Kde se vzala přezdívka "Bavorák" pro vozy značky BMW?

Petr Boháč / AutoRoad.cz, 29. dubna 2020, 12:21 Google+

„Bavorák“, „bimmer,“ či „beemer“ jsou všeobecně známé přezdívky pro automobily BMW. Ale odkud pocházejí? V následujících řádcích vysvětlíme původ každé z nich. Víte třeba, co mají společného s motocyklovými závody?

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
BMW Alpina B10

BMW Alpina B10 | foto: wheelsage.org

Sdílejte článek

V anglicky hovořících zemích se pro označení BMW u většiny automobilových nadšenců dlouhodobě používají pojmy „beamer,“ „beemer“ či „bimmer“. Přesněji řečeno, pro automobily se používá „bimmer“ a „beemer“, podobně znějící „beamer“ je správný termín pro motocykly BMW Motorrad.

Původ přezdívky  „ beamer “ . 
Přezdívka „beamer“ pochází z Velké Británie – původně sloužila k odlišení motocyklů nejmenovaného britského výrobce, jehož motocykly nesly přezdívku „beezer“. Ovšem také motocykly BMW na britské závodní scéně dosáhly velkého úspěchu, a to včetně závodů Tourist Trophy na ostrově Man. Například Georg „Schorsch“ Meier byl prvním nebritským závodníkem, který v roce 1939 s motocyklem BMW 255 Kompressor vyhrál v prestižní kategorii Senior TT.

img-responsive

BMW | foto: BMW

V poválečných letech ho následovalo mnoho vítězných týmů BMW. Do roku 1976, kdy závod ztratil status mistrovství světa, zvítězili jezdci na motocyklech BMW, jako například Walter Schneider, Max Deubel, Siegfried Schauzu nebo Klaus Ender, celkem 26krát. V průběhu let jezdci a fanoušci motorsportu vymysleli pro motocykly BMW přezdívku „beemer“ jako analogii k přezdívce „breezer“. „Beemer“ je mnohem výstižnější a obecně lépe vyslovitelné než BMW, obzvláště proto, že v angličtině na konci netřeba vyslovovat těžkopádné a dlouhé písmeno W. 

Označení „beemer“ si v anglicky mluvících zemích rychle získalo popularitu jako přezdívka pro motocykly BMW. Postupem času se objevila také alternativní varianta „beamer“ – její podobnost se slovem „beam“ (paprsek) je považována za zcela náhodnou. Mimochodem, v Německu, domovské zemi BMW, se nikdy žádná podobná přezdívka neobjevila, dost možná proto, že jméno BMW se v němčině vyslovuje mnohem snadněji.

Jak se z  „ beemer “  stal  „ bimmer “ ? 
Přezdívka „bimmer“ vznikla v 70. letech 20. století. V té době zažívaly automobily BMW v USA značný boom. Američané původně nazývali automobily BMW stejně jako motocykly, tedy „beemer“ – s výjimkou klubu Boston Chapter BMW Club, jehož informační bulletin se od 70. let minulého století jmenuje „Bimmer“. Současně, a zcela nezávisle na sobě na klubu Boston Chapter, se v amerických novinových stáncích a trafikách objevil totožně titulovaný časopis pro fanoušky automobilů BMW. Přezdívka „bimmer“ se tak stala oblíbeným označením automobilů BMW (na rozdíl od „beamer“ nebo „beemer“ pro motocykly). Označení následně přijali automobiloví fanoušci z celého světa, dokonce i z Německa.

Proč Číňané nazývají BMW drahocenným koněm? 
V 90. letech 20. století přibyla k přezdívce „bimmer“ pro automobily BMW další, tentokrát z Číny: „bao-ma“ (bao se rýmuje s krávou). V doslovném překladu to znamená drahocenný kůň. V čínské kultuře jsou koně považováni za posvátná stvoření vysoké hodnoty a znamenají konkurenční výhodu nad rivaly. Protože automobil nyní do značné míry nahradil koně jako dopravní prostředek, převzal také svou hodnotu jako symbol postavení v čínské kultuře. Značka BMW je spojována s prosperitou a bohatstvím.

img-responsive

BMW M3 CSL | foto: Classic Driver

A co český  „ bavorák “ ? 
V Česku používaná přezdívka „bavorák“ nemá na rozdíl od přezdívek používaných v anglicky mluvících zemích žádný význam související s rychlostí. Vychází z prostého faktu, že BMW sídlí v hlavním městě Bavorska – Mnichově – a je to tedy „bavorák“. Ke vzniku této přezdívky přispěla i skutečnost, že na Bavorsko je BMW náležitě hrdé a má jej zakomponované ve svém oficiálním názvu: Bayerische Motoren Werke.

Vytisknout

Diskuze: Kde se vzala přezdívka "Bavorák" pro vozy značky BMW?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Volkswagen Golf People

TEST Volkswagen Golf People – čtyřválec, hezká výbava a cenovka 687 tisíc

Citroen C5X

DLOUHODOBÝ TEST: Citroen C5 X Plug-in Hybrid aneb francouzský křižník očima Terezky

Nový motor Honda V3

Společnost Honda na veletrhu EICMA 2024 představuje nový průlomový koncept spalovacího motoru

Ilustrační foto

Co ovlivňuje cenu vašeho havarijní pojištění?

Lexus UX300h

TEST Lexus UX300h F Sport – stále oblíbenější prémiový crossover po modernizaci

Toyota Corolla TS 1,8 Hybrid Style

TEST Toyota Corolla TS 1,8 Hybrid Style – univerzální kombík pro klidné řidiče

Škoda Enyaq Sportline 85

TEST Škoda Enyaq Sportline 85 – vylepšená vlajková loď z elektrické rodiny Škoda

Škoda Octavia Combi

TEST Škoda Octavia Combi 1,5 TSI m-HEV – faceliftovaná verze se spotřebou pod 5 litrů

Ilustrační foto

V čem se liší povinné ručení pro mladé?

Citroen C5X plug-in hybrid

DLOUHODOBÝ TEST: Citroen C5 X Plug-in Hybrid – cesta na dovolenou + spaní v autě

Cyklokaravan

Elektrokolo s mini karavanem, hodně stylové cestování

Škoda Kodiaq II

TEST Škoda Kodiaq 2,0 TDI 142 kW 4x4 – český sen podruhé, je ale lepší než Superb?

EcoWheel Diabel

TEST EcoWheel Diabel – elektrická motorka s drsnou tváří

Kontrola okresů

10 nejzvláštnějších dopravních předpisů, které byste měli před svými cestami do zahraničí znát

Ilustrační foto

Co je CarPlay a jak ho nejlépe využít? Plus další vychytávky do auta

reklama

Doporučujeme

Hyundai Kona Electric

Velká automobilka pečlivě vyvrací zažité předsudky... Jak se jí to daří?

Čtěte dále

Nejčtenější články

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud