V průběhu šedesátých a sedmdesátých let vznikla celá řada rockových skupin, které se během uplynulých desetiletí staly doslova legendami. Cokoliv spojeného s působením těchto kapel tak raketově roste na hodnotě, zvláště pak věci, které skupina používala ve svých začátcích.
Pokud byste ale měli pocit, že během uplynulých desetiletí už se sběratelům podařilo vypátrat všechno hodnotné, co má s těmito kapelami jakoukoliv spojitost, jste na omylu. Po světě se totiž stále toulá řada skvostů, které na své objevení teprve čekají. A některé z nich to nemají úplně lehké.
To je případ i dodávky International Harvester Metro Van z roku 1964, kterou kapela Aerosmith využívala během sedmdesátých let k cestování po Nové Anglii. Dodávka sice není v perfektním stavu a na mnoha místech už do ní koroze vykousala díry, na boku má však stále původní grafiku kapely.
Objevení dodávky se uskutečnilo v rámci nedávné epizody pořadu Americna Pickers, kterou vysílá televizní kanál History Channel. Vůz objevily moderátoři pořadu Mike Wolfe a Frank Fritz v západním Massachusetts, kde si dodávka v poklide hnila zaparkovaná na soukromém pozemku v lese poblíž městečka Chesterfield.
Jak vypověděl majitel pozemku, vůz už na něm byl zaparkovaný v době, kdy ho kupoval. O automobil se zřejmě nezajímal, věděl však, že původní majitel nemovitosti byl v určitém kontaktu s kapelou Aerosmith.
Každý podobný nález však vzbuzuje podezření a tak se se rozběhla rozsáhlá ověřovací akce. Wolfe, jeden z nálezců, kontaktoval člena kapely The Black Keys, který přeposlal fotografii Joe Perrymu z Aerosmith. Ten pak fotku přeposlal jednomu ze zakládajících členů kapely, kterým byl Ray Tabano.
@Aerosmith Saw @americanpickers Last night discovering this hidden treasure from the Greatest Rock Band ! Really Cool -AMERICAN HISTORY now in the right hands ! Excited to see what the do with it. Hope Aerosmith tell share some stories around it on the follow up. pic.twitter.com/RkTe1F1tUd
— KCONZ (@KConz20) 31. července 2018
Web Jalopnik pak uvádí, že přímo v epizodě pořadu se na vrak přijede Tabano podívat a jeho autenticitu potvrdí. Současně vytáhne i starou fotografii sebe samotného v dodávce, která byla pořízena před desítkami let. Všem je ale jasné, že se jedná o tu stejnou dodávku.
Wolfe a Fritz tak nakonec za rozpadající se vrak zaplatili 25 000 dolarů (551 000 Kč) a nyní mu pravděpodobně dopřejí kompletní renovaci. Ta bude sice náročná, přesto bude mít smysl. Podobné artefakty spojené s americkými hudebními ikonami totiž mohou v aukcích dosahovat závratných částek. A navíc se jedná o zajímavý kus historie.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?