Márqueze, který vyhrál pět posledních podniků, ale v Brně si v pátek poranil rameno a skončil až sedmý. Jednoznačným vítězem se stal Nicolas Terol, který najel na druhého krajana Pola Espargara vice než 20 vteřin a obhájil loňské prvenství, třetí skončil další Španěl Esteve Rabat.
Velká cena České republiky - 10. závod MS silničních motocyklů (Brno, Masarykův okruh):
Třída do 125 ccm: 1. Terol (Šp./Aprilia) 43:49,303, 2. Espargaro (Šp./Derbi) +20,351, 3. Rabat (Šp./Aprilia) +20,555, 4. Folger (Něm./Aprilia) +29,529, 5. KORNFEIL (ČR/Aprilia) +29,914, 6. Smith (Brit./Aprilia) +29,986, ...CHMELÍK (ČR/Honda) závod nedokončil.
Pořadí MS: 1. Márquez 166 bodů, 2. Espargaro (oba Šp./Derbi) 151, 3. Terol (Šp./Aprilia) 143, 4. Smith (Brit./Aprilia) 115, 5. Kojama (Jap./Aprilia), 6. Rabat (Šp./Aprilia), ...17. KORNFEIL (ČR/Aprilia) 14.
Porsche čelí oslabujícím prodejům a podnikání v Číně, což vedlo k zahájení programu úspor a investic. Firma zároveň oznámila snížení počtu pracovních míst v regionu Stuttgart jako součást své restrukturalizace. Informoval o tom web Auto motor und sport.
Terramar je zcela novým modelem samostatné automobilky Cupra, která za poslední roky výrazně získává na popularitě. Jedná se o SUV s lehce rozdvojenou osobností – snaží se být ekologicky šetrné a zároveň se tváří jako maniak, který v zatáčkách natrhne zadek kde komu. Odvaha mu obzvláště v této fialové metalíze nechybí, nicméně jak obstojí v naší recenzi ? Vyplatil se risk a nebo jde o propadák?
VW představuje nový malý elektromobil ID.1, který nahrazuje model E-Up. S cenovkou kolem 20 000 eur (kolem 510.000 Kč - pozn. redakce) přináší revoluci v cenově dostupné elektromobilitě. Web Auto motor und sport zveřejnil první informace o jeho technologii, designu a plánovaném uvedení na trh.
Naše dlouhodobá recenze pokračuje s hlavní jízdní sekcí. Auto jsme pořádně protáhli v různých prostředích, kde se nová hybridní DS 4 ukázala jako překvapivě všestranné auto. Není však vše zalité sluncem a nějaká ta ale se přeci jen našla. To, že má hezkou spotřebu ve městě či na okresce asi tušíte, ale co na dálnici?
Ferrari v úterý odhalilo své rekordní výsledky, kdy čistý zisk za loňský rok vzrostl na více než 1,5 miliardy eur, čímž si automobilka opět potvrdila svou silnou pozici na trhu.
K povinnému ručení se dnes dozvíte, co všechno ovlivňuje výši pojistného, zda vám může pojišťovna jednostranně zvýšit pojistné či zda budete platit újmu v plné výši v případě nehody bez povinného ručení.
Letošní sezóna vytrvalostního mistrovství světa FIA WEC se blíží a s ní i jeden z nejvíce očekávaných debutů: Aston Martin Racing nasadí své nové hypervozy Valkyrie již 28. února do úvodního závodu v Kataru, který měří 1812 kilometrů. Tým dnes odhalil svou závodní identitu pro rok 2025 a také představil jezdecké posádky pro tento náročný ročník.
Ferrari chystá zásadní revoluci – 9. října odhalí svůj první čistě elektrický model. Během dne investorů představí dosud tajemný vůz, který slibuje nejen špičkový výkon, ale i zábavu za volantem.
Italské Alpy patří k tradičním destinacím českých lyžařů. Mnoho z nich však cestu podceňuje a může je to stát nemalé pokuty. Jak se na cestu připravit a nezkazit si tak zimní dovolenou či jarní prázdniny?
Toyota Motor Europe podepsala dohodu se společnostmi Hydrogen Refueling Solutions (HRS) a ENGIE s cílem zavést novou generaci systémů pro doplňování vodíku. Nové řešení, které je rychlejší a nákladově efektivnější, bude pilotováno v rámci projektu RHeaDHy financovaného EU, který se zaměřuje na urychlení zavádění infrastruktury.
Ford se chystá na velký návrat do nejvyšší kategorie vytrvalostních závodů! Od sezóny 2027 bude opět bojovat v Le Mans, kde má jasný cíl – sesadit z trůnu Ferrari, vítěze posledních dvou ročníků.
Porsche se chystá na zásadní personální změny ve své výkonné radě. Dva manažeři, kteří dlouhodobě působili ve firmě, budou brzy nahrazeni.