V létě roku 1990 vtrhly irácké jednotky do Kuvajtu, čímž de facto odstartovaly válku v Perském zálivu. Konflikt, kterého se v rámci mandátu OSN účastnila i československá armáda, se zapsal do historie mnoha zajímavostmi. A k nim patřily i desítky fotografií hořících ropných polí, které během ústupu zapalovala irácká armáda. Jejich uhašení však nebylo nic snadného a vyžadovalo i nasazení speciální techniky, jakou byl i Big Wind.
Během operace Pouštní bouře, která měla za cíl vyhnat irácké jednotky z Kuvajtu, nasadila koalice vedená USA obrovské množství lidí i moderní techniky, proti které neměla irácká armáda šanci. Po rozsáhlém bombardování přišel 24. února 1991 pozemní útok a již 28. února byl Kuvajt považován za osvobozený a operace Pouštní bouře byla ukončena.
Nastal však nový problém, jimiž byly desítky hořících ropných vrtů, které irácká armáda během svého ústupu zapalovala. Ropa, která byla pro Saddáma Husajna jedním z důvodů k invazi, se tak stala novým problémem, který bylo potřeba řešit. Hašení ropných vrtů je však namáhavá a hlavně dost nebezpečná práce, která kromě zkušeností vyžaduje i speciální techniku.
A právě tady se dokonale uplatnil maďarský stroj přezdívaný "Big Wind," v překladu "Velký vítr." Jednalo se vlastně o recyklovaný druhoválečný sovětský tank T-34, který však místo tradiční bojové věže dostal dvojici proudových motorů ze stíhačky MiG-21.
Každý motor disponoval tahem 38,25 kN, díky čemuž mohla stíhačka bez problému dosahovat až dvojnásobné rychlosti zvuku - její maximální rychlost činila až 2 125 km/h. Na korbě tanku však motory sloužily poněkud neobvyklým způsobem.
Na každým z dvojice proudových motorů byla trojice hasičských hadic, kterými před motory proudilo přes 30 283 litrů vody za minutu. Když se motory zapnuly, bylo možné vyslat oblak vodní mlhy proti požáru rychlostí až 1239 km/h, jak uvádí web Mpora.com.
V podstatě se jednalo o extrémně výkonné vodní dělo, které dokonale chránilo posádku a současně umožňovalo dopravit obrovské množství vody přímo do proti požáru. Pokud byste před dvojici proudových motorů zaparkovali například rodinný vůz, nejprve by mu tlak vytloukl okna a pomlátil karoserii, až pak by vůz odletěl.
Pro hasiče a odborníky na krocení požárů ropných vrtů byl Big Wind vítaným společníkem, který přinášel nové možnosti v boji s nezkrotnými plameny. S těmi hasiči nakonec bojovali 9 měsíců, během kterých se snažili nejen o záchranu cenného zdroje, ale také o minimalizaci hrůzných následků pro životní prostředí. Hořící ropa totiž soustavně otravovala vzduch a unikající ropa ničila přírodu v širokém okolí.
Pokud vás toto téma zajímá, rozhodně doporučujeme dokument Fires of Kuwait z roku 1992, který má sice jen 35 minut, přesto obsahuje záběry z nasazení Big Windu i ukázky dalších technik, které byly při hašení a uzavírání vrtů používány.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.