Když se řekne Lada, většina z nás si nejspíš vybaví ikonické Žigulíky 2105/2107, nebo velice schopné SUV Niva, které i přes svou zastaralost stále dokáže v terénu ohromit. Během své letité existence však Lada představila řadu působivých konceptů, se které mohly renomé značky rozhodně pozvednout. Žádný z této pětice však nedostal šanci.
Automobilka AvtoVAZ, kterou zná většina z nás pod jménem Lada, vznikla již v roce 1966 a za tu dobu přivedla na trh nepříliš velké množství modelů, z nichž nejpopulárnějšími se stal kompaktní sedan 2105/2107, často označovaný jako Žigulík, a neúnavné SUV Lada Niva. Samozřejmě, na ruském trhu se prodávalo modelů podstatně více, žádný z nich však nikomu příliš neutkvěl v paměti. Designéři automobilky však byli stejně ambiciozní, jako ti západní, což vedlo k několika zajímavým konceptům. Bohužel se však žádný z nich nestal sériovou záležitostí.
1. Lada Targa
Lada Targa vznikla na podvozku Lady 2108, kterou však bude většina z vás znát spíše jako Lada Samara. S jejím laděním údajně pomáhala i automobilka Porsche, od které možná technici odkoukali i karoserii ve stylu targa. Prototyp tohoto neobvyklého karosářského provedení byl vyroben v roce 1988 v designovém centru automobilky VAZ. Podle všeho měl vzniknout jeden celý automobil a jedna karoserie, k výrobě však nedošlo a prototypy měly být zlikvidovány v roce 1992.
2. Lada Projekt 2112
Většina automobilů z produkce Lady spadala do segmentu kompaktních vozidel, sedan 2112 se však z tohoto segmentu chtěl vymanit a cílil podstatně výše. Ostatně při srovnání s Audi 100 C3 si nelze nevšimnout několika podobností. Vůz nevypadal vůbec špatně, problémem však byl čas a koncepce. Vývoj se totiž táhl a navíc počítal s pohonem zadních kol. tou dobou už ale nikdo nepochyboval o významu pohonu kol předních a tak byl koncept 2112 uložen k ledu a přednost dostala Lada 2110.
3. Lada Peter Turbo
V roce 2000 překvapila automobilka na pařížském autosalonu konceptem Lada Peter Turbo, který se mohl pochlubit výraznou aerodynamickou karoserií a prostorným interiérem. Extravagantní vůz však podle webu EnglishRussia příliš nezaujal kritiky ani návštěvníky a tak se nakonec nikdy nedočkal ani zdánlivě příbuzné produkční verze.
4. Lada Project C
V roce 2007 představila Lada na autosalonu ve Frankfurtu koncept Project C, který vypadal takřka hotově a připraveně pro sériovou výrobu. Automobilky dokonce počítala i s výbavou v podobě posilovače řízení, ABS, elektrických oken nebo uchycení sedaček Isofix.
Podle všeho ale vývoj a ladění automobilu opět trvalo tak dlouho, až se nakonec ukázalo, že je projekt zastaralý a tak opět skončil pod stolem.
5. Lada C-Cross
V následujícím roce se na moskevském autosalonu 2008 představila novinka, která slibovala nové zlaté časy pro segment terénních vozidel Lada. Automobilka totiž představila koncept crossoveru s pohonem všech kol, který kombinoval celkem pohledný design s vyšší světlou výškou. Pod kapotou měl být 2.0 litrový motor a cena měla být víc než přívětivá.
Ačkoliv automobilka výrobu nepotvrdila, z více stran se proslýchalo, že jde o hotovou věc. Po mnoha desetiletích tak mohla Lada představit další model do terénu, ačkoliv tentokrát už jen lehkého. Z neznámých důvodů se tak ale nestalo.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?