Pro MAZ-541 se hledá správná kategorie jen obtížně, ovšem s trochou fantazie se dá označit za největší sedan světa. Tedy minimálně v minulém století. Na silnicích byste ho však hledali marně, neboť tohle monstrum vzniklo s jediným úkolem: tahat letadla a udivovat zahraniční delegace.
V polovině padesátých let se toho ve světě dělo hodně. V Korei vypukla válka, Čína začala okupovat Tiber, válčilo se v Indočíně a špionáž zažívala své zlaté časy. Veškeré válčení a politické napětí mezi východem a západem však bylo pohonným motorem k rozvoji mnoha odvětví průmyslu - včetně toho leteckého. Na letištích se tak začala objevovat stále větší okřídlená monstra, se kterými si pozemní personál pomalu nedokázal poradit.
Máte rádi auta? Hledáme nové lidi do redakce. Napište nám na redakce@autoroad.cz a staňte se naším redaktorem.
Sovětští konstruktéři tak začali navrhovat specializovaný letištní tahač, který by si s mnohatunovými létajícími kolosy poradil. A protože se bavíme o Sovětském Svazu, výsledek jejich snažení je opět jedinečný. Díky tvarům své karoserie by si MAZ-541 snadno mohl vysloužit titul největší sedan světa, ačkoliv jeho technika je kombinací několika různých světů.
Spolehlivých zdrojů ohledně MAZ-541 je bohužel jak šafránu, přesto se podařilo pár informací dopátrat. Hned na začátek vám třeba můžeme prozradit, že kabina nabízela dvě místa pro řidiče, motor pocházel z tanku a kola na obou nápravách z těžkých náklaďáků.
Nicméně pojďme se vrátit na úplný začátek. MAZ-541vznikl jako náhrada za MAZ-535, který byl původně konstruován jako tahač vojenského vybavení - například raket. Na letištích sice také našel své uplatnění, nicméně díky své konstrukci nebyl zrovna nejlepším v manévrování na letištní ploše.
MAZ-541 vznikal v Minských automobilových závodech (Minski Autamabilny Zavod => odtud zkratka MAZ) a dohromady byly vyrobeny pouze tři kusy, přičemž první sjel z pásu v roce 1956. Podle některých zdrojů však mělo být původně sestrojeno tahačů 10 nebo 13. Skutečná čísla jsou tedy nejistá.
Karoserie ve tvarech sedanu nebyla výsledkem náhody, ale čistě funkčním záměrem. Díky této konstrukci mohl být MAZ-541 připojen k letadlu mnohem kratší tyčí, než jeho předchůdce. Tím se poměrně elegantně vyřešil problém s omezenou manévrovatelností. Navíc byla kabina koncipována pro dva řidiče, takže místo otáčení stačilo přesednout na druhé místo a s krásným výhledem a přehledem o dění kolem vozu vycouvat.
Otáčení se s tímto kolosem na chaotickém letišti totiž nebyla žádná sranda. Tenhle drobek totiž měřil 7.8 metru na délku, 3.4 metru do šířky a 2.8 metru na výšku. Jeho váha se navíc pohybovala okolo 30 tun.
Kromě funkčnosti se však designéři zaměřili i na vzhled stroje. Ačkoliv se jedná o pořádný kolos, jeho křivky jsou vcelku líbivé. Dobové barevné fotografie navíc ukazují výrazné lakování, elegantní blatníky a stylovou masku chladiče, které nechybělo ani chromování.
Podle webu Russian Power byl stroj mimo jiné nasazen na mezinárodním letišti Šeremeťjevo poblíž Moskvy, kde byl na očích řady mezinárodních cestovatelů, kteří se dostali do Moskvy. Možná tak měl vůz za úkol i oslňovat vyspělostí a elegantností sovětských strojů.
Pojďme se ale od vzhledu vrátit opět k technice. Abyste utáhli obří letadla, bylo potřeba umístit pod kapotu něco dostatečně výkonného. Volba nakonec padla na dieselový 38,8-litrový kapalinou chlazený vidlicový dvanáctiválec z tanku T-34. Ten sice disponoval výkonem okolo 500 koní, ovšem jeho spotřeba se pohybovala okolo 120 litrů na 100 kilometrů. Řidič měl k dispozici 5-stupňovou manuální převodovku, přičemž tři stupně byly pro jízdu vpřed a dva pro jízdu vzad.
Pohon byl přenášen na obě nápravy, nicméně přední se dala odpojit. Když jsme u náprav - na každé byla obutá jinak velká kola, ovšem v obou případě se jednalo o kola z těžkých sklápěček. V případě přední nápravy se jednalo o kola z nákladního vozu KrAZ-214 6x6, zatím co větší zadní pneumatiky pocházejí z nákladního vozu MAZ-525.
Díky své konstrukci a dostatečnému výkonu si MAZ-541 snadno poradil i s nákladem o váze 85 až 100 tun. Na několika propagačních fotografiích se navíc MAZ objevuje ve společnosti nadzvukového Tupolevu TU-144, který byl často označován za "sovětský Concord."
MAZ-541 byl v aktivní službě až do sedmdesátých let, kdy jeho výkon přestával stačit stále větším a mohutnějším letadlům. Všechny stroje tak postupně zmizely z letišť a je velkou záhadou, zda se vůbec nějaký dochoval. V současnosti tak máme k dispozici pouze pár dobových fotografií.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.