Polské tanky, které se pokoušely zastavit invazi? Stroje 7TP zůstávají i po 79 letech zapomenuty

Polský tank 7TP ve verzi se dvěma kulomety
Polský tank 7TP ve verzi se dvěma kulomety, foto: wikimedia.org
Antonín Marek , AutoRoad.cz 2. září 2018 10:45
Sdílej:

Před 79 lety, 1. září 1939, vpadla nacistická vojska do Polska a oficiálně tak vypukla druhá světová válka. Německo vrhlo do boje přes 2.6 milionů vojáků, kteří se navíc mohli opírat o moderní techniku. Proti nim stanula polská armáda o síle zhruba 950 000 mužů, která navzdory obrovské přesile bránila každý metr své vlasti. A v tom jim pomáhaly i polské tanky 7TP.

Polský tank 7TP konstrukčně vychází z britských tanků Vickers E, které stály u zrodu polských tankových vojsk. Polská armáda s nimi však nebyla spokojena, takže zahájila vývoj tanku svého.

Hlavními úpravami na 7TP oproti Vickersu se stal nový, silnější a hlavně spolehlivější dieselový motor o výkonu 80 kw (110 k), silnější pancéřování (čelní strana 17 mm), upravená ventilace, rádio a v neposlední řadě i speciální 360° periskop, za jehož návrhem stál polský konstruktér Rudolf Gundlach.

Tank byl nejprve vyráběn, podobně jako Vickers, ve dvou variantách: dvou-věžová varianta disponovala dvojicí těžkých kulometů ráže 7,92, varianta s jednou věží dostala účinné protitankové dělo Bofors vz. 37 ráže 37 mm. Po krátkém testování se ale dvou-věžová varianta ukázala jako nedostatečně účinná a tedy zbytečná. Od její výroby bylo upuštěno a do konce války byla většina těchto tanků přestavěna na variantu s kanónem.

Od začátku výroby, která byla zahájena v roce 1935, do začátku druhé světové války, vzniklo celkem 132 tanků 7TP 7-Tonowy Polski. Tento název je ale poněkud zavádějící, neboť váha tanku dosahovala takřka deseti tun. Před vypuknutím bojů bylo 108 tanků vybaveno věží s kanonem a 24 dvěma kulomety.

Tanky dokonce vzbudily zájem i v zahraničí a v roce 1935 si je přijela prohlédnout rumunská delegace, která měla posoudit koupi tohoto tanku pro rumunskou armádu. Doporučení však nakonec dostal československý tank LT vz. 35.

Co se bojového nasazení týče, tanky 7TP měly nad svými nejčastějšími německými soupeři Panzer I a Panzer II navrch jak v pancéřování, tak ve výzbroji. Bojové zkušenosti ukázaly, že jejich kanón Bofors vz. 37 ráže 37 mm dokázal prorazit i pancíř německého tanku Panzer IV. Jejich vlastní pancéřování ale také nebylo kdovíjak účinné, zvláště pak leteckým útokům špatně odolávalo.

Nutno také dodat, že německý útok byl skutečně rychlý a bravurně provedený, takže polská tanková vojska neměla příliš výrazných možností se prosadit. Největší roli pak sehrály během obléhání Varšavy a následných ústupových bojů. Během obléhání Varšavy byly tyto tanky navíc doplněny o funkční a bojeschopné prototypy tanků 9PT, které se však oficiálně do služby nikdy nedostaly. 

Po válce padlo 20 tanků 7TP do rukou německých vojsk a minimálně jeden do rukou sovětů. Ostatní tanky byly buď zničeny v boji, nebo zničeny vlastní posádkou, aby se nedostaly do rukou nepřítele. Do dnešních dnů se bohužel nedochoval žádný původní tank 7TP, ovšem v roce 2011 byl alespoň jeden rekonstruován. Na jeho stavbu měly být využity díly ze zbytků tanků, které byly nalezeny v Polsku i jinde v Evropě.

Stalo se
Trh s elektromobily
Výroba Škody Elroq.

EU zřejmě zavede dotace na nákup elektromobilů

Prodeje elektromobilů v Evropě klesají, a Evropská unie proto zvažuje přímou podporu jejich nákupu. Místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu oznámila, že jednou z možných cest, jak podpořit ekologickou dopravu, je zavedení dotací. Tento záměr už získal podporu Německa, které v elektromobilitě vidí klíč k plnění klimatických cílů.

Trh s elektromobily
Ilustrační fotografie

Donald Trump vrací elektromobily zpět. Konec dotací a stopka emisním omezením

Donald Trump se rozhodl zaměřit na podporu spalovacích motorů, což může znamenat zásadní změnu pro elektromobilitu v USA. Jeho iniciativa ruší dotace pro elektrická vozidla a omezení pro klasické vozy, aby spotřebitelé měli „skutečnou svobodu volby“.

Zajímavosti
Sekční měření rychlosti se ukazuje být mnohem efektivnější než rychlostní kamery.

V Polsku můžete pořádně doplatit na tuto novinku. Hrozí pokuty až 15 tisíc

Na polských silnicích přibude 43 nových úsekových měření rychlosti, včetně obchvatu Vratislavi, kde radní usilují o rozšíření plánu. Řeší tím problém nelegálních závodů, hluku a překračování rychlosti. Má tento krok potenciál zvýšit bezpečnost, nebo jde o další administrativní zátěž?

Mezinárodní scéna
škoda motorsport uk

10 důvodů, proč sledovat motorsport

Motorsport je fascinující svět plný adrenalinu, technických inovací a neuvěřitelných výkonů. Pokud jste ho dosud neobjevili, tady je deset důvodů, proč stojí za to stát se fanouškem této úžasné disciplíny.