Formula E znovu přepracovala kalendář. Elektrický šampionát uspořádá na následujících dvou akcích dva ePrix. Takže v Římě 10. a 11. Dubna a ve Valencii 24. a 25. dubna. Důvod? Formule E chce dokončit pokud možno co nejvíce závodů co nejrychleji, protože jiné události jsou na pokraji. Závod naplánovaný na 22. května v Marrákeši se otřásá v základech, protože marocké úřady v současné době do značné míry uzavřely vzdušný prostor. Maroko je považováno za oblast vysokého rizika koronavirové pandemie.
DS Automobiles, luxusní značka Citroënu, si udělala jméno pro novou éru Gen3 (2022-2026). To znamená, že řada elektrických formulí má na palubě mistra světa za poslední dva roky. Žádný výrobce za poslední dvě sezóny nevyrobil tak účinný elektromotor jako DS. Spolu se závodním týmem Techeetah a jezdci Jean-Eric Vergnem a Antonio Felixem da Costou byl výrobce nepřekonatelný.
I když se Audi a BMW na konci roku 2021 stáhnou z mistrovství světa ABB FIA Formule E, první elektrická závodní série stále vzkvétá. Před svým prvním závodem v Pekingu v roce 2014 se jí na závodní scéně smáli - někdy i samotní účastníci. „To jsem opravdu nebral vážně. Bylo to spíš jako jít na hřiště hrát. Nyní se však stala Formule E profesionálním šampionátem - s nejlepším polem jezdců pod Formulí 1,“ vysvětluje Daniel Abt, vítěz dvou závodů Formule E.
Od roku 2021 se Formule E bude vyhlašován ceremoniálně mistr světa.
Závodní série Formule E:Formule E hned od začátku prolomila nové základy. Jistě, místo hlučného spalovacího zvuku hučejí elektromotory v zadní části závodního vozu formule. To zdaleka není všechno. Také proto, že vozy jsou mnohem tišší, chce Formula E oslovit nové, mladé a moderní publikum: mladé lidi se zájmem o technologie, mladé rodiny s dětmi, ale samozřejmě také závodní fanoušky.
Hlavní rozdíl oproti konvenčním závodním sériím je například jednodenní formát: trénink, kvalifikace a závodění - vše se odehrává ve stejný den a má charakter události. Fanoušci se mohou aktivně účastnit akce - například v simulátoru proti skutečným závodním jezdcům. Nebo hlasováním pro svého oblíbeného pilota v hlasování fanoušků. Tři jezdci s největším počtem hlasů získají na krátkou dobu v závodě více síly. Řidiči se proto vyplatí aktivně něco pro fanoušky udělat.
Výrobci a týmyV roce 2021 bude startovat dvanáct různých týmů, zapojeno bude deset výrobců. Formule 1 mimochodem může o takovém počtu jen snít. Zastoupeny jsou všechny čtyři německé prémiové značky (Porsche, Mercedes, Audi a BMW). Spojují se zde známí výrobci jako Jaguar, Nissan a DS a také nové značky z Dálného východu, jako jsou Mahindra (Indie) a Nio333 (Čína).
Mnoho výrobců spolupracuje s úspěšnými závodními týmy: Audi s Abt Sportsline, BMW s nejlepším týmem IndyCar Andretti, Nissan se závodním týmem DAMS.
Překvapivě BMW a Audi na konci loňské sezóny vystoupily z Formule E. Závodní série tak ztratila na čas dva významné výrobce automobilů. Zakladatel Alejandro Agag nicméně říká: „Formule 1 je motorem budoucnosti a zůstane motorem budoucnosti.“
Vzhledem k velkému počtu zúčastněných výrobců je pole řidičů směsicí bývalých hvězd Formule 1, aspirujících mladých jezdců a úspěšných jezdců ze závodních sérií, jako je IndyCar, DTM nebo scéna sportovních automobilů.
Titul si již zajistilo pět jezdců: Jean-Eric Vergne dvakrát, Nelson Piquet junior, Sébastien Buemi, Lucas di Grassi a Antonio Felix da Costa po jednom.
V roce 2021 budou na palubě čtyři němečtí řidiči. André Lotterer a Pascal Wehrlein soutěží o Porsche, šampion DTM René Rast za Audi Sport Abt Schaeffler a Maximilian Günther za BMW Andretti.
Startovní listina Formule E v roce 2021
DS Techeetah: Antonio Felix da Costa - Jean-Eric Vergne
Nissan e.dams: Sébastien Buemi - Oliver Rowland
Mercedes: Stoffel Vandoorne - Nyck de Vries
Virgin Audi: Robin Frijns - Nick Cassidy
BMW Andretti: Maximilian Günther - Jake Dennis
Audi Sport Abbot Schaeffler: Lucas di Grassi - René Rast
Jaguar: Mitch Evans - Sam Bird
Porsche: André Lotterer - Pascal Wehrlein
Mahindra: Alexander Lynn - Alexander Sims
Venturi Mercedes: Edoardo Mortara - Norman Nato
Drak: Nico Müller - Sergio Sette Câmara
Nio333: Oliver Turvey - Tom Blomqvist
Technologie a autoNázev závodní série říká za vše: Formule E se spoléhá výhradně na elektromotory. Podvozek je pro všechny stejný a dodává jej technologie Spark Racing. Jsou to závodní vozy formule, ale vyznačují se futuristickým designem a vytvářejí malý přítlak. To znamená, že vozy více klouzají, jsou náročnější na řízení a umožňují předjíždění na úzkých uličních okruzích.
Baterie jsou také stejné pro všechny týmy a pocházejí od společnosti McLaren Applied Technologies. Mají v závodě kapacitu 52 kilowatthodin. Týmy mohou z brzd získat 250 kilowattů energie.
Koneckonců, pneumatiky jsou stejné pro všechny týmy a výrobce. Michelin dodává osmnácti palcové pneumatiky, které vydrží nejen celý závod, ale lze je použít i v dešti a na suchu.
Co mohou výrobci sami vyvíjet? Elektromotor, střídač (převádí stejnosměrný proud z baterie na střídavý proud pro motor), převodovka a zadní odpružení. Existují však také omezení: motor může produkovat maximálně 250 kW (340 k) v kvalifikaci a 200 kW (272 k) v závodě. Výjimkou je útočný režim (235 kW / 320 k) a podpora ventilátoru (250 kW / 340 k). Vývoj softwaru je pro všechny týmy zdarma.
Díky standardním komponentám a omezením výkonu je pole řidičů blízko u sebe. Výrobce musí zákazníkům prodat hnací ústrojí maximálně za 250 000 eur. Celkově stojí nákup vozidla maximálně 817 300 eur.
Údaje o výkonu závodního vozu Formule E.Délka / výška / šířka: 5160/1770/1050 mm Hmotnost: 900 kilogramů (z toho 385 kg je baterie) Pohon: pohon zadních kol Výkon : 250 kW (340 k) Kapacita baterie: 52 kWh 0-100 km / h : 2,8 sekundy nejvyšší rychlost: 240 km / h
Závodní formát Formule E
Trvání závodu je 45 minut plus jedno kolo. Za každou minutu závodění za bezpečnostním vozem jsou řidiči připraveni o jednu kilowatthodinu kapacity baterie.
V závodě nejsou zastávky v boxech. Útočný režim byl představen jako strategický prvek. Řidiči (divize je na nich), dvakrát za závod po dobu čtyř minut, musí přejet indukční smyčky mimo závodní linii, což znamená, že mají k dispozici o 35 kW více energie, aby mohli předjíždět.
Fanoušci mohou také hlasovat pro svého oblíbeného řidiče na fanboost.fiaformulae.com. Tři jezdci s největším počtem hlasů dostali na krátkou dobu o 100 kilojoulů více energie. Smí je používat pouze ve druhé polovině závodu.
Kvalifikace probíhá ve skupinové fázi se čtyřmi skupinami: V první skupině začínají jezdci, kteří jsou v šampionátu na pozicích jedna až šest, ve skupině dva na pozicích sedm až dvanáct atd. Šest nejrychlejších jezdců ve skupině bojuje o pole position v individuální časovce.
Bodový systémBody za prvních deset míst podle distribučního klíče 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1. Bonusové body: Jeden pro jezdce s nejrychlejším závodním kolem, pokud se dostane do top 10, tři pro pole position a jeden pro vítěze skupinové fáze v kvalifikaci. Za závod lze získat maximálně 30 bodů.
KalendářŘízení je většinou na pouličních okruzích. Formule E chce přijít k fanouškům a oslovit nové publikum. Proto jsou v programu i metropole jako New York, Londýn a Hong Kong. Koronavirová pandemie však komplikuje plánování kalendáře na rok 2021. Zatím bylo stanoveno jen několik termínů:
Kalendář Formule E 202126. února Rijád (Saúdská Arábie) 27. února Rijád (Saúdská Arábie) 10. dubna Řím (Itálie) 11. dubna Řím (Itálie) 24. dubna Valencie (Španělsko) 25. dubna Valencie (Španělsko) 6. května Monte Carlo (Monako) 22. května Marrákeš (Maroko) ) 5. června Santiago (Chile) 6. června Santiago (Chile)
EPrix v Paříži již byl zrušen. Termíny závodů v Berlíně, Londýně, Sanyi, Soulu, Mexico City a New Yorku jsou stále nejasné.
Televizní vysíláníNěmecká satelitní stanice SAT 1 vysílat závody Formule E od roku 2021. Komentují je Edgar Mielke a Daniel Abt. Andrea Kaiser moderuje show spojenou s Formulí E.
Budoucnost Formule ENové vozy Gen3 budou použity pro devátou sezónu, která pravděpodobně začne koncem roku 2022. Jsou lehčí (-120 kilogramů), rychlejší a výkonnější (plus 100 kW). Audi a BMW se však dostanou ven.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.