Komunistický režim se před svými občany obvykle s radostí naparoval a rád prezentoval dokonalost svých výrobků. V případě automobilového průmyslu se však až nevídaně často stávalo, že se vývojáři ze zemí východního bloku obraceli na úspěšnější kapitalisty, které žádaly o dobrou radu či nějaké to evoluční řešení. A stejně tak to mělo být i v sedmdesátých letech s ikonickou Ladou-Porsche 2103.
Lada-Porsche 2103 je celkem honosně znějící název, který v člověku probouzí fantazii. Pod neobvyklou karoserií se však ukrývá standardní technika Lady 2103, která byla stejně jako ostatní Lady vlastně jen očesanou a lacinou variantou Fiatu 124. Jméno automobilky Porsche má ve svém názvu ovšem pouze jeden prototyp, který je dobře ukrytý před světem.
Historie tohoto projektu se začala psát v roce 1975, kdy se sešel Ernst Fuhrmann, ředitel automobilky Porsche, se sovětským ministrem průmyslu, kterým byl v té době Viktor Polyakov. Výsledkem schůzky byl tříletý projekt v hodnotě půl milionu západoněmeckých marek, během kterého měli němečtí technici pomoci Rusům s designem jejich automobilů.
Prvním projektem této spolupráce se měla stát faceliftovaná Lada 2103, která si však měla ponechat většinu svých klíčových prvků. Prototyp s označením Lada-Porsche 2103 si ponechal své celkové tvary, ovšem Porsche mu dodalo plastové nárazníky a mřížku chladiče v barvě karoserie. Porsche také odstranilo většinu chromových dílů, zůstaly pouze kliky a pokličky kol.
K dalším německým úpravám patřila drobná vylepšení podvozku a kompletně přepracovaný interiér, který nabízel novou palubní desku s odlišnými ovládacími prvky, nový volant ve stylu Porsche 928, nový ovládací panel ventilace / topení a v neposlední řadě kožená sedadla.
Lada 2103 jinak zůstala stejná, tedy s motorem umístěným vepředu a pohonem zadních kol - a to skrze manuální pětistupňovou převodovku. Porsche si však s motorem přesto lehce pohrálo a upravilo ho na lepší fungování i v případě natankování horšího benzínu. Současně přibylo pár hliníkových prvků, díky kterým motor ubral na váze.
Němci se tedy skutečně snažili, ovšem automobilka VAZ nakonec projekt odmítla z již tradičních důvodů - sofistikovanější, komplikovanější a nákladnější výroba. Sověti navíc tou dobou již pracovali i na vlastním faceliftu modelu 2103, který se nakonec o několik měsíců později představil pod označením 2106.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?