Nejslavnější vozy Johna Lennona? Slavný brouk vlastnil velice zajímavé kousky

mao / AutoRoad.cz, 10. října 2018, 13:53 Aktualizováno 10.10.2018, 15:24 Google+

John Lennon se po celém světě proslavil zejména jako člen Beatles, zpěvák a politický aktivista. Kromě toho bychom ale v jeho životopisech našli zmínky o tom, že se prosadil i jako malíř, herec nebo spisovatel. Věděli jste ale, že měl i zálibu v poměrně výstředních dopravních prostředcích?

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
speciální "Beatles Bentley" S1 z roku 1956

speciální "Beatles Bentley" S1 z roku 1956 | foto: The Beatles Bentley

Sdílejte článek

Kdyby se nestal John Lennon nestal 8. prosince 1980 obětí atentátu, oslavil by v úterý 9.10. své 78. narozeniny. A zatímco většina lidí na něj většinou vzpomíná při poslechu světoznámých skladeb, my bychom na něj mohli vzpomenout trochu originálněji.

Jeho písničky z dob Beatles i sólové kariéry jsou totiž všeobecně známé a dodnes se s nimi můžete setkat i v rádiích. Věděli jste ale, jaký vkus měl Lennon co se automobilů týče? Nebudeme vás napínat, byly to většinou stroje neobvyklé - a to zejména svým zevnějškem. A na webu The Drive se nedávno objevilo pět těch vůbec nejzvláštnějších.

Austin Maxi

John Lennon se stal díky své hudební kariéře vcelku zámožným člověkem, takže auta jako Austin Maxi, která většinou postávala před byty či v garážích pracující třídy, by u něj očekával jen málokdo. Lennon však využíval tento pětidveřový a poměrně hospodárný automobil vždy, když chtěl splynout s davem.

img-responsive

Austin Maxi | foto: wheelsage.org

Jeho Maxi však skončil poměrně neslavně a to během cesty na rodinnou dovolenou ve Skotsku v roce 69. Lennon údajně nikdy nebyl příliš dobrým řidičem a tak když se na silnici potkal s jiným řidičem, který jel údajně v protisměru, zazmatkoval a strhl řízení, ztratil nad automobilem kontrolu a skončil v příkopu. Rodinná dovolená nakonec skončila pětidenním pobytem v nemocnici, fotka Lennona s Yoko ležícími před pomačkaným předkem Austinu je však dodnes působivá.

Mercedes-Benz 300TD Wagon

Posledním automobilem Johna Lennona se stala legenda mezi kombíky s třícípou hvězdou na kapotě, Mercedes-Benz 300TD Wagon z roku 1979. Lennon využíval jeho ohromný zavazadlový prostor k častému převážení nástrojů mezi studiem a domovem a parkoval ho dokonce ve své garáži v bytovém domě The Dakota, před kterým byl 8. prosince 1980. Jeho Mercedes tou dobou parkoval jen kousek od něj.

img-responsive

Posledním automobilem Johna Lennona se stal Mercedes-Benz 300TD | foto: Worldwide Auctioneers

Vůz se před nedávnem objevil na draže jednoho z významných aukčních domů, který jej nakonec prodal za 31 900 dolarů, tedy cca 716 000 korun. Na starý kombík to není zrovna málo, díky jeho historické hodnotě se však dá očekávat, že jeho hodnota už jen dál poroste.

Rolls-royce Phantom V

Pravděpodobně nejznámějším vozem Johna Lennona je psychedelicky zbarvený Rolls-Royce Phantom V z roku 1965. Pokud patříte k milovníkům Beatles, pravděpodobně vám bude barevný vzor povědomý - inspirován byl totiž obalem pro desku "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band."

img-responsive

Rolls-Royce Phantom V zpěváka Johna Lennona | foto: Rolls-Royce

Přebarvením exteriéru však úpravy vozu ani zdaleka neskončily. Výrazných změn se dočkal i interiér, ve kterém se nově objevila lednice, televize, telefon a ze zadních sedaček se stala postel.

Bentley S1

Psychedelický Rolls-Royce však nebyl jediným zástupcem luxusních britských limuzín, se kterými je Lennon spojován. Svým způsobem byl vlastníkem i Bentley S1 z roku 1956, které opět neslo velice zajímavé zbarvení.

Je však potřeba zmínit, že Lennon nebyl jediným vlastníkem vozu - patřil totiž skupině Beatles jako takové. Původním vlastníkem vozu byl totiž módní návrhář John Crittle, vlastník značky Dandie Fashions, který nechal vůz takto speciálně (psychedelicky) vyzdobit od tří studentů umění.

Kapela Beatles ale oděvní značku koupila a s ní získala dokonce i tento Bentley. Není se ale čemu divit, neboť v té době měli Beatles tolik peněz, že nevěděli co s nimi.

Honda Monkey

Lennon údajně nikdy nebyl příliš velkým fanouškem motocyklů, přesto si k cestování po svým 72-akrovém pozemku pořídil malou Hondu Z50A, často přezdívanou Monkey, z roku 1969. Na jedné historické fotografii je na ní dokonce vyfocen i se svým potomkem.

img-responsive

John Lennon na svém "Monkey Bike" Honda Z50A | foto: H&H Classics

Malý motocykl se před nedávnou dobo dokonce objevil v aukci a vydražil se za cca 56 250 liber, tedy cca 1.66 milionu korun. Jistě není potřeba říkat, že to bylo podstatně více, než experti očekávali.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Nejslavnější vozy Johna Lennona? Slavný brouk vlastnil velice zajímavé kousky

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Renault Zoe

Autonomní vůz dle Renaultu? Elektromobil Zoe s křídlovými dveřmi

GAC GM6

Trumpova politika má nečekané důsledky, čínská značka přišla o jméno

Link Tour K-ONE

První čínské elektrické SUV dorazilo do EU. Jaké jsou šance, aby uspělo?

Bentley S1

Užitkový Bentley? Australská láska k pick-upům stvořila unikátní stroj

Bolt Nano

Usain Bolt představil vlastní elektromobil. Dojezdem opravdu překvapí

leasing

Uvažujete o leasingu? Počítejte s těmito výhodami i nevýhodami

reklama
reklama

Doporučujeme

Morgan připravil speciální edici vozidel k oslavám 110 let své existence

Automobilka Morgan oslaví 110 let své existence, jaké dárky si připravila pro…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. James May vysekl obrovskou poctu Volkswagenu. Vyrábí prý jediné auto, které skutečně potřebujeme

  2. Jak je na tom Michael Schumacher? Nové informace může přinést chystaný dokument

  3. Dvojice vandalů objela klíčem bok Tesly Model 3. Netušili, co bude následovat

  4. První čínské elektrické SUV dorazilo do EU. Jaké jsou šance, aby uspělo?

  5. Amerika řeší nový problém, kvůli Číně si rozvrtá zem

  6. Nejrychlejší Lada na světě? 850 koňová Niva si dává supersporty k snídani

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud