Pokud bychom se měli pídit po vůbec prvním automobilu, dostali bychom se až do 18. století, kdy byly automobily poháněny ještě párou a stále se jednalo jen o první krůčky. Mnohem zajímavější začala být situace až s příchodem prvního automobilu poháněného spalovacím motorem, kterým byl Benz Patent Motorwagen.
Když Karl Benz představil v roce 1886 automobil poháněný spalovacím motorem, kterým je celosvětově známá tříkolka Benz Patent Motorwagen, položil tím základy motorismu, na kterých se začalo stavět po celém světě. Své by o tom mohla vyprávět i kopřivnická Tatra, která se roku 1888 stala jednou z prvních automobilek světa a to díky modelu NW Präsident.
A zatímco Benzův Motorwagen se dá považovat za první automobil v západní Evropě, kopřivnický Präsident bývá často označován za první automobil střední a východní Evropy. Jak ovšem probíhal vývoj automobilů v největších mocnostech na východ i na západ?
V USA i Rusku pobíhaly experimenty s párou poháněnými automobily také již od 18. století, ovšem první automobily v moderním slova smyslu dorazily až později.
Vůbec první ruský automobil se spalovacím motorem byl představen 14. června 1896 na výstavě umění Arts Exhibition ve městě Nižnij Novgorod a jeho autory byly Eugene Yakovlev a Pyotr Freze. Inspirací ke stavbě jejich automobilu se přitom stala Benzův automobil Victoria, který viděli v roce 1893 na výstavě v Chicagu.
Eugene Yakovlev byl vysloužilým námořníkem, který se však věnoval vývoji spalovacích motorů a v této oblasti byl dokonce držitelem několika patentů. Pyotr Freze byl zase konstruktérem a vlastníkem společnosti, která se zabývala stavbou kočárů. Dohromady tak měly dokonalé předpoklady k úspěchu.
Konstrukce jejich prvního automobilu vycházela z klasického otevřeného kočáru, který byl vybaven horizontálním spalovacím motorem umístěným vzadu a dřevěnými koly rozdílných velikostí (vzadu větší) s tenkými gumovými pneumatikami.
Motor o výkonu dvou koní dokázal rozjet dvoumístný kočár až k rychlosti 21 km/h a díky velké zásobě paliva vydržel v chodu nepřetržitě až 10 hodin. Ačkoliv byl vůz inspirován Benzovou Victorií, nacházelo se na něm několik unikátních a patentovaných řešení, jako například elektrický startér s patentovanou svíčkou. Yakovlev navíc motor i převodovku odlehčil a obojí zabíralo méně místa, než v případě Benze a jeho Victorie.
Během své premiéry se vůz setkal s úspěchem, ačkoliv například Car Mikuláš II. z něj příliš nadšený nebyl. Ani nepřízeň královského rodu však dvojici konstruktérů neodradil od rozvoje jejich nápadu. Jejich spolupráce však ukončila předčasná smrt Yakovleva, který zemřel v pouhých 41 letech.
Hledání informací o prvním americkém automobilu bylo komplikovanější, neboť neexistuje dostatek relevantních dokumentů. Například Britannica uvádí, že podle některých historiků může být za autora prvního amerického automobilu se spalovacím motorem považován Sephaniah Reese, který údajně již v roce 1887 postavil tříkolku poháněnou benzínovým spalovacím motorem.
Podle několika dalších zdrojů však byli prvními úspěšnými americkými konstruktéry automobilu se spalovacím motorem bratři Charler E. Duryea a J. Frank Duryea. Původně výrobce kol z Washingtonu D.C. měli svůj prví automobil vyzkoušet již 21. září 1993.
Základem jejich automobilu měl být starší kočár, který bratři pořídili údajně za 70 dolarů. Ten byl doplněn jednoválcovým motorem s elektrickým zapalováním, který disponoval výkonem 4 koní. Během následujících let mělo být na automobilu provedeno několik změn, díky kterým se vůz v roce 1895 zapsal do historie.
Můžeme mít totiž pochybnosti o tom, zda se skutečně jednalo o první americký vůz se spalovacím motorem. Nikdo už mu ovšem nemůže sebrat titul prvního automobilu, který vyhrál první americký automobilový závod.
Ten se konal v 28. listopadu roku 1895 a jeho 87.48 km dlouhá trasa vedla z Chicaga do města Evanston a zpět. Kromě amerického automobilu, který řídil Frank Duryea, dojel do cíle ještě jeden automobil značky Benz.
Po tomto vítězství se o automobily Duryea zvedla vlna zájmu a ještě do konce roku 1896 vzniklo dalších 13 ručně vyrobených kusů tohoto modelu. Prvních 10 prodaných automobilů v USA bylo právě značky Duryea, díky čemuž se společnost zapsala do historie jako první komerčně úspěšný americký výrobce vozidel.
Následovalo několik úspěchů a to dokonce i na evropské půdě - bratři totiž odeslali dva modely i do Británie, kde se zúčastnily jednoho z nejstarších závodů světa London to Brighton Veteran Car Run. Za volant jednoho z vozů opět usedl Frank, který opět zvítězil a to s náskokem 75 minut před dalším soutěžícím.
Kromě úspěchů však následovalo i jedeno smutné prvenství. V roce 1986 se totiž automobil značky Duryea zapletl do jedné z prvních automobilových nehod, během které byl v New Yorku sražen cyklista. Cyklista skončil se zlomenou nohou a řidič automobilu strávil noc ve vězení.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.