Indický jezdec Karun Chandhok, který je po Narainu Karthikeyanovi teprve druhým Indem, který se účastnil šampionátu F1, by se rád znovu a nejlépe na plný úvazek posadil do závodního vozu.
Tým Tockwith Motorsport je pravidelným účastníkem evropské série vytrvalostních závodů (ELMS). Před legendárním závodem 24 hodin Le Mans, kterého se kromě týmů závodících ve World Endurance Championship mohou účastnit i některé týmy z kontinentálních vytrvalostních sérií (ELMS, ALMS, Asijská LMS) se britský tým v rámci příprav postavil na start posledního závodu vytrvalostního mistrovství světa, který se jel první květnový víkend na trati SPA-Francorchamps. V konkurenci vozů kategorie LMP2 to byl jediný tým, který zatím v letošním roce nastoupil k závodu WEC s jiným vozem, než je francouzská Oreca 07 (vozy Alpine A470 týmu Signatech Alpine Matmut jsou mírně upravené Orecy 07).
Trio Nigel Moore, Phil Hanson, Karun Chandhok v prototypu Ligier JS P217 #34 se v Belgii potýkalo s nepřízní osudu (2x penalizace, defekt levé zadní pneumatiky, porucha převodovky) a jeho vystoupení skončilo nedobrovolně 10 minut před koncem šestihodinového závodu. I přes fakt, že vůz neprojel pod šachovnicovým praporkem, hodnotí tým svou účast kladně. Ostatně Tockwith Motorsport se před závodem netajil tím, že svou účast ve SPA-Francorchamps pojímají jako ostrou přípravu před červnovým Le Mans.
Stálou dvojici jezdců Tockwith Motorsport, kterou tvoří Nigel Moore a Phil Hanson (mimochodem druhý jmenovaný se svým vystoupením v Belgii zapsal do historických tabulek motorsportu jako vůbec nejmladší jezdec, který se, s výjimkou 24 hodin Le Mans, postavil na start vytrvalostního mistrovství světa) doplnil pro závody ve SPA-Francorchamps a Le Mans indický jezdec Karun Chandhok. Tento 33letý Ind má bohaté závodní zkušenosti. Během své aktivní závodní kariéry se účastnil i závodů F1 (HRT F1 a Lotus) a v letech 2012 - 2015 se postavil také na start závodu 24 hodin Le Mans . V současné době Chandhok komentuje závody F1 pro kanadskou Channel 4.
„Po těch mnoha letech strávených za volantem závodního vozu je pro mne závodění stále prioritou č. 1,“ uvedl Karun Chandhok. „Pokud se objeví nějaká nabídka, tak jízda na okruhu dostane vždy přednost před komentováním v TV. To je také důvod mého současného působení v týmu Tockwith Motorsport ve SPA-Francorchamps a v Le Mans. V tuto chvíli jsme domluveni jen na těchto dvou závodech. Ostatní záleží hlavně na Philově otci. Jsme domluveni, že si po Le Mans sedneme a uvidíme. Prioritou týmu je samozřejmě ELMS, ale pokud by to šlo dobře, tak bychom mohli odjet i pár dalších závodů WEC ve druhé části sezóny. Ale to záleží hlavně na tom, jak se bude týmu dařit,“ doplnil Karun Chandhok. Indický jezdec ale současně vyloučil, že by se letos zapojil do seriálu ELMS. „V ELMS má tým svou danou jezdeckou sestavu, což znamená, že pro mne v týmu není místo.“
Ohledně dalších závodů WEC je ale Chandhokovo vystoupení s vozem Tockwith Motorsport stále otevřené. „Musíme si být jistí, že máme na TOP 5. To je náš primární cíl. Nemá smysl se postavit na start jakéhokoliv závodu a přitom vědět, že nemáte na první pětku. To je depresivní a v takovém případě se budete jen trápit,“ uvedl Karun Chandhok a dodal: „mohli bychom se představit jako nový tým. Máme mladého nadějného jezdce (Phil Hanson), který podává na svůj věk výtečné výkony a který se chce ukázat v Le Mans. Ano, je velmi mladý, ale na druhou stranu Nigel to také zvládl v sedmnácti letech (v roce 2009) a dokázal, že i tak mladý jezdec to dokáže. Ale jak už jsem říkal, podmínkou je umístění v TOP 5, i když v Le Mans je možné cokoliv,“ uzavřel Karun Chandhok.
Limitujícím faktorem bude pravděpodobně technika. V letošním roce se na start vytrvalostních závodů poprvé postavily zcela nově postavené prototypy kategorie LMP2. To znamená, že všechny týmy začínají od nuly a musí se s novou technikou rychle sžít. Kdo tento proces zvládne nejlépe, získá důležitou konkurenční výhodu. Ostatně těsné rozdíly v prvních závodech sezóny dokazují, že soutěž je velmi vyrovnaná. Také Karun Chandhok cítí, že v této oblasti má Tockwith Motorsport určité rezervy. „Nemyslím si, že jsme potenciál vozu využili naplno. Uběhlo jen velmi málo času na to, abychom plně pochopili možnosti, které Ligier má. Potřebujeme zkoušet, sbírat, procházet a vyhodnocovat data a hledat to správné nastavení. Je to pro všechny, a stejně tak i pro nás, nové. Nemáme s vozem žádné zkušenosti a cítíme, že naše nastavení není ideální. Zde nás čeká ještě hodně práce,“ doplnil zkušený indický jezdec Karun Chandhok.
Když jsem před pár měsíci vybíral auto, které vezmu na dovolenou do italských Alp, tak jsem zvažoval více kandidátů, ale nakonec padla volba na tento Superb. Po cca 1500 km v jednom týdnu se ukázalo, že šlo o vynikající volbu. Proč zrovna jsem si vybral tento model a kolik zvládne tento úsporný fešák ujet kilometrů na jedno natankování?
Cestování vlastním autem po Evropě má své kouzlo, ať už je to svoboda, flexibilita nebo možnost vzít s sebou bez obav i větší zavazadla. Ale co když se za hranicemi něco pokazí? Správné pojištění vám zajistí klidnou dovolenou i v nečekaných situacích. Pojďme si projít, na co byste se měli připravit, než se vydáte na silnici za hranice.
Mercedes-Benz oznámil prudký propad zisku za druhé čtvrtletí letošního roku. Automobilka přiznává, že hlavními důvody jsou dodatečná cla v USA a oslabující prodej v Číně. Kvůli tomu německý výrobce luxusních aut přehodnocuje svůj výhled tržeb na celý rok a očekává jejich výrazný pokles. Informují o tom agentury AFP a Reuters.
S bezpečností dětí na cestách není radno experimentovat. Autosedačka je jedním z nejdůležitějších vybavení pro rodiče a výběr té pravé ovlivní ochranu vašich nejmenších během jízdy. Mezi mnoha značkami, které jsou na trhu autosedaček k mání, vynikají tři z nich – RÖMER, CYBEX a RECARO. Proč jsou mezi rodiči i odborníky v oblasti bezpečnosti tak oblíbené? Čtěte dál!
Elektrifikace postupuje a do měst se kromě velkých SUV začínají tlačit i elektromobily výrazně kompaktnějších rozměrů. Hyundai Inster je jedním z nich – čistě elektrický prcek, který vsází na originální design, užitečnou výbavu a kompaktní rozměry usnadňující městské jízdy. Dokáže však obstát i mimo městské prostředí? A jaká je jeho reálná konkurenceschopnost při ceně, která v našem případě přesáhla hranici 800 tisíc korun?
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?