Nejslavnější vozy Johna Lennona? Slavný brouk vlastnil velice zajímavé kousky

mao / AutoRoad.cz, 10. října 2018, 13:53 Aktualizováno 10.10.2018, 15:24 Google+

John Lennon se po celém světě proslavil zejména jako člen Beatles, zpěvák a politický aktivista. Kromě toho bychom ale v jeho životopisech našli zmínky o tom, že se prosadil i jako malíř, herec nebo spisovatel. Věděli jste ale, že měl i zálibu v poměrně výstředních dopravních prostředcích?

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
speciální "Beatles Bentley" S1 z roku 1956

speciální "Beatles Bentley" S1 z roku 1956 | foto: The Beatles Bentley

Sdílejte článek

Kdyby se nestal John Lennon nestal 8. prosince 1980 obětí atentátu, oslavil by v úterý 9.10. své 78. narozeniny. A zatímco většina lidí na něj většinou vzpomíná při poslechu světoznámých skladeb, my bychom na něj mohli vzpomenout trochu originálněji.

Jeho písničky z dob Beatles i sólové kariéry jsou totiž všeobecně známé a dodnes se s nimi můžete setkat i v rádiích. Věděli jste ale, jaký vkus měl Lennon co se automobilů týče? Nebudeme vás napínat, byly to většinou stroje neobvyklé - a to zejména svým zevnějškem. A na webu The Drive se nedávno objevilo pět těch vůbec nejzvláštnějších.

Austin Maxi

John Lennon se stal díky své hudební kariéře vcelku zámožným člověkem, takže auta jako Austin Maxi, která většinou postávala před byty či v garážích pracující třídy, by u něj očekával jen málokdo. Lennon však využíval tento pětidveřový a poměrně hospodárný automobil vždy, když chtěl splynout s davem.

img-responsive

Austin Maxi | foto: wheelsage.org

Jeho Maxi však skončil poměrně neslavně a to během cesty na rodinnou dovolenou ve Skotsku v roce 69. Lennon údajně nikdy nebyl příliš dobrým řidičem a tak když se na silnici potkal s jiným řidičem, který jel údajně v protisměru, zazmatkoval a strhl řízení, ztratil nad automobilem kontrolu a skončil v příkopu. Rodinná dovolená nakonec skončila pětidenním pobytem v nemocnici, fotka Lennona s Yoko ležícími před pomačkaným předkem Austinu je však dodnes působivá.

Mercedes-Benz 300TD Wagon

Posledním automobilem Johna Lennona se stala legenda mezi kombíky s třícípou hvězdou na kapotě, Mercedes-Benz 300TD Wagon z roku 1979. Lennon využíval jeho ohromný zavazadlový prostor k častému převážení nástrojů mezi studiem a domovem a parkoval ho dokonce ve své garáži v bytovém domě The Dakota, před kterým byl 8. prosince 1980. Jeho Mercedes tou dobou parkoval jen kousek od něj.

img-responsive

Posledním automobilem Johna Lennona se stal Mercedes-Benz 300TD | foto: Worldwide Auctioneers

Vůz se před nedávnem objevil na draže jednoho z významných aukčních domů, který jej nakonec prodal za 31 900 dolarů, tedy cca 716 000 korun. Na starý kombík to není zrovna málo, díky jeho historické hodnotě se však dá očekávat, že jeho hodnota už jen dál poroste.

Rolls-royce Phantom V

Pravděpodobně nejznámějším vozem Johna Lennona je psychedelicky zbarvený Rolls-Royce Phantom V z roku 1965. Pokud patříte k milovníkům Beatles, pravděpodobně vám bude barevný vzor povědomý - inspirován byl totiž obalem pro desku "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band."

img-responsive

Rolls-Royce Phantom V zpěváka Johna Lennona | foto: Rolls-Royce

Přebarvením exteriéru však úpravy vozu ani zdaleka neskončily. Výrazných změn se dočkal i interiér, ve kterém se nově objevila lednice, televize, telefon a ze zadních sedaček se stala postel.

Bentley S1

Psychedelický Rolls-Royce však nebyl jediným zástupcem luxusních britských limuzín, se kterými je Lennon spojován. Svým způsobem byl vlastníkem i Bentley S1 z roku 1956, které opět neslo velice zajímavé zbarvení.

Je však potřeba zmínit, že Lennon nebyl jediným vlastníkem vozu - patřil totiž skupině Beatles jako takové. Původním vlastníkem vozu byl totiž módní návrhář John Crittle, vlastník značky Dandie Fashions, který nechal vůz takto speciálně (psychedelicky) vyzdobit od tří studentů umění.

Kapela Beatles ale oděvní značku koupila a s ní získala dokonce i tento Bentley. Není se ale čemu divit, neboť v té době měli Beatles tolik peněz, že nevěděli co s nimi.

Honda Monkey

Lennon údajně nikdy nebyl příliš velkým fanouškem motocyklů, přesto si k cestování po svým 72-akrovém pozemku pořídil malou Hondu Z50A, často přezdívanou Monkey, z roku 1969. Na jedné historické fotografii je na ní dokonce vyfocen i se svým potomkem.

img-responsive

John Lennon na svém "Monkey Bike" Honda Z50A | foto: H&H Classics

Malý motocykl se před nedávnou dobo dokonce objevil v aukci a vydražil se za cca 56 250 liber, tedy cca 1.66 milionu korun. Jistě není potřeba říkat, že to bylo podstatně více, než experti očekávali.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Nejslavnější vozy Johna Lennona? Slavný brouk vlastnil velice zajímavé kousky

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Mitsubishi Legnum V4R

Bazarové perličky: Mitsubishi Legnum V4R 2.5 TwinTurbo

Ilustrační foto

České silnice stále lemují stovky billboardů, stát se přitom možná připravuje o miliony

SM500

Prostějovský kombajn SM500 předběhl dobu o desítky let, jeho úspěch pohřbili komunisté

Suzuki X-90

Rarita jménem Suzuki X-90. Znáte zábavné SUV-cabrio pro mladé?

Fiat 500

Fait 500 míří do Muzea moderního umění, jeho design ocenili přední odborníci světa

GEV Adventure Truck

GEV Adventure Truck: Další divoká kreace pro snovou dovolenou na konci světa

reklama
reklama

Doporučujeme

Morgan připravil speciální edici vozidel k oslavám 110 let své existence

Automobilka Morgan oslaví 110 let své existence, jaké dárky si připravila pro…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Prostějovský kombajn SM500 předběhl dobu o desítky let, jeho úspěch pohřbili komunisté

  2. Nabíjení rychlé jako tankování? BMW a Porsche odstraňují největší problém elektromobilů

  3. Losí test prověřil Hyundai Tucson, nošovické SUV však prošlo bez zaváhání

  4. Škoda Kodiaq vs. Kia Sorento a Volkswagen Tiguan Allspace. Jaké 7-místné SUV je nejlepší?

  5. TEST: Peugeot Traveller 4x4 Dangel - Hodně povedené auto, jen ta cena

  6. Zimní pneumatiky pouze na hnané nápravě? Podívejte se, jaké nebezpečí tím vzniká

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud