Autosport je neskutečně nákladný. Pro většinu lidí je tak splnění kariérního snu v podobě vlastnění závodního týmu naprosto nedosažitelné a zcela absurdní. Za poměrně dlouhou historii, kterou motosport má, se tak objevily různé způsoby, jak byly jednotlivé stáje financovány. Hodně týmů bylo financováno i skrze zločin, žádný příběh však není tak tragikomicky vtipný, jako ten britský. Vic Lee Motorsport, později Vic Lee Racing, byl automobilový tým původem z Velké Británie, který závodil v britském šampionátu cestovních vozů. A tým to byl úspěšný, jeho jezdec Jeff Allam vyhrál svoji kategorii v roce 1990 a stejný úspěch zaznamenal v roce 1991 i Will Hoy. K obdobným úspěchům se schylovalo i v sezóně 1992, kdy vozy BMW Vic Lee Motorsportu opět obsazovaly vrchní příčky jednotlivých závodů šampionátu a díky dobře zajetému poslednímu závodu sezóny šampionát opět vyhrál Vic Lee Motorsport, tentokrát s vozem, který řídil Tim Harvey.
Co se však nestalo, na konci roku 1992 prošel Vic Lee Motorsport likvidací kvůli menšímu obchodu, který chtěl uskutečnit. Samozřejmě se jednalo, jak je z názvu článku patrné, o obchod s drogami. Vic Lee Motorsport se vydal testovat na okruh v Zandvoortu, který se nachází v Nizozemsku. Týmy samozřejmě pořád testují, na samotném testování by nebylo nic zvláštního. Podezření však přineslo to, že testování Vic Lee Motorsportu v Nizozemsku probíhalo neskutečně často. Převézt celý tým včetně automobilů a náhradních dílů přitom není ani levné, ani logisticky snadné, ani rychlé. Navíc ve Velké Británii se nachází hodně okruhů, na kterých by se testování mohlo udát. Kromě toho Vic Lee Motorsport závodil v britském šampionátu cestovních vozů, mnohem větší smysl by tedy dávalo, kdyby testoval na okruzích, kde poté v sezóně závodil.
Při jedné zpáteční cestě z Nizozemska celníci společně s policisty důkladněji prověřili Vic Lee Motorsport, a to při takzvané Operation Bounce (operace zaměřená na překažení mezinárodní drogové kriminality, respektive na překažení dovozu drog do Velké Británie). Je tedy samozřejmé, že se kontrolovaly především osoby a kontejnery, které do Velké Británie přijížděly ze země drogám zaslíbené, kterou je Nizozemsko. A co se u týmu nenašlo, samozřejmě drogy, a to rovnou čtyřicet kilogramů kokainu v hodnotě zhruba tří set šedesáti milionů českých korun (dvanácti milionů liber). To je teda hodně kokainu. Vic Lee Motorsport tak sice skutečně v Nizozemsku testoval, avšak testování nebylo hlavním účelem výletů přes moře. A jak se kokain pašoval? Vic Lee Motorsport využil toho, že jsou pneumatiky v motorsportu dopouštěny dusíkem a nikoli klasickým vzduchem. Ve zkratce dusík je v pneumatice mnohem stálejší a předvídatelnější i v případě, že dojde k zahřátí pneumatik. Dusík je však poměrně složité převážet. Nejjednodušším způsobem převozu je převoz ve speciálních tlakových lahvích. A právě do těchto lahví byly balíčky plné kokainu zavařeny, na což se asi přišlo zrengenováním těchto lahví. Předpokládám, že pokud by tam stále byl dusík a láhev byla utěsněna, pak by to policejní psi nevyčmuchali.
Poté, co se přišlo na to, že tým pašoval drogy, to celý tým samozřejmě položilo. Majitel týmu, kterým byl Vic Lee, dostal dvanáct let natvrdo a tým byl poslán do insolvence. Poté, co se v roce Vic Lee z vězení dostal, začal pracovat pro Team Dynamics, který koupil většinu majetku Vic Lee Motorsport, který se samozřejmě po drogovém skandálu rozprodával. Vic Lee v motorsportu pracoval až do doby, než byl opět zatčen za převoz drog. V kufru jeho vozu se našel kokain v hodnotě zhruba padesáti milionů korun. Vic Lee za to dostal opět dvanáct let natvrdo. V současné době Vic Lee pracuje jako manažer ve společnosti Corbeau, která vyrábí součástky pro závodníky a tunery. V žádném případě se nejedná o jediný tým, který byl financován zločinem. Kupříkladu starý dobrý Pablo Escobar závodil v Copa Renault 4 šampionátu. A to v průběhu let, kdy do Spojených států amerických pašoval každý den patnáct tun kokainu. Escobar si později koupil Porsche 911 RSR z roku 1974, ve kterém závodil i Emmerson Fittipaldi. Podobně na tom byl Robert Boston s tím rozdílem, že nezávodil on, ale jeho syn. Boston chtěl být dobrý taťka, a tak se rozhodl podporovat synovu touhu závodit. Boston vydíral svého obchodního partnera, díky čemuž z něho dostal peníze, které daroval týmu Joe Gibbs Racing, aby za ně mohl jezdit jeho syn. Boston celkově za syna utratil pětadvacet milionů dolarů, což je přes půl miliardy korun. Bostonův příběh je ještě relativně v pořádku, ale příběh Scotta Tuckera už nikoli. Tucker si půjčoval, většinou od těch nejzranitelnějších lidí v naší společnosti, přičemž dluhy nikdy ani neměl v plánu splácet. Tím z lidí vylákal okolo tři sta osmdesáti milionů dolarů, což je osm a tři čtvrtě miliardy.
Nyní jsou mnohonásobně přísnější kontroly. Navíc se zintenzivnila práce policie především v oblasti pašování, prodeje a výroby drog. Pokud tedy jsou nějaké týmy stále financovány z drog či z kriminality, pravděpodobně se bude jednat o týmy z nižších soutěží, o které se tolik nebude zajímat jak policie, tak veřejnost. Ale věřme, že jejich činnost kriminálního charakteru bude odhalena.
Mercedes-Benz třídy E stanovil nový standard automobilové bezpečnosti, když byl v roce 2024 oceněn organizací Euro NCAP jako Best Performer za své výjimečné výsledky v bezpečnostních testech, čímž se stal nejbezpečnějším vozem testovaným v uplynulém roce.
Škoda tradičně, jak jsou už roky zákazníci české automobilky zvyklí, klade důraz na funkčnost a pohodlí, což potvrzuje i nový model Elroq. Velkorysý prostor, chytré úložné prvky a promyšlené detaily zavazadlového prostoru usnadňují každodenní život a zvyšují komfort užívání vozu.
Audi koncem roku 2024 zahájilo předprodej zcela nové plně elektrické řady A6 e-tron, která přichází na platformě PPE. Nabízí se ve dvou karosářských variantách – Sportback a Avant – a čtyřech verzích pohonu. Základní model začíná na ceně 1 659 900 Kč. Nové Audi A6 e-tron překvapuje dlouhým dojezdem až 756 km na jedno nabití a rychlým nabíjením. Tato modelová řada nastavuje nové standardy v oblasti elektromobility.
Prodeje elektromobilů v Evropě klesají, a Evropská unie proto zvažuje přímou podporu jejich nákupu. Místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu oznámila, že jednou z možných cest, jak podpořit ekologickou dopravu, je zavedení dotací. Tento záměr už získal podporu Německa, které v elektromobilitě vidí klíč k plnění klimatických cílů.
Donald Trump se rozhodl zaměřit na podporu spalovacích motorů, což může znamenat zásadní změnu pro elektromobilitu v USA. Jeho iniciativa ruší dotace pro elektrická vozidla a omezení pro klasické vozy, aby spotřebitelé měli „skutečnou svobodu volby“.
Na polských silnicích přibude 43 nových úsekových měření rychlosti, včetně obchvatu Vratislavi, kde radní usilují o rozšíření plánu. Řeší tím problém nelegálních závodů, hluku a překračování rychlosti. Má tento krok potenciál zvýšit bezpečnost, nebo jde o další administrativní zátěž?
Motorsport je fascinující svět plný adrenalinu, technických inovací a neuvěřitelných výkonů. Pokud jste ho dosud neobjevili, tady je deset důvodů, proč stojí za to stát se fanouškem této úžasné disciplíny.
Členské státy Evropské unie definitivně schválily zavedení dodatečných cel až do výše 45 % na elektromobily dovážené z Číny, navzdory silnému odporu Německa a několika dalších zemí. Evropská komise (EK) o hlasování informovala na svém webu.
V roce 2025 vyprší platnost řidičského průkazu 661 088 šoférům. Ti si mohou zažádat o prodloužení jednoduše on-line, přičemž současná legislativa vyžaduje fyzické vyzvednutí nového dokladu na úřadě. Ministerstvo dopravy však plánuje zrušit i tuto povinnost, například zavedením výdejních boxů nebo doručením na výdejní místa.
Není jezdec, který by nechtěl startovat na podniku mistrovství světa. Věroslavu Cvrčkovi se tento sen splnil až při druhém ročníku Central European rally. Neskutečný zážitek i dojmy rezonují ve „Cvrndovi“ i nyní, dlouho od závodu.
Do dalšího dlouhodobého testu jsme si vybrali křížence, který kombinuje prvky prémiového hatchbacku a crossoveru s novým full-hybridním pohonem. Ten slibuje nízkou spotřebu a zároveň lepší všestrannost, než nabízí plně elektrické vozy. I přes spřízněnost se značkou Citroen, respektive koncernem Stellantis si však DS jde svou vlastní cestou. Dokáže konkurovat prémiovým rivalům od Audi, Mercedesu či Lexusu?
Věroslav Cvrček měl loňskou sezonu takzvaně přestupovou. Z Fabie R5 přešel jezdec z Besedic do RS Rally2 a přestup si pochvaloval. Krásný strhující závěr sezony mohli fanoušci vidět právě v jeho podání, kdy na na posledním závodě po závěrečné erzetě vybojoval konečné 6. místo v celkovém pořadí MČR.